Washington - Nashville 5:3Český bek ozdobil svůj návrat do NHL asistencí

Opožděná, ale povedená premiéra. Český obránce Michal Kempný ve svém prvním zápase v aktuálním ročníku NHL pomohl Washingtonu asistencí k výhře 5:3 nad Nashvillem. Ve zredukovaném středečním programu, který nabídl šest zápasů namísto plánovaných jedenácti, se prosadili ještě další dva čeští zadáci. Při vítězství Floridy 4:3 nad hokejisty New York Rangers si po gólové přihrávce připsali domácí Radko Gudas a v poraženém týmu Libor Hájek.

Michal Kempný (6) z Washingtonu se raduje z gólu, na snímku jsou dále Nic Dowd (uprostřed), Carl Hagelin (vlevo) a Garnet Hathaway.

Kempnému k návratu do prvního týmu Washingtonu pomohla personální nouze v obraně Capitals. Trenérovi Peteru Laviolettovi chyběla čtveřice beků, a tak český hráč dostal příležitost už den po pozvánce z farmářského týmu Hershey Bears.

Hodonínský rodák se do NHL vrátil po 16 měsících, odehrál v obnovené premiéře 21 minut a hned v první třetině po návratu se podílel na brance Nica Dowda. Americký útočník zakončil akci Kempného s Carlem Hagelinem a korunoval povedenou první část, kterou Washington vyhrál 3:0.

Capitals náskok během osmi minut druhé třetiny ztratili, ale ve třetím dějství rozhodl o výhře domácích Jevgenij Kuzněcov, který v oslabení nachytal Juuseho Sarose v brance Nashvillu.

"Měl jsem puk za brankou a nebyl jsem si jistý, jestli se hraje stále čtyři na čtyři nebo jsme již v oslabení. Rozhodl jsem se proto vyjet a chtěl jsem najít někoho na modré čáře, John Carlson byl ale obsazený, tak jsem zkusil vystřelit a vyšlo to," popsal rozhodující moment duelu Kuzněcov. Pojišťující trefu přidal do prázdné branky Hagelin.

Capitals díky zvládnuté třetí třetině přerušili sedmizápasovou vítěznou sérii Predators a osamostatnili se na druhém místě Východní konference o bod za vedoucí Tampou Bay. Nashville je v Západní konferenci pátý s tříbodovou ztrátou na vedoucí Vegas.

Florida se díky výhře nad Rangers posunula před newyorský celek na pátou příčku Východní konference. Gudas se nahrávkou na gól Cartera Verhaegho v 51. minutě podílel na obratu z 1:2 na 3:2. O pět minut později zvýšil na rozdíl dvou branek Anthony Duclair a jeho trefa se po snížení Chrise Kreidera z poslední minuty ukázala jako vítězná. Hájek se ve 33. minutě podílel na trefě Miky Zibanejada na 2:1.

Panthers po obratu ve třetí třetině vyhráli šestý zápas v sezoně a potvrdili svou sílu při otáčení nepříznivých výsledků. Žádný tým v NHL nedokázal zvrátit vývoj duelu víckrát než Panthers. "Jsem hrdý na to, jak jsme dnes bojovali. Bylo to docela působivé. Věděli jsme, že to po vánoční pauze nebude jednoduchý zápas, a byli jsme si vědomi toho, že bude důležité ho zvládnout, proto si dnešního výsledku ceníme. Ve třetí části jsme ukázali naši sílu a potvrdili jsme, že se nevzdáváme ani za nepříznivého stavu," řekl střelec vyrovnávací branky na 2:2 MacKenzie Weegar.

Hokejisté New Jersey výhrou 4:3 nad Buffalem ukončili šestizápasové čekání na dvoubodový zisk. Devils o vítězství rozhodli dvěma góly z úvodu třetí části, kdy odskočili na rozdíl dvou branek. Českému útočníkovi Pavlu Zachovi utkání nevyšlo, ve statistice plus/minus zapsal dva záporné body a na gól čeká už šest zápasů.

Zbývající tři duely se odehrály bez českého zastoupení. St. Louis porazilo Edmonton 4:2 a posunulo se na druhé místo Západní konference. Vancouver zdolal Anaheim 2:1 v prodloužení a protáhl vítěznou sérii na sedm zápasů. Prodloužení zvládli také hokejisté Philadelphie, kteří vyhráli na ledě nováčka ze Seattlu 3:2.

Výsledky NHL:
St. Louis - Edmonton 4:2 (2:1, 1:1, 1:0)
Branky: 5. R. Thomas, 7. Kyrou, 36. Tarasenko, 41. Saad - 8. Draisaitl, 32. Bouchard. Střely na branku: 33:28. Diváci: 18 096. Hvězdy zápasu: 1. Tarasenko, 2. Kyrou, 3. R. Thomas (všichni St. Louis).
Washington - Nashville 5:3 (3:0, 0:3, 2:0)
Branky: 4. Eller, 14. Carlson, 19. N. Dowd (Kempný), 55. Kuzněcov, 59. Hagelin - 22. Trenin, 28. Kunin, 28. F. Forsberg. Střely na branku: 37:20. Diváci: 18 573. Hvězdy zápasu: 1. Kuzněcov, 2. Carlson (oba Washington), 3. Trenin (Nashville).
Florida - NY Rangers 4:3 (0:1, 1:1, 3:1)
Branky: 26. A. Lundell, 46. Weegar, 51. Verhaeghe (Gudas), 55. Duclair - 12. Panarin, 33. Zibanejad (Hájek), 60. Kreider. Střely na branku: 32:33. Diváci: 15 857. Hvězdy zápasu: 1. Duclair, 2. Weegar (oba Florida), 3. Panarin (NY Rangers).
Buffalo - New Jersey 3:4 (0:2, 2:0, 1:2)
Branky: 21. a 24. Tage Thompson, 55. Prow - 5. D. Hamilton, 12. Bratt, 45. J. Hughes, 47. Šarangovič. Střely na branku: 22:42. Diváci: 11 511. Hvězdy zápasu: 1. J. Hughes (New Jersey), 2. Tage Thompson (Buffalo), 3. Bratt (New Jersey).
Anaheim - Vancouver 1:2 v prodl. (1:0, 0:0, 0:1 - 0:1)
Branky: 17. S. Carrick - 42. Pearson, 61. J. T. Miller. Střely na branku: 23:37. Diváci: 11 866. Hvězdy zápasu: 1. J. T. Miller (Vancouver), 2. John Gibson (Anaheim), 3. Q. Hughes (Vancouver).
Seattle - Philadelphia 2:3 v prodl. (1:1, 0:0, 1:1 - 0:1)
Branky: 13. Gourde, 55. Lauzon - 5. a 55. J. van Riemsdyk, 63. Provorov. Střely na branku: 36:23. Diváci: 17 151. Hvězdy zápasu: 1. Provorov, 2. J. van Riemsdyk, 3. M. Jones (všichni Philadelphia).
1.St. Louis321859110:8741
2.Minnesota301929112:9240