Článek
Na jihu Čech se toho zdánlivě moc nezměnilo. Fanoušci před utkáním znovu vyvolávali Milana Gulaše, který před půl rokem po čtvrtfinálovém vyřazení s Pardubicemi ukončil kariéru. Klub se jej rozhodl za jeho služby ocenit. Tleskali všichni, včetně kotle sparťanských fanoušků. Sám autor 691 extraligových bodů měl na krajíčku.
Veselí v Budvar areně ještě znásobil perfektní střelou z kruhu Kubík, ale jinak bylo tempo hry vlažné a obě strany kupily nepřesnosti. „Byli jsme nespokojení s hrou. Nezablokovali jsme žádnou střelu a měli laciné ztráty v útoku,“ mrzelo asistenta trenéra Sparty Otakara Vejvodu.
Přesto díky ojedinělé šanci a premiérové extraligové trefě obránce Pysyka favorit vyrovnal. Kanaďan ukázal přímočarost do branky, která v loňské sezoně sparťanskému kádru až příliš často chyběla.
České Budějovice - Sparta 2:3 (54. P. Kousal)Video: Tipsport Extraliga / BPA
První zápas v roli kapitána Sparty odehrál Filip Chlapík. Elitní komando s Dzierkalsem a Špačkem bylo půl zápasu prakticky neviditelné. Chytilo se až v polovině zápasu během přesilové hry. Gólem sice neskončila, ale první lajnu hostů několik šancí vybičovalo k lepšímu výkonu.
Chlapík byl jako správný lídr u dvou tref. Jednu zpoza branky připravil Špačkovi a při vítězném zásahu jeho formace uzamkla českobudějovické hráče na drahnou dobu v jejich pásmu. Domácí si museli pomoci zakázaným uvolněním a na bránění už zkrátka nezbyly síly.
„To by měl být náš cíl. Podařilo se nám je uvařit, vyhrávat souboje a hodit puk před bránu. Pak už je to pade na pade,“ líčil vítěznou trefu její autor Pavel Kousal, který loni prožil velké střelecké trápení. „Letos chci být lepší a týmu více pomáhat. S takovou mentalitou vstupuji do sezony,“ dodal 26letý útočník s reprezentačními ambicemi.
České Budějovice - Sparta, ceremoniál pro Milana GulašeVideo: Tipsport Extraliga / BPA
České Budějovice naopak čekají jiné starosti. V přípravě vyhrály jen dva z devíti duelů, což bylo určitým zdviženým prstem před startem ročníku. Se Spartou ale Motor držel krok. „Odehráli jsme statečný zápas, ale nic z něj nemáme. Herní projev byl ale sympatický,“ mínil trenér Ladislav Čihák.
Neúspěšné přípravné duely, v nichž jeho svěřenci hned dvakrát inkasovali sedm branek, se na týmu nepodepsaly. „Někdy to tak je, prošli jsme si krizí, ale nestresovalo nás to. Naopak nám to ukázalo spoustu věcí, na kterých jsme zapracovali a já proti Spartě viděl tým, který si jde za vítězstvím,“ těšilo kouče Motoru.