Kanada - Finsko 5:3SESTŘIH: Bitva gigantů bavila O2 arenu. Kanada skolila Finsko

Hokejisté Kanady porazili na mistrovství světa Finsko 5:3 a vyhráli v Praze i svůj pátý zápas. Seveřané, v jejichž dresu dvakrát skóroval Jesse Puljujärvi, rychle vedli 2:0 a v dalším průběhu ještě 3:2, na postupovou jistotu však zatím nedosáhli. Před 17 303 diváky dal v 52. minutě vítězný gól útočník Brandon Hagel. Obránce vítězů Owen Power si připsal tři body za gól a dvě nahrávky.

Sestřih utkání Kanada–FinskoVideo: Česká televize

Finové začali skvěle a už po 95 sekundách se prosadil pohotovou dorážkou Puljujärvi. Jen o chvilku později se proti pravidlům provinil hvězdný kanadský mladík Connor Bedard a Finové trestali – ve čtvrté minutě zvýšil Valtteri Puustinen. Odpovědět mohl kanadský kapitán John Tavares, finský gólman Harri Säteri ho však vychytal. V 15. minutě už Dylan Cozens zblízka snížil. O 97 sekund později vyrovnal Brandon Tanev, o platnosti jeho zásahu rozhodli sudí až u videa.

Ve druhé části se oba celky vystřídaly v přesilovkách. Ve 29. minutě se v oslabení dostal po objetí branky k zajímavému zakončení Dawson Mercer, Säteriho však nepřelstil. Jen o chvilku později pomohla finskému gólmanovi při střele Nicka Paula již v rovnovážném stavu tyčka. Ve 37. minutě se prosadil podruhé v utkání Puljujärvi a Finové znovu vedli. Krátce nato byl na pět minut a do konce zápasu vyloučen kanadský bek Bowen Byram, menší trest však dostal i Puljujärvi. Při hře čtyři na čtyři využil prostoru na ledě Power a vyrovnal.

Fin Pekka Jormakka neustál souboj s Kanaďanem Michaelem Buntingem

Seveřané na začátku třetí třetiny ještě dohrávali zbytek přesilovky, ale rovnovážným stavem nepohnuli. Ve 46. minutě prověřil Binningtonovu pozornost Mäenalanen. O chvíli později se provinil proti pravidlům Hannes Björninen, Kanaďané sice přesilovku nevyužili, ale v 52. minutě šli poprvé v utkání do vedení. Pierre-Luc Dubois vybojoval kotouč za brankou, Tavares na sebe vytáhl gólmana a Hagel už měl po jeho nahrávce snadný úkol.

MS v hokeji 2024

87. ročník mistrovství světa v hokeji se konal v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj hostila města Praha a Ostrava. Zlatou medaili získala česká reprezentace. Kompletní výsledky MS v hokeji 2024 najdete zde.

V 58. minutě měl obrovskou šanci na vyrovnání zblízka Arttu Hyry, jenže neproměnil. Chvilku nato sáhli Finové k oddechovému času. Když zbývalo do vypršení základní doby 100 sekund, odjel Säteri na střídačku a jeho tým to zkusil se šesti bruslaři v poli. Místo vyrovnání ale dovezl kotouč do prázdné branky Mercer a definitivně rozhodl.

Mistrovství světa v hokeji:
Skupina A (Praha):
Kanada–Finsko 5:3 (2:2, 1:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 15. Cozens (Mangiapane, Power), 17. B. Tanev (Tavares), 38. Power (Cozens, Parayko), 52. Hagel (Tavares, Dubois), 60. Mercer (Power) – 2. Puljujärvi (Rissanen, Innala), 4. V. Puustinen (Hyry, Saarijärvi), 37. Puljujärvi (Vittasmäki, Mäenalanen). Rozhodčí: MacFarlane (USA), Schrader (Něm.) – Zunde (Lot.), Yletyinen (Švéd.). Vyloučení: 3:4, navíc Byram (Kanada) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 17.303.
Kanada: Binnington – Parayko, Power, Oleksiak, Byram, Severson, Guhle, Zellweger – Mercer, McBain, B. Tanev – Bedard, Paul, McCann – Dubois, Tavares, Hagel – Bunting, Cozens, Mangiapane – Greig. Trenér: Tourigny.
Finsko: Säteri – Jesper Mattila, O. Määttä, Vittasmäki, M. Lehtonen, Kaski, Rissanen, Saarijärvi, Riikola – Jormakka, Björninen, Mäenalanen – Pakarinen, Mikael Granlund, Innala – Puljujärvi, O. Kapanen, A. Oksanen – Jääskä, Hyry, V. Puustinen. Trenér: J. Jalonen.