Česko - Švýcarsko 1:0Češi prolétli Karjalou bez ztráty bodu! Proti Švýcarům stačil jediný gól, Pavlát má první nulu

Nebyla to sice taková jízda jako proti Švédům a Finům, čeští hokejisté ale dokázali na turnaji Karjala vyhrát i třetí zápas, což se jim naposledy podařilo loni v květnu na Švédských hrách. V Tampere proti Švýcarům, kdy už nemohli přijít o celkové prvenství, stačil Rulíkovým svěřencům na triumf 1:0 gól Lence z 18. minuty při přesilovce. Gólman Pavlát vychytal při svém druhém reprezentačním startu první čisté konto. Češi ovládli Karjalu potřetí v historii, poprvé od roku 2019.

Sestřih utkání turnaje Karjala Česko - ŠvýcarskoVideo: Český hokej

Tampere (od našeho zpravodaje) - Do branky národního týmu se poprvé na turnaji postavil plzeňský Dominik Pavlát. Oproti zápasu s Finy zůstali jen na tribuně obránci Košťálek, Dvořák a útočníci Voženílek, Sedlák, Tomášek. Do sestavy se naopak vrátili v sobotu pauzírující beci Mašín se Zábranským a forvardi Kodýtek, Špaček a Řepík, který už jako třetí hráč na turnaji dostal na dres kapitánské céčko. Zejména v útočných formacích prakticky nezůstal kámen na kameni.

Zatímco bitvu s domácími Finy sledovalo v Nokia Areně přes 11 tisíc diváků, o den později po poledni byly tribuny vyprázdněné. A nulová atmosféra, kdy byl slyšet každý pokyn ze střídačky i ledu, tempo zápasu ovlivnila. Šancí bylo v úvodu jen minimum, výjimkou bylo jen Kubíkovo sólo, při němž ale zamířil do lapačky gólmana Berry.

Po faulu Martiho sice Češi první přesilovku nevyužili, tu druhou po nedovoleném zákroku Thürkaufa už ale ano. Stránský zpoza branky našel Lence, jenž trefil mezírku mezi Berrovými betony a i ve třetím utkání na turnaji se dočkal gólu. Pak se dvakrát na druhé straně vytáhl Pavlát, když zlikvidoval zakončení osamocených Ambühla i Herzoga.

Ve 23. minutě si plzeňský brankář, který den před zápasem oslavil 24. narozeniny, vybral slabší moment, když chyboval při rozehrávce, Lehmann ale nabídnutou šancí pohrdl a Pavláta nepřekonal. Švýcaři však hrozili více než v úvodním dějství a ve 31. minutě měli smůlu, protože Senteler trefil jen horní tyčku.

Při Galvasově trestu už ve třetí třetině zachránila Pavláta branková konstrukce znovu, tentokrát do tyče zamířil z mezikruží Simion. Na opačné straně zase ve vyložené šanci nepochodili Kodýtek ani unikající Kousal.

154 vteřin před koncem základní hrací doby zůstal Berra po oddechovém čase na střídačce a Švýcaři risknuli hru se šesti hráči v poli. Češi ale nejtěsnější náskok udrželi, i proto, že osamoceného Thürkaufa pět vteřin před koncem báječně vychytal Pavlát. Kapitán Řepík poté na ledě převzal pohár pro vítěze prvního turnaje seriálu Euro Hockey Tour.

Hokejový turnaj Karjala, součást Euro Hockey Tour v Tampere (Finsko):
Česko - Švýcarsko 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
Branka a nahrávky: 18. Lenc (M. Stránský, Špaček). Rozhodčí: Holm (Švéd.), Kova - Thomann (oba Fin.), Lundgren (Švéd.). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Diváci: 2459.
Česko: Pavlát - Zábranský, Pyrochta, Knot, Ticháček, Zámorský, Mašín, Jandus, J. Galvas - M. Stránský, Špaček, Lenc - Řepík, Jašek, Ordoš - Flek, Kodýtek, Kubík - P. Kousal, Filippi, O. Kovařčík. Trenér: Rulík.
Švýcarsko: Berra - Heldner, Berni, Kukan, Marti, Egli, Geisser, Le Coultre - Riat, Heim, Schmid - Bertschy, Richard, Thürkauf - Simion, Ambühl, Andrighetto - Martschini, Senteler, Herzog - Lehmann. Trenér: Fischer.

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.