Columbus - Boston 1:4Boston bere další výhru. Nečas přispěl k demolici Rangers, Vejmelka porážce nezabránil

Český útočník Martin Nečas si připsal gólovou asistenci při vysokém vítězství hokejistů Caroliny 6:1 na ledě New York Rangers a vylepšil si bilanci v této sezoně NHL na 26 bodů. Gólman Karel Vejmelka 34 zákroky neodvrátil porážku Arizony 1:4 s Floridou, jež uspěla popáté v řadě. Vítěznou sérii protáhl také Boston, který porazil Columbus 4:1 a opět vede ligu. Connor McDavid gólem a čtyřmi nahrávkami zařídil vítězství Edmontonu 5:2 nad Philadelphií a dovršil metu 900 bodů.

James van Riemsdyk se raduje z branky do sítě Columbusu

Carolina položila základy čtvrtého vítězství za sebou v první třetině, kdy po dvou využitých přesilovkách odskočila do dvoubrankového vedení. Ve druhé minutě otevřel skóre Jack Drury a půl minuty před první pauzou zvýšil Andrej Svečnikov.

„Naše přesilovková formace funguje skvěle. Je v ní pět výborných hráčů, se kterými je radost hrát. Mám to štěstí, že pro mě vymýšlejí spoustu dobrých střeleckých pozic, které mohu přetavit v góly,“ řekl Drury, jenž nastupuje ve druhé přesilovkové pětce i s Nečasem.

Hokejisté Caroliny se radují z branky

Rangers ve druhé třetině zásluhou Chrise Kreidera snížili, Carolina ale po dvou minutách hry opět vedla o dva góly. Pojistku svěřenci Roda Brind'Amoura přidali v úvodu třetího dějství, kdy se prosadili dvakrát během úvodních tří minut. Čtvrtou branku připravil pro obránce Jalena Chatfielda Nečas a na 5:1 upravil Svečnikov. Český útočník se do statistik zapsal po třech zápasech a s devíti góly a 17 nahrávkami je čtvrtým nejproduktivnějším Čechem v NHL.

Výhru zpečetil v 56. minutě Michael Bunting. Hurricanes se posunuli na čtvrté místo tabulky Východní konference a snížili ztrátu na druhé Rangers na pět bodů. Newyorský celek zaváhal podruhé během posledních tří zápasů a v čele tabulky ho vystřídal Boston.

Bruins zpět do čela NHL pomohl hlavně James van Riemsdyk, jenž v Columbusu dal gól a na dva přihrál. David Pastrňák, Pavel Zacha i Jakub Lauko vyšli bodově naprázdno. Pastrňák se neprosadil poprvé po čtyřech zápasech.

Tradiční lídři Bostonu „mlčeli“, do čela soutěže tým vrátila třetí útočná formace ve složení Van Riemsdyk, Trent Frederic a Danton Heinen. „Jsem za ně moc rád. Odehráli skvělý zápas a výrazně nám pomohli k výhře. Myslím, že gól na 3:1, o který se postarali, zlomil zápas na naši stranu,“ uvedl trenér Bruins Jim Montgomery.

Vejmelka po čtyřech výhrách za sebou poznal, jak chutná porážka. Coyotes zaváhali ve druhém z posledních čtyř zápasů. Na výhře Floridy se gólem a nahrávkou podílel Carter Verhaeghe.

„Ve třetí třetině jsme srovnali na 1:1, pak jsme ale vypadli z rytmu. Nedokázali jsme se soustředit a soupeř nás potrestal dvěma slepenými góly. Florida je skvělý tým, proti kterému si nemůžete dovolit žádné výpadky. Prohráli jsme, ale je to pro nás cenná zkušenost,“ řekl trenér Coyotes André Tourigny.

McDavid dosáhl na metu 900 bodů v 602. utkání. Jen čtyři hráči to dokázali rychleji - Wayne Gretzky (385), Mario Lemieux (463), Mike Bossy (582) a Peter Šťastný (599). „Je to další pěkný milník a příležitost nějak zhodnotit moji dosavadní práci,“ uvedl McDavid.

Šestadvacetiletý elitní centr Oilers v zápase proti Flyers odehrál pouze 16 minut a 35 sekund, přesto podesáté v kariéře v jednom zápase získal pět bodů. Žádný z aktivních hráčů to nedokázal víckrát.

„V jeho podání vypadá všechno tak lehce. Je neuvěřitelné, kolik vymyslel a připravil výborných šancí během tak krátkého pobytu na ledě. Jeho výkony jsou neskutečné, přicházejí ale tak často, že už mě ani nepřekvapují,“ řekl na adresu pětinásobného vítěze Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče NHL trenér Oilers Kris Knoblauch.

Connor McDavid předvedl další parádní výkon

McDavid bodoval v šestém zápase za sebou a v tabulce ligové produktivity se posunul na třetí místo za Nikitu Kučerova a Nathana MacKinnona, který byl v úterý jako autor gólu a dvou asistencí strůjcem vítězství Colorada 5:4 v prodloužení nad New York Islanders. Osmadvacetiletý Kanaďan jako pátý hráč v historii NHL bodoval v úvodních dvaceti domácích zápasech v sezoně.

„Řekl bych, že jsme si zasloužili vyhrát. Přehrávali jsme Islanders v průběhu celého zápasu a rozdělili jsme branky mezi čtyři různé střelce. Je důležité nespoléhat se na jednoho či dva hráče,“ řekl MacKinnon.

Colorado po třetí výhře za sebou drží ve vyrovnané Západní konferenci druhé místo o skóre za Vancouverem, který porazil 6:3 Ottawu. Po dvou gólech dali Elias Pettersson a Pius Suter, který přidal i asistenci.

Výsledky NHL
NY Rangers - Carolina 1:6 (0:2, 1:1, 0:3)
Branky: 25. Kreider - 20. a 43. Svečnikov, 2. Drury, 27. Martinook, 42. Chatfield (NEČAS), 56. Bunting. Střely na branku: 29:27. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Svečnikov, 2. Drury, 3. Kočetkov (všichni Carolina).
Pittsburgh - Washington 3:4 (1:4, 2:0, 0:0)
Branky: 20. Rakell, 30. Crosby, 39. Guentzel - 1. Wilson, 12. Malenstyn, 14. Fehérváry, 20. Ovečkin. Střely na branku: 29:23. Diváci: 18.190. Hvězdy zápasu: 1. Ovečkin, 2. Feherváry (oba Washington), 3. Crosby (Pittsburgh).
Columbus - Boston 1:4 (0:0, 1:2, 0:2)
Branky: 25. K. Johnson - 23. Shattenkirk, 34. J. van Riemsdyk, 48. Heinen, 56. Frederic. Střely na branku: 27:27. Diváci: 18.262. Hvězdy zápasu: 1. van Riemsdyk, 2. Ullmark, 3. Shattenkirk (všichni Boston).
Nashville - Chicago 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
Branky: 6. Nyquist, 56. O'Reilly, 60. Evangelista. Střely na branku: 36:21. Diváci: 17.363. Hvězdy zápasu: 1. Saros, 2. O'Reilly, 3. Nyquist (všichni Nashville).
Dallas - Montreal 3:4 (1:2, 0:1, 2:1)
Branky: 1. Benn, 57. W. Johnston, 58. J. Robertson - 5. Suzuki, 10. Guhle, 27. Harris, 47. Caufield. Střely na branku: 34:18. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Montembeault, 2. Suzuki (oba Montreal), 3. W. Johnston (Dallas).
Minnesota - Calgary 1:3 (0:2, 1:0, 0:1)
Branky: 30. Maroon - 12. Mangiapane, 20. Huberdeau, 60. Coleman. Střely na branku: 29:33. Diváci: 18.456. Hvězdy zápasu: 1. Markström (Calgary), 2. Fleury (Minnesota), 3. C. Tanev (Calgary).
Colorado - NY Islanders 5:4 v prodl. (1:2, 2:2, 1:0 - 1:0)
Branky: 25. a 53. Ničuškin, 7. Toews, 29. Drouin, 61. MacKinnon - 6. Engvall, 20. Nelson, 22. Holmström, 31. Romanov. Střely na branku: 39:22. Diváci: 18.121. Hvězdy zápasu: 1. MacKinnon, 2. Ničuškin, 3. Makar (všichni Colorado).
Edmonton - Philadelphia 5:2 (1:0, 2:2, 2:0)
Branky: 40. a 52. Nugent-Hopkins, 16. McDavid, 29. Hyman, 42. Draisaitl - 32. Konecny, 37. M. Staal. Střely na branku: 36:37. Diváci: 18.347. Hvězdy zápasu: 1. McDavid, 2. Nugent-Hopkins, 3. Hyman (všichni Edmonton).
Arizona - Florida 1:4 (0:1, 0:0, 1:3)
Branky: 44. Kerfoot - 11. Verhaeghe, 48. Reinhart, 49. M. Tkachuk, 58. Forsling. Střely na branku: 22:38. KAREL VEJMELKA odchytal za Arizonu 59 minut a 14 sekund, inkasoval tři branky z 37 střel a úspěšnost zákroků měl 91,9 procenta. Diváci: 4600. Hvězdy zápasu: 1. Verhaeghe, 2. Bobrovskij (oba Florida), 3. Kerfoot (Arizona).
Winnipeg - Tampa Bay 4:2 (0:1, 2:0, 2:1)
Branky: 25. Pionk, 30. Iafallo, 56. Ehlers, 58. M. Barron - 7. Stamkos, 60. Kučerov. Střely na branku: 27:34. Diváci: 14.157. Hvězdy zápasu: 1. Hellebuyck, 2. Pionk, 3. Niederreiter (všichni Winnipeg).
San Jose - Detroit 3:5 (1:1, 1:1, 1:3)
Branky: 17. Zetterlund, 39. Bailey, 50. Barabanov - 7. Sprong, 27. Compher, 51. Perron, 59. Larkin, 60. Rasmussen. Střely na branku: 27:31. Diváci: 12.195. Hvězdy zápasu: 1. Perron (Detroit), 2. Ferraro, 3. Bailey (oba San Jose).
Vancouver - Ottawa 6:3 (5:0, 0:1, 1:2)
Branky: 13. a 58. P. Suter, 17. a 18. E. Pettersson, 3. Cole, 17. J. Miller - 41. a 58. Tarasenko, 22. Giroux. Střely na branku: 26:38. Diváci: 18.810. Hvězdy zápasu: 1. Pettersson, 2. Suter, 3. Demko (všichni Vancouver).
Los Angeles - Toronto 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)
Branky: 26. a 59. W. Nylander, 29. Järnkrok. Střely na branku: 31:29. Diváci: 18.145. Hvězdy zápasu: 1. W. Nylander, 2. Talbot, 3. Järnkrok (všichni Toronto).

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.