Hlavní obsah

Finové mají v nominaci na Švédské hry tři olympijské vítěze a šest nováčků

31. 1. 2023 13:19

Tři olympijské vítěze z Pekingu a šest nováčků zařadil do nominace na Švédské hry v Curychu a Malmö trenér finských hokejistů Jukka Jalonen. Na historickém zlatu Suomi pod pěti kruhy se podíleli útočník Niko Ojamäki s obráncem Valtterim Kemiläinenem z Tappary Tampere a další bek Petteri Lindbohm ze švédské Frölundy.

Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Harri Säteri na ilustračním snímku v bráně Finska inkasuje gól od Jana Kováře během utkání v rámci loňského turnaje Channel One Cup v Praze.Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Článek

Ojamäki s Lindbohmem jsou také mistry světa z roku 2019 z Bratislavy. Zlaté medaile ze světových šampionátů mají i další čtyři hráči nominovaní na třetí díl Euro Hockey Tour.

Před třemi roky na Slovensku i loni v Tampere slavil útočník Jere Sallinen ze švýcarského Bielu. U loňského triumfu byl také Jere Innala z Frölundy, před čtyřmi roky byl v kádru šampionů Veli-Matti Savinainen z Tappara Tampere a už v roce 2011 také v Bratislavě dosáhl na zlato Juhamatti Aaltonen z Jukuritu Mikkeli.

Debutovat mohou v reprezentaci brankář Juha Jatkola z KalPy Kuopio, obránci Nikolas Matinpalo z Ässätu Pori, Valtteri Pulli z TPS Turku a útočníci Juha Jääskä z IFK Helsinky, Julius Mattila z Lukko Rauma a Kalle Kossila ze švédského Växjö.

V sedmadvacetičlenném kádru je i hráč, který má zkušenosti z české extraligy. Útočník Ahti Oksanen ze švédského Oskarshamnu působil v minulé sezoně v Hradci Králové.

Kouč Jalonen, který je v rekonvalescenci po operaci kolena, se turnaje nezúčastní a jeho pravomoci převezme asistent Mikko Manner. "Trénuji třicet let a je to poprvé, kdy nebudu moci být s týmem ze zdravotních důvodů," uvedl Jalonen.

Finové vstoupí do Švédských her ve čtvrtek 9. února od 20:15 v Curychu proti Švýcarsku. Po přesunu do Malmö je čeká v sobotu v poledne duel s českou reprezentací a v neděli v 16:00 nastoupí proti Švédsku. V tabulce Euro Hockey Tour je Finsko po dvou turnajích s osmi body třetí.

Nominace hokejistů Finska na Švédské hry v Curychu a Malmö (9.-12. února):
Brankáři: Juha Jatkola (KalPa Kuopio), Emil Larmi (Växjö/Švéd.),
obránci: Valtteri Kemiläinen (Tappara Tampere), Nikolas Matinpalo (Ässät Pori), Sami Niku (Jyväskylä), Arttu Pelli (Hämeenlinna), Valtteri Pulli (TPS Turku), Elmeri Eronen (Timra/Švéd.), Petteri Lindbohm (Frölunda/Švéd.), Juuso Riikola (Oskarshamn/Švéd.), Rasmus Rissanen (Örebro/Švéd.), Vili Saarijärvi (Langnau/Švýc.),
útočníci: Joona Ikonen, Tommi Tikka (oba Ilves Tampere), Niko Ojamäki, Veli-Matti Savinainen (oba Tappara Tampere), Ahti Oksanen, Antti Suomela (oba Oskarshamn/Švéd.), Juhamatti Aaltonen (Jukurit Mikkeli), Juha Jääskä (IFK Helsinky), Julius Mattila (Lukko Rauma), Jere Innala (Frölunda/Švéd.), Kalle Kossila (Växjö/Švéd.), Janne Kuokkanen (Fribourg-Gottéron/Švýc.), Robert Leino (Örebro/Švéd.), Arttu Ruotsalainen (Kloten/Švýc.), Jere Sallinen (Biel/Švýc.).

Reklama

 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •