Vondráčkův hattrick posunul Vítkovice do semifinále, Pardubicím nestačila ani výhra v Raumě

Ze dvou extraligových celků ve čtvrtfinále hokejové Ligy mistrů postoupily jen Vítkovice, které i zásluhou hattricku Tomáše Vondráčka porazily doma v odvetě švýcarský Rapperswil 5:1, čímž bezpečně vymazaly jednobrankové manko z prvního zápasu. V lednovém semifinále ostravské mužstvo potká švédský klub Skelleftea. Pardubice neuspěly ve snaze zvrátit vývoj série, i když po domácí porážce (4:6) porazili v odvetě na finském ledě domácí Lukko Rauma 3:2.

Vítkovický Patrik Zdráhal se raduje z gólu proti Rapperswilu

Hrdinou Vítkovic se stal útočník, který byl do jejich kádru uvolněn právě Pardubicemi na hostování do konce ledna. Ještě hodinu před zápasem Ligy mistrů ale nebylo úplně jisté, že Vondráček bude smět za domácí nastoupit. Nakonec vše administrativně klaplo a třebíčský odchovanec stihl v rozpětí 24 minut před zraky více než čtyř tisícovek diváků čistý hattrick do sítě Rapperswilu.

Na střídačce ostravského celku přitom chyběl Pavel Trnka, který se připojil v roli asistenta kouče na příbramském soustředění k reprezentační dvacítce a trenérské kormidlo v klubu až do začátku ledna přenechal kolegům Jiřímu Veberovi a Romanu Šimíčkovi.

Švýcarský tým zase musel nastoupit bez klíčového útočníka Romana Červenky, kterého česká reprezentace neuvolnila ze srazu.

K tomu se ještě během utkání na vítkovickém účtu sociální sítě X objevilo prohlášení, že se klub důrazně ohrazuje proti tendenčnímu vedení zápasu ze strany rakouského rozhodčího Smetany a jeho slovenského kolegy Žáka a je přesvědčen, že oba sudí verdikty ovlivňují zápas ve prospěch švýcarského celku.

Je fakt, že Rapperswil měl prvního vyloučeného až v 50. minutě, a ještě během úvodního dějství uspěl s coach challenge proti vyrovnání Zdráhala. Ostravské mužstvo na ledě ale žádná okolnost nesložila, ani brzy obdržený gól. Ve druhé části přišel vítkovický obrat a už nemuselo vadit ani odvolání Barinkovy branky za zjevný ofsajd. Do prázdné branky předposledního celku švýcarské ligy pečetil skóre vítkovický kapitán Lakatoš.

„Celý mančaft je momentálně nadšený, že jsme postoupili, ale nerodilo se to lehce. Prohrávali jsme, vyrovnávací gól nám sudí neuznali a na začátku druhé třetiny jsme přečkali oslabení, po kterém nás soupeř zatlačil. Když jsme se po více než třech minutách dostali do útočného pásma, povedlo se vstřelit branku, která už platila. Pak už to bylo otevřenější hokej, obě mužstva si vypracovala šance, ale my to trpělivěji překlápěli na svou stranu a zaplať pánbůh, že to pro nás dopadlo takhle. Kluci odvedli na ledě výbornou práci od prvního do posledního hráče,“ těšilo trenéra Vebra.

Pardubicím drtivá převaha na postup nestačila

V Raumě postup domácích stvrdily góly Kainulainena. Za Dynamo vyrovnával během druhé třetině z přesilovky Čerešňák a naději vykřesaly trefy A. Musila a Hyky při power play v rozpětí 65 sekund. Kýžený čtvrtý gól, který by poslal duel do prodloužení, už extraligový lídr dát nestihl.

Pardubičtí přitom měli drtivou střeleckou převahu 41:14, jenže recept na kanadského gólmana Harveyho hledali dlouho marně. Domácí drželi těsné vedení i přes velkou snahu Dynama, které se ale ještě postaralo se o drama.

Už pět minut před koncem základní doby začalo riskovat s hrou bez gólmana a povedlo se mu nakonec zásluhou dvou branek urvat alespoň vítězství. Finský celek si musel hodně oddechnout, když závěrečný klakson ukončil pardubický tlak.

„Mrzí nás hlavně první třetina v domácím zápase, kdy jsme si nechali dát čtyři branky. Ale odcházíme se vztyčenou hlavou. Myslím si, že jsme hráli od začátku odvetného zápasu velmi dobře, vytvářeli jsme si spoustu šancí, přestříleli jsme domácí a šli si za těmi góly. V podstatě z ničeho - z takových banálních akcí - jsme dvakrát inkasovali. Ale závěr byl skvělý, hráči tam nechali opravdu všechno, ale nakonec nám jeden gól ke srovnání chyběl. Udělali jsme maximum, ale holt to takhle někdy ve sportu je, že se to nepovede,“ hodnotil pardubický trenér Václav Varaďa.

Postoupí Vítkovice do finále Ligy mistrů?
Ano
65,8 %
Ne
34,2 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 2080 čtenářů.
Odvety čtvrtfinále play off hokejové Ligy mistrů:
HC Vítkovice Ridera - SC Rapperswil-Jona Lakers 5:1 (0:1, 3:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 25. P. Zdráhal (Barinka), 30. Vondráček (L. Kovář, Krieger), 36. Vondráček (Grman, Mikuš), 54. Vondráček (Raskob), 60. Lakatoš (M. Kalus) - 4. Lammer (Wick). Rozhodčí: Smetana (Rak.), Žák (SR) - Ondráček, Šimánek. Vyloučení: 2:2. Využití: 1:0. Diváci: 4055. První zápas: 1:2, postoupily Vítkovice.
Vítkovice: Machovský - Raskob, Percy, Grman, Mikuš, L. Kovář, Auvitu, J. Stehlík, R. Jeřábek - Lakatoš, Dej, M. Kalus - P. Zdráhal, Barinka, Fridrich - Vondráček, Krieger, Roberts Bukarts - Peterek, Claireaux, Krejsa. Trenér: Veber.
Rapperswil-Jona: Meyer - Leslie, Baragano, Capaul, Aebischer, Maier, Vouardoux, Grossiniklaus, Embacher - Forrer, Dünner, Wick - Jensen, Schroeder, Moy - Lammer, Albrecht, Frk - Čajka, Alge, Zangger. Trenér: Hedlund.
Lukko Rauma - HC Dynamo Pardubice 2:3 (0:0, 2:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 24. Kainulainen (Ikonen, Reunanen), 39. Kainulainen (Reunanen) - 34. Čerešňák (Radil, L. Sedlák), 58. A. Musil (Košťálek, Radil), 59. Hyka (Říčka, Paulovič). Rozhodčí: Linde (Švéd.), Nikolic (Rak.) - Niittylä, Pekkala (oba Fin.). Vyloučení: 5:2. Využití: 0:1. Diváci: 3172. První zápas: 6:4, postupuje Lukko Rauma.
Lukko Rauma: Harvey - Brook, Reunanen, Stenqvist, J. Järvinen, Abt, Almari, Ervasti, Piipponen - Repo, Mattila, Burke - Ponthus Westerholm, Pathrik Westerholm, Nyman - Tieksola, Fontaine, K. Nieminen - Ylitalo, Kainulainen, H. Ikonen. Trenér: Lämsä.
Pardubice: Will - Čerešňák, T. Dvořák, Košťálek, J. Kolář, Hrádek, Bučko - Hyka, L. Sedlák, Říčka - Radil, T. Zohorna, R. Kousal - M. Kaut, A. Musil, Cienciala - Paulovič, Poulíček, Mandát. Trenér: Varaďa.