Pardubice B - Poruba 1:5Poruba si poradila s Pardubicemi a kraluje první lize. Vsetín vyhořel se Sokolovem

Hokejisté Poruby zvítězili v 8. kole první ligy v Chrudimi nad Pardubicemi B 5:1 a posunuli se do čela tabulky. Využili ztrátu Vsetína, který prohrál v Sokolově 0:3 a klesl právě za Baník až na třetí místo. Obhájce triumfu v druhé nejvyšší soutěži Zlín doma porazil Třebíč a po nepodařeném startu vyhrál už popáté v řadě.

Poruba, která bodovala ve všech zápasech v sezoně a v sobotu po šesti výhrách poprvé neuspěla doma proti Přerovu (1:2 po sam. nájezdech), získala v Chrudimi proti béčku Pardubic do 14. minuty dvoubrankový náskok. Postarali se o něj Kanaďan Aaron Berisha a Lotyš Frenks Razgals, který využil přesilovou hru. Ve druhé třetině zvýšil Petr Mrázek.

Záložní tým Dynama sice ve 48. minutě využil díky Michalu Pochobradskému přesilovou hru a zkorigoval stav, ale pak inkasoval v závěru dvakrát při své přesilovce. Nejprve minutu a půl před koncem při power play zamířil do prázdné branky čtyřicetiletý útočník Lukáš Krenželok. Bývalý hráč Vítkovic, Slavie a Liberce, který sehrál v extralize 1092 zápasů, nastoupil za Porubu poprvé v sezoně. Z úniku ještě dovršil skóre 34 sekund před koncem Tomáš Šoustal.

Vsetín bez gólu, Zlín slaví

Vsetín musel strávit druhou porážku v sezoně. V Sokolově ztrácel od 4. minuty, kdy otevřel skóre Štěpán Csamangó. V čase 53:27 pojistil vedení Baníku v přesilovce Roman Přikryl a 45 sekund před koncem zpečetil výsledek při power play Daniel Kružík. Gólman Vladislav Habal z extraligových Karlových Varů i ve druhém startu v ročníku za Sokolov udržel nulu a pochytal 47 střel Valachů.

V dresu Zlína debutoval finský útočník Miko Salmio, který hrál v minulé sezoně ve finské lize v celku Sport Vaasa a u Beranů se uchází o smlouvu na dvoutýdenní zkoušce. V týmu už působí tři jeho krajané - v obraně Aleksi Salonen, bývalý Salmiův spoluhráč z Jyväskylä, a v útoku Atte Huhtela a Jesse Paukku.

Hned v 7. minutě se nová akvizice uvedla asistencí u úvodního gólu Pavla Sedláčka. V čase 46:27 zvýšil v přesilové hře Salonen. V polovině závěrečné části také v početní výhodě vykřesal Horácké Slavii naději Ladislav Bittner, ale 10 sekund před koncem do prázdné branky upravil na 3:1 Martin Novák. Berani dávají zapomenout na úvod sezony, kdy měli na kontě ze tří zápasů jediný bod a klesli na poslední místo.

Slavia padla s Jihlavou

V brance pražské Slavie se v Pelhřimově proti Jihlavě představil Šimon Zajíček zapůjčený z Litvínova, ale porážce 1:3 nezabránil. Inkasoval už po 26 sekundách, kdy jej překonal Otakar Šik. V 33. minutě vyrovnal obránce Dušan Žovinec, ale v čase 38:22 rozhodl zadák Filip Dundáček a 33 sekund před koncem ještě při power play skóroval Radek Pořízek. Slavia, v které v pondělí skončil po vzájemné dohodě sportovní manažer Jaroslav Bednář, prohrála posedmé v ročníku.

Znojemský nováček nenavázal na předchozí dvě domácí výhry, prohrál s Prostějovem 3:5 a připsal si šestou porážku v sezoně. Orlům nepomohly ani dvě branky Švéda Antona Karlssona, za Jestřáby dvakrát skóroval Matouš Venkrbec.

Posila ze Sparty nestačila

Za Litoměřice nastoupil na střídavý start sparťanský obránce Michael Krutil, který už měsíc vypomáhal v extralize Českým Budějovicím, a musel strávit porážku v Přerově 0:3. Za Zubry vychytal díky 31 zásahům první čisté konto v sezoně Michal Postava.

Poslední Frýdek-Místek podlehl doma Kolínu 0:1 a popáté za sebou nebodoval. V 18. minutě rozhodl Matěj Morong, brankář Jakub Soukup udržel díky 31 úspěšným zákrokům podruhé v sezoně čisté konto.

8. kolo první hokejové Chance ligy:
Frýdek-Místek - Kolín 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)
Branka: 18. Morong. Rozhodčí: Čáp, Koziol - Kráľ, Otáhal. Vyloučení: 2:4. Bez využití. Diváci: 623.
Jihlava - Slavia Praha 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
Branky: 1. Šik, 39. Dundáček, 60. Pořízek - 33. Žovinec. Rozhodčí: Skopal, Květoň - Zídek, Polák. Vyloučení: 5:4. Bez využití. Diváci: 609.
Zlín - Třebíč 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)
Branky: 7. P. Sedláček, 47. Salonen, 60. Martin Novák - 50. Bittner. Rozhodčí: Cabák, Mejzlík - Mikšík, Peluha. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:1. Diváci: 2784.
Pardubice B - Poruba 1:5 (0:2, 0:1, 1:2)
Branky: 48. Pochobradský - 6. Berisha, 14. Razgals, 25. P. Mrázek, 59. L. Krenželok, 60. T. Šoustal. Rozhodčí: Pilný, Vrba - Roischel, Maštalíř. Vyloučení: 6:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:2. Diváci: 312.
Sokolov - Vsetín 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
Branky: 4. Csamangó, 54. R. Přikryl, 60. Kružík. Rozhodčí: Petružálek, R. Svoboda - Kokrment, Teršíp. Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. Diváci: 637.
Znojmo - Prostějov 3:5 (1:3, 0:1, 2:1)
Branky: 53. a 55. A. Karlsson, 20. T. Svoboda - 31. a 51. Venkrbec, 13. Jiránek, 17. Fronk, 19. Z. Doležal. Rozhodčí: Ondráček, Grygera - Kleprlík, Augusta. Vyloučení: 6:5. Využití: 1:3. Diváci: 1538.
Přerov - Litoměřice 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Branky: 18. Tomi, 30. Tarnoczy, 59. Jakub Svoboda. Rozhodčí: Rapák, Šudoma - Hanzlík, Tvrdý. Vyloučení: 3:9. Využití: 1:0. Diváci: 751.