Vítkovice daly zapomenout na formu z extraligy. V Lize mistrů se raduje i Třinec

Vylepšit bídnou formu z extraligy se hokejistům Vítkovic podařilo alespoň v Lize mistrů. Moravský celek doma porazil švýcarského vicemistra Biel 4:3 v prodloužení a zvýšil své šance na postup do vyřazovacích bojů. Dařilo se také Třinci, který zvítězil v norském Stavangeru 4:2. V brance Ocelářů byl navíc poprvé od zranění Ondřej Kacetl.

„Na ledě musíme fárat všichni, jeden vedle druhého,“ hlásil před utkáním sportovní ředitel Vítkovic Roman Šimíček. Jeho slova si hráči vzali na ledě k srdci, protože už v první minutě šli do vedení po úniku Jakuba Kotaly.

Vítkovičtí, kteří udělali v sestavě dvě změny oproti poslednímu extraligovému duelu na ledě Plzně, měli proti Bielu více ze hry. Včetně prodloužení vypálili na branku soupeře 47 ran. Ze zápasu přesto mohli odejít poraženi, protože neudrželi dvoubrankové vedení. Švýcarský vicemistr se totiž od poloviny utkání vzchopil a v 53. minutě šel dokonce do vedení po trefě Sallinena od modré čáry.

Druhá formace domácích, ve které na centru vystřídal Kriegera Petr Chlán, však v 57. minutě poslala zápas do prodloužení. V něm si hosté nepohlídali střídání a dvě sekundy před vypršením jejich trestu za příliš mnoho hráčů na ledě rozhodl o bodu navíc pro Vítkovice přesnou ranou Dominik Lakatoš.

Vítkovice s osmi body drží zatím místo v postupové šestnáctce. Poslední vystoupení v Lize mistrů čeká moravský celek příští úterý na ledě německého Ingolstadtu, který má o bod více. Poslední dva zápasy ale prohrál.

Třinec poprvé s Kacetlem

Šance na postup do play off živí také poslední český zástupce v Lize mistrů Třinec. Ten se představil na ledě norského Stavangeru i s brankářem Ondřejem Kacetlem, který odchytal vůbec první soutěžní zápas v letošní sezoně a nevedl si vůbec špatně.

V souboji dvou mistrů svých zemí působili Oceláři na ledě Stavangeru dvě třetiny o něco lepším dojmem. Podobně jako Vítkovice, také Třinec v utkání skóroval už v první minutě, když se ranou z kruhu pro vhazování prosadil Libor Hudáček. V 15. minutě pak dodala hostům klid trefa Voženílka.

Když se ve 43. minutě prosadil nezvykle tečí z mezikruží obránce Martin Marinčin, zdálo se, že si Třinec kráčí pro pohodové vítězství. Jenže domácí výrazně přidali, v 51. minutě jim krev do žil vlilo proměněné trestné střílení Trettenese a o šest minut později zapadla za Kacetla střela Ulriksena od modré. Závěr zápasu si ale český mistr pohlídal a po akci Voženílka přidal pojistku Martin Růžička.

Třinec se díky výhře dostal na sedm bodů v tabulce a uzavírá postupovou šestnáctku. V posledním duelu navíc příští středu hostí dánský Aalborg, který má na svém kontě jediný bod.

Hokejová Liga mistrů:
HC Vítkovice Ridera - EHC Biel-Bienne 4:3 v prodl. (1:0, 1:1, 1:2 - 1:0)
Branky a nahrávky: 1. Kotala (M. Kalus), 26. Kotala (Mikuš, M. Kalus), 57. Chlán (Lakatoš, Fridrich), 64. Lakatoš (Raskob, Krieger) - 35. Rathgeb (Olofsson, Reinhard), 44. Kessler (Forster, J. Sallinen), 53. J. Sallinen (Rathgeb, Pokka). Rozhodčí: Jeřábek, Ondráček - Lederer, Rampír. Vyloučení: 1:3. Využití: 1:0. Diváci: 3128.
Sestava Vítkovic: Klimeš - Grman, Percy, Raskob, Mikuš, Prčík, Gewiese, J. Stehlík, L. Kovář - Mueller, Krieger, Roberts Bukarts - Lakatoš, Chlán, Fridrich - M. Kalus, Claireaux, Kotala - Krejsa, M. Přibyl, Dej. Trenér: Holaň.
Stavanger Oilers - HC Oceláři Třinec 2:4 (0:2, 0:0, 2:2)
Branky a nahrávky: 51. Trettenes z trestného střílení, 56. Ulriksen (Kissel, Trettenes) - 1. L. Hudáček (A. Nestrašil), 15. D. Voženílek (Pánik), 43. Marinčin (Smith, Dravecký), 59. M. Růžička (D. Voženílek, Pánik). Rozhodčí: Bakken, Christensen - Braten, Johansen (všichni Nor). Vyloučení: 1:3. Bez využití. Diváci: 2459.
Sestava Třince: Kacetl - Marinčin, Smith, J. Jeřábek, Polášek, Marian Adámek, Nedomlel, Kundrátek - M. Růžička, D. Voženílek, Pánik - Daňo, L. Hudáček, A. Nestrašil - Hrehorčák, P. Vrána, Miloš Roman - Kurovský, Čacho, Dravecký - Walega.Trenér: Moták.

MS v hokeji 2024

87. ročník mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj hostí města Praha a Ostrava.