Vítkovice - Rapperswil 4:1Vítkovice a Pardubice slaví v Lize mistrů výhru. Třinec německému šampionovi nedal ani gól

Hokejisté Vítkovic porazili v Lize mistrů švýcarský Rapperswil 4:1 a uspěli i ve druhém utkání v soutěži. Opačnou bilanci má Třinec, který dnes doma nestačil na Mnichov a prohrál 0:2. Premiérovou výhru si na ledě Skelleftey připsaly Pardubice, které vyhrály 4:3.

Dominik Lakatoš z Vítkovic se raduje z gólu proti týmu SC Rapperswil-Jona Lakers

Ostravané rozhodli o zisku tří bodů ve druhé třetině, ve které vstřelili všechny branky. Tři z nich v početních výhodách. Dvěma góly a asistencí se pod výhru Vítkovic podepsal Dominik Lakatoš.

Pardubice ve Švédsku dvakrát prohrávaly, ve třetí třetině ale dokázaly zápas otočit. V čase 57:35 utkání rozhodl kapitán Lukáš Sedlák.

Souboj českého a německého mistra rozhodl v 52. minutě Ryan McKiernan, druhou branku vstřelil Andreas Eder při risku Ocelářů bez gólmana.

Vítkovice před více než pěti tisíci diváky v první třetině přečkaly úvodní oslabení a ve druhé části bleskově využili svoji první přesilovku. Skóre otevřel Kalus. Ve 27. minutě předvedl vydařenou individuální akci Lakatoš, jenž prošel obranou Rapperswilu a překonal brankáře Nyffelera.

Švýcarský tým vedený českým reprezentačním kapitánem Červenkou poté dokázal snížit, ale domácí při trestu Lammera udělali důležitý krok k výhře. Podle nových pravidel LM totiž přesilovka pokračuje i po vstřelení branky, čehož využili Lakatoš a Mikuš.

Hokejisté Třince prohráli v Lize mistrů i druhý zápas

Ve třetí třetině byl Rapperswil výrazně střelecky aktivnější, brankář Machovský ale chytal spolehlivě a švýcarský tým v Ostravě nenavázal na páteční výhru z Třince.

„S domácími zápasy jsme samozřejmě spokojeni. Je to další zkušenost pro kluky, hrát se silným soupeřem ze švýcarské ligy. Není jednoduché je porazit. Viděli jsme jejich obrat v Třinci, takže jsme věděli, že i na toto se musíme připravit, že musíme být disciplinovaní, což kvituji, že se nám to podařilo,“ řekl trenér Vítkovic Miloš Holaň na klubovém webu.

Oceláři proti Mnichovu v úvodu ubránili 53 sekund dlouhé oslabení tří proti pěti a ve zbytku první třetiny měli ke gólu blíž. Walega z úniku nevyzrál na Niederbergera, kterému ještě pomohla i tyč po teči Daňa a střele Pánika. Ve druhé třetině Hrehorčák ani Roman nepřelstili gólmana, který dovedl Německo na posledním mistrovství světa k stříbrným medailím.

Od konce prostřední části hrozili především hosté. Osamocený Parkes ale nepřekonal bekhendovou kličkou Mazance, který se blýskl i při šanci Smithe. Skóre změnil až McKiernan z dorážky do prázdné branky. Pojistku přidal v 58. minutě Eder, který vystihl na obranné čáře přihrávku a po sprintu přes celé kluziště zakončil do opuštěné branky.

„V průběhu zápasu jsme si vytvořili dostatek střeleckých i brankových příležitostí k tomu, abychom skórovali. Bohužel se nám to nepovedlo ani v (šesti) přesilových hrách. Z toho rezultuje nepříznivý výsledek,“ řekl trenér Ocelářů Zdeněk Moták.

Pardubice ve čtvrtek prohrály doma s Ilvesem Tampere a nezdar odčinily na ledě úřadujícího švédského vicemistra. Dynamo se dostalo v první třetině do vedení, když skóre otevřel Mandát. Skelleftea ale dokázala v rozmezí 74 sekund utkání otočit, o druhý gól se postaral dokonce v oslabení Lindström a předčasně tak podle pravidel LM ukončil přesilovku Východočechů.

Útočník Lindholm byl ale okamžitě po návratu na led opět vyloučen a Pardubice tentokrát přesilovku využily. O vyrovnání se postaral Cienciala. Domácí se dokázali opět dostat do vedení a ve třetí části měli i díky přesilovým hrám převahu. Brankář Will ale tým podržel a spoluhráči výsledek otočili. Nejprve vyrovnal Adam Musil a poté se pohotovou dorážkou prosadil Sedlák.

Hokejová liga mistrů:
HC Oceláři Třinec - EHC Red Bull Mnichov 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 52. McKiernan (Parkes, Varejcka), 58. Eder. Rozhodčí: Kika, Šindel - J. Svoboda, Šimánek. Vyloučení: 4:6. Bez využití. Diváci: 3165.
Sestava Třince: Mazanec - Polášek, Smith, Kundrátek, J. Jeřábek, Adámek, Nedomlel - Páník, P. Vrána, Voženílek - Daňo, Hudáček, Nestrašil - Walega, M. Roman, Hrehorčák - Dravecký, Čacho, Kurovský. Trenér: Moták.
HC Vítkovice Ridera - SC Rapperswil-Jona Lakers 4:1 (0:0, 4:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 23. Kalus (Lakatoš, Percy), 27. Lakatoš, 36. Lakatoš (Roberts Bukarts, Krieger), 37. Mikuš (Dej, J. Káňa) - 35. Baragano (Moy, Čajka). Rozhodčí: Pražák, J. Ondráček II - J. Ondráček I, Rampír. Vyloučení: 3:3. Využití: 3:0. Diváci: 5025.
Sestava Vítkovice: Machovský - Percy, Raskob, Mikuš, Grman, Prčík, L. Kovář, Stehlík - Robets Bukarts, Krieger, Fridrich - J. Káňa, Chlán, Lakatoš - Dej, Claireaux, Kalus - Lednický, Přibyl, Půček - Krejsa. Trenér: Holaň.
Skelleftea AIK - HC Dynamo Pardubice 3:4 (2:2, 1:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 12. Johnson (Salomonsson, Hugg), 13. Lindström (Sandberg, Granberg), 29. Dzierkals - 9. Mandát (Čerešňák), 15. Cienciala (Hyka, Čerešňák), 54. A. Musil (Košťálek), 58. Sedlák (Dvořák, Hyka). Rozhodčí: Björk, Öhlund - Persson, Yletyinen. Vyloučení: 3:6. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 3154.
Sestava Pardubic: Will - Čerešňák, D. Musil, Košťálek, Dvořák, Hrádek, Vála, Kolář - Hyka, Sedlák, Říčka – Radil, T. Zohorna, R. Kousal - Cienciala, Poulíček, Paulovič - Vondráček, A. Musil, Mandát. Trenér: Varaďa.