Článek
„O Jágrovi jsem věděl všechno. Jak žije, kam chodí, kde pije pivo… Věděl jsem taky, že chodí večer sám trénovat. Uvědomoval jsem si, že není obyčejný hráč, že má ve světovém hokeji renomé. Bral jsem jako svou odpovědnost dávat na něj pozor. I na jeho bezpečnost,“ vzpomíná dnes 85letý Poležajev v rozhovoru pro ruský server sports.ru.
S Jágrem jej pojilo přátelství, právě on se zasloužil o to, že českého útočníka před 21 lety zlákal při výluce NHL k angažmá na Sibiři. A přičinil se i o to, aby Jágrův příchod neudělal v mužstvu Omsku zlou krev.
„Závistivců okolo něj se našlo hodně. Šlo i o atmosféru kolem něj, jakmile vjel Jágr na led, mnozí z toho bledli. Závist existovala i uvnitř týmu, lidi jsou prostě takoví. Bylo nutné to vnímat. Udržet takového hráče v klubu čtyři sezony… Zkuste si to teď. Takový hráč vydrží maximálně rok,“ míní Poležajev.

Někdejší gubernátor Omské oblasti Leonid Poležajev.
Přiznal, že v Omsku Jágr navštěvoval kasina. „Jo, připouštím, hrál. A taky prohrával. Někdy i dost velké sumy. Už v Americe a pak i v Omsku. Byla to taková jeho slabůstka. Nevměšoval jsem se do toho, bylo to osobní. Neřešil jsem u hráčů, kdo pije vodku a kdo chodí za holkama,“ usmívá se Poležajev.
„Jágr vodku nepil, od žen se taky držel stranou. Jeho slabostí bylo kasino. Nevím ale o tom, že by u nás prohrál astronomické cifry. Spíš se tam chodil odreagovat,“ dodává.
Magazín Complex v roce 2011, tedy po Jágrově konci v Omsku, uvedl, že slavná „68“ měla dříve údajně dlužit 950 tisíc dolarů z internetového sázení (dle tehdejšího kurzu se v přepočtu jednalo o téměř 30 milionů korun). V roce 2003 měl rovněž čelit obvinění z krácení daně ve výši 3 miliony dolarů.
Na otázku, jestli je překvapený, že Jágr i v třiapadesáti letech stále hraje hokej, Poležajev jen zakroutil hlavou. „Nejsem překvapen. Jágr je nadšenec. Fanatik,“ uzavírá někdejší gubernátor Omské oblasti.