Švýcarsko - Kanada 2:3SESTŘIH: Bitva o čelo české skupiny měla grády. Kanaďané otočili šlágr se Švýcarskem

Hokejisté Kanady porazili v utkání základní skupiny A mistrovství světa v Praze Švýcarsko 3:2, a vyhráli tak i šestý zápas na letošním šampionátu. Díky obratu z 1:2 se dostali do čela tabulky před Čechy, s nimiž svedou v úterý souboj o první místo a nejlepší postupovou pozici. V dresu vítězů skóroval dvakrát Dylan Cozens, který navrch přidal asistenci. Tři body za tři asistence stihl nastřádat i Andrew Mangiapane. Vítězný gól dal před 17 268 diváky Nick Paul.

Sestřih zápasu Švýcarsko - KanadaVideo: Česká televize

Už po 71 sekundách nabídl Kanaďanům přesilovou hru Christian Marti a ti výhodou nepohrdli. Stačilo jim půl minuty a Cozens z dorážky otevřel skóre. V páté minutě byly oba celky blízko změně skóre. Connor Bedard nenašel recept na Leonarda Genoniho, Romana Josiho na druhé straně vychytal Jordan Binnington.

Krátce nato neuspěl ani Brandon Tanev. V polovině třetiny musel na trestnou lavici Jamie Oleksiak a i Švýcaři byli v přesilovce úspěšní. Vyrovnal Kevin Fiala. V 15. minutě sebral Kanaďanům radost duchapřítomným obranným zákrokem Josi.

Oleksiak pykal znovu zkraje druhé části, Švýcaři sice přesilovku nevyužili, ale na začátku 26. minuty je poslal do vedení Romain Loeffel, jenž dokonale využil zakrytého výhledu Binningtona. O chvilku později však Fiala fauloval kolenem Cozense, dostal trest na pět minut a do konce utkání a jeho mužstvo to vyšlo hodně draho.

MS v hokeji 2024

87. ročník mistrovství světa v hokeji se konal v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj hostila města Praha a Ostrava. Zlatou medaili získala česká reprezentace. Kompletní výsledky MS v hokeji 2024 najdete zde.

Právě Cozens nejprve vyrovnal. Pak Bedard zastavil za cenu faulu unikajícího Calvina Thürkaufa a Švýcaři měli k dispozici trestné střílení, které však Sven Andrighetto neproměnil. V 31. minutě předvedli Kanaďané v přesilovce dokonalou souhru, na jejímž konci byl Paul, snadno uklidil kotouč zblízka do branky a zámořský celek vedl.

Ve třetím dějství mohl zvýšit náskok Cozens, ale Genoni byl proti. Švýcaři pak hráli dvě přesilovky v krátkém sledu, soupeř ale velmi pečlivě bránil. Kanaďané povolili Švýcarům za celou třetí třetinu pouze šest střel mezi tyčky a přestáli i soupeřovu závěrečnou hru bez gólmana.

Živě z dějiště hokejového mistrovství světa – 19. 5. 2024Video: Sport.cz

Mistrovství světa v hokeji:
Skupina A (Praha):
Švýcarsko - Kanada 2:3 (1:1, 1:2, 0:0)
Branky a nahrávky: 12. Fiala (Hischier, Josi), 26. Loeffel (Thürkauf, Fora) - 2. Cozens (Tavares, Mangiapane), 29. Cozens (Mangiapane, Tavares), 31. Paul (Mangiapane, Cozens). Rozhodčí: Hribik (ČR), Heikkinen - Nikulainen (oba Fin.), Briganti (USA). Vyloučení: 3:6, navíc Fiala (Švýcarsko) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:3. Diváci: 17.268.
Švýcarsko: Genoni - Glauser, Josi, Kukan, Siegenthaler, Loeffel, Marti, Fora - Niederreiter, Hischier, Fiala - Kurashev, Andrighetto, Jäger - Simion, Senteler, Herzog - Ambühl, Thürkauf, Scherwey - Ch. Bertschy. Trenér: Fischer.
Kanada: Binnington - Parayko, Power, Oleksiak, Zellweger, Severson, Guhle - Mercer, McBain, B. Tanev - Bedard, Paul, McCann - Dubois, Tavares, Hagel - Bunting, Cozens, Mangiapane - Guenther. Trenér: Tourigny.