Český brankář Salák ovládl statistiky švédské hokejové ligy

Stockholm

Český brankář Alexander Salák ovládl statistiky švédské hokejové ligy. Šestadvacetiletý reprezentant měl nejvyšší úspěšnost zákroků 93,92 procenta i nejnižší průměr 1,61 obdržené branky na zápas. Se sedmi čistými konty skončil Salák druhý za Bernhardem Starkbaumem z MODO Hockey, který vychytal osm čistých kont.

Alexander Salák vládne statistikám ve Švédsku.

Salák se stal v sezóně také rekordmanem Elitserien, když na přelomu října a listopadu držel čistý štít 204 minut a 47 sekund. Překonal tak výkon Thomase Östlunda z Djurgaardenu ze sezóny 1992/1993 (201:18). Ještě další sérii ale má v play off Jonas Gustavsson, jenž v v roce 2009 při cestě Färjestadu za titulem nepustil puk za záda 240 minut a 25 sekund.

Kanaďan Bud Holloway vyhrál produktivitu o 11 bodů před Carlem Söderbergem z Linköpingu. V 55 zápasech nasbíral 71 bodů, s 51 asistencemi se stal nejlepším nahrávačem a vytvořil nový rekord Elitserien. Překonal výkon Tonyho Martenssona, jenž v ročníku 2007/08 v dresu Linköpingu nasbíral 50 přihrávek. Tabulku střelců vyhrál Söderberg, který s 31 góly předčil klubového spoluhráče Pära Arlbrandta o deset branek.

Nejproduktivnějším českým hráčem byl na 71. místě Petr Vampola z Växjö. Před odchodem ze Švédska do Plzně na konci ledna zaznamenal ve 42 utkáních 21 bodů (4+17).