Článek
V listopadu se na mistrovství světa v Dánsku mají střetnout mimo jiné i s českým výběrem. Jenže Rakušankám hrozí, že na hokejový svátek odcestují bez řady klíčových žen. „Už toho bylo dost. Pod tímto vedením a za těchto podmínek už za Rakousko hrát nebudeme,“ uvedla kapitánka Anna Meixnerová v prohlášení odborové organizace Younion-Sportgewerkschaft.
Už na začátku března hráčky skrze odbory zaslaly Rakouské hokejové federaci celkem devět návrhů na zlepšení. Požadují férové a profesionální podmínky, zejména finanční kompenzace za turnaje a tréninkové kempy, které dostávají hráči mužské reprezentace.
Hokejistky si ale stěžují i na další výrazné nedostatky. „Na soustředěních jsme někdy musely spát na palandách, v lednu jsme se převlékaly v chatě bez topení, jako týmové oblečení dostáváme zbytky po mužské reprezentaci, které nám samozřejmě dobře nesedí,“ prohlásila pro deník Krone obránkyně Antonia Matzková.
„Navíc navzdory soukromým povinnostem, jako je zaměstnání, studium nebo škola, se o nominacích často dozvídáme na poslední chvíli,“ pokračovala.
Poslední kapkou pro některé hráčky bylo, když vedení svazu z reprezentace vyhodilo tři dlouholeté členy realizačního týmu. „Přitom jde o tři osoby, se kterými máme nejlepší vztah. Důvěra mezi hráčkami a vedením už neexistuje,“ tvrdila Matzková.
Spor se vyostřil před nedávným letním kempem na Slovensku, kam neodcestovalo celkem jedenáct hokejistek z posledního zlatého šampionátu. Některé se do nominace nevešly, protože podle federace „neabsolvovaly požadované výkonnostní testy“.
Další hráčky na protest odmítly reprezentovat. „Jsem nesmírně zklamaná způsobem, jakým vedení jedná s naším realizačním týmem a hráčkami, a s těmito hodnotami se nechci ztotožňovat,“ říkala kapitánka Meixnerová.
Bojkot se navíc může protáhnout i na listopadový vrchol. „Pokud nic nepomůže, jsem připravená vynechat také mistrovství světa. Aby se další generace měla lépe, protože zodpovědné osoby lze přivést k rozumu jen tímto způsobem,“ mínila 32letá útočnice, která v posledních dvou sezonách nastupovala v zámořské PWHL.
Na konflikt už zareagovala také Rakouská hokejová federace, která přislíbila nápravu. „Bereme požadavky hráček velmi vážně a už několik měsíců intenzivně pracujeme na dlouhodobých řešeních,“ uvedla v písemném vyjádření pro agenturu APA. Podle svazu od roku 2027 vstoupí pro reprezentace v platnost nový systém odměn a kompenzací.
Další stížnosti vedení federace skrze média komentovat nechtělo. „K jednotlivým personálním a kádrovým rozhodnutím ani interním jednáním se veřejně nevyjadřujeme. Pro svaz je důležitější věcné a respektující vyřešení situace než debata vedená prostřednictvím médií. Velkým společným cílem zůstává úspěšná účast na listopadovém mistrovství světa a další kontinuální rozvoj rakouského ženského hokeje,“ uvedl svaz.











