Boston - Columbus 4:2Český večer v NHL. Pastrňák a spol. zařídili výhru nad Columbusem

Útočníci David Pastrňák, David Krejčí a Tomáš Nosek góly pomohli Bostonu k vítězství 4:2 nad Columbusem. Střelecky se prosadil také Martin Nečas, jenž přispěl k výhře Caroliny nad Dallasem 5:4 v prodloužení. Obránce Filip Hronek skóroval při prohře Detroitu 3:6 s Ottawou. Skvělým výkonem se blýskl gólman Lukáš Dostál, jenž 46 zákroky vychytal výhru Anaheimu v Edmontonu.

David Pastrňák pálí na odkrytou branku Columbusu.

Boston začal v souboji nejlepšího týmu Východní konference s nejhorším potvrzovat roli favorita v 8. minutě, kdy v přesilovce otevřel skóre Pastrňák. Český kanonýr se prosadil už podvacáté v sezoně, přičemž potřetí v kariéře se na tuto metu dostal už po 30 zápasech. Šestadvacetiletý havířovský rodák si zároveň zajistil sezonu s minimálně 20 góly posedmé za sebou, čímž se vyrovnal slavným postavám klubové historie Peteru McNabovi a Bobbymu Orrovi.

"David výborně vidí hru. V desetině sekundy dokáže perfektně vyhodnotit situaci a zvolit to nejlepší řešení. Před prvním gólem viděl, že by ze své pozice nedokázal prostřelit hráz těl, proto si puk potáhl trochu doprostřed a skvěle zakončil," chválil Pastrňáka trenér Jim Montgomery.

Columbus ve druhé třetině srovnal díky Booneu Jennerovi, ale do vedení Bruins opět poslal Krejčí. Zkušený centr se prosadil ve 38. minutě v přesilovce tvrdou ranou bez přípravy a skóroval podeváté v sezoně.

O vítězství Boston definitivně rozhodl slepenými góly během 19 sekund v 53. minutě. Na 3:1 zvýšil Taylor Hall dorážkou Pastrňákovy střely po Krejčího přihrávce a krátce nato Nosek přidal po důrazu před brankou čtvrtý gól. Blue Jackets ještě snížili díky Patriku Lainemu v přesilovce při vyloučení Pavla Zachy, domácí si ale výhru vzít nenechali.

Detroit se ujal vedení už ve 3. minutě po gólu Joea Velena a asistenci Dominika Kubalíka, náskok se mu však nepodařilo udržet. Poslední branku Red Wings vstřelil v 33. minutě v přesilovce Hronek a sedmou trefou v ročníku vyrovnal na 3:3, pak už ale skórovali jen Senators a došli si pro výhru 6:3.

Carolina proti Dallasu dvakrát vedla o dvě branky, v obou případech ale o náskok přišla a výhru zachránila až v prodloužení. Po povedené akci rozhodl Nečas, jenž zaznamenal 30. bod v sezoně. "Dostali jsme se do přečíslení dva na jednoho. Andrej (Svečnikov) napoprvé sice nedokázal zakončit, poté mi ale puk výborně vrátil zpoza branky a mně se naštěstí povedlo ho dostat za brankovou čáru," popsal rozhodující moment Nečas.

Český útočník bodoval po čtyřech zápasech a osamostatnil se v čele týmové produktivity. Za ukončením série si Nečas šel od začátku. Během 62 minut stihl osm střel na branku a vylepšil tak své kariérní maximum.

Dostál na ledě Edmontonu předvedl 46 zákroků. Musel se činit hlavně ve třetí části, v níž na něj Oilers vyslali 23 střel. Pustil jedinou a ve čtvrtém zápase sezony pomohl Ducks ke druhé výhře. "Je skvělé vychytat výhru právě proti Edmontonu. Čelit Connoru McDavidovi a Leonu Draisaitlovi je úžasné. Jsem rád, že jsme zápas dotáhli do vítězného konce," řekl Dostál, první hvězda zápasu.

Zákrok večera dvaadvacetiletý brankář předvedl ve třetím dějství. Ve 47. minutě nadvakrát vychytal Zacha Hymana a udržel Anaheim ve vedení 4:3. "Ze 49 střel na branku jsme vytěžili pouze tři góly, brankář Anaheimu chytal opravdu skvěle," chválil Dostála trenér Edmontonu Jay Woodcroft.

Premiéru v sezoně si odbyl Jan Jeník a v dresu Arizony odehrál čtyři minuty proti Buffalu. Dvaadvacetiletý útočník nebodoval a v NHL zůstal na čtyřech gólech a asistenci.

Filip Chytil po dvou zápasech vyšel bodově naprázdno, Rangers přesto porazili Philadelphii 6:3 a vyhráli pošesté v řadě. Po dvou duelech nebodoval ani Tomáš Hertl, jehož San Jose podlehlo Los Angeles 2:3 po samostatných nájezdech.

Jak v brance Colorada, tak Winnipegu se dařilo konkurentům Čechů. Alexandr Georgijev i Connor Hellebuyck inkasovali jednou a slavili výhry. Hokejisté z Denveru zdolali Nashville 3:1, Jets vyhráli ve Vancouveru 5:1.

Sobotní zápas naopak nevyšel náhradníkovi Vítka Vaněčka. Akira Schmid inkasoval třikrát z 29 střel a neodvrátil domácí prohru New Jersey 2:4 s Floridou. Devils neuspěli popáté za sebou a z druhého místa Východní konference ztrácejí na vedoucí Boston šest bodů.

Výsledky NHL
Boston - Columbus 4:2 (1:0, 1:1, 2:1)
Branky: 8. Pastrňák, 38. Krejčí, 53. Hall (Pastrňák, Krejčí), 53. Nosek - 34. Jenner, 55. Laine. Střely na branku: 39:33. Diváci: 17.850. Hvězdy zápasu: 1. Bergeron, 2. Pastrňák, 3. Swayman (všichni Boston).
Detroit - Ottawa 3:6 (2:2, 1:1, 0:3)
Branky: 3. Veleno (Kubalík), 15. Erne, 33. Hronek - 13. a 22. Batherson, 19. Chabot, 49. Giroux, 53. Motte, 57. Watson. Střely na branku: 32:28. Diváci: 19.515. Hvězdy zápasu: 1. Batherson, 2. B. Tkachuk (oba Ottawa), 3. DeBrincat (Detroit).
Edmonton - Anaheim 3:4 (1:2, 1:1, 1:1)
Branky: 6. Nurse, 40. Nugent-Hopkins, 43. McDavid - 15. Carrick, 18. Fowler, 29. R. Strome, 47. Klingberg. Střely na branku: 49:17. Lukáš Dostál za Anaheim odchytal celý zápas, inkasoval tři branky ze 49 střel a úspěšnost zásahů měl 93,9 procenta. Diváci: 18.296. Hvězdy zápasu: 1. Dostál (Anaheim), 2. McDavid (Edmonton), 3. R. Strome (Anaheim).
Montreal - Tampa Bay 1:5 (0:2, 0:2, 1:1)
Branky: 41. Suzuki - 3. a 38. Hagel, 12. Paul, 30. Cirelli, 59. Kučerov. Střely na branku: 23:27. Diváci: 21.105. Hvězdy zápasu: 1. Hagel, 2. Stamkos (oba Tampa Bay). 3. Guhle (Montreal).
New Jersey - Florida 2:4 (0:1, 1:2, 1:1)
Branky: 32. Marino, 57. Haula - 9. a 40. Reinhart, 28. Forsling, 59. Verhaeghe. Střely na branku: 31:28. Diváci: 15.082. Hvězdy zápasu: 1. Reinhart (Florida), 2. Haula (New Jersey), 3. Ekblad (Florida).
Philadelphia - NY Rangers 3:6 (1:1, 1:2, 1:3)
Branky: 8. J. van Riemsdyk, 38. Laughton, 48. Frost - 17. Panarin, 30. K. Miller, 33. Goodrow, 47. Vesey, 58. Trouba, 60. Kakko. Střely na branku: 32:34. Diváci: 18.340. Hvězdy zápasu: 1. K. Miller, 2. Zibanejad (ona NY Rangers), 3. J. van Riemsdyk (Philadelphia).
Carolina - Dallas 5:4 v prodl. (2:1, 1:1, 1:2 - 1:0)
Branky: 7. Noesen, 18. A. Svečnikov, 34. Teräväinen (Nečas), 43. Jarvis, 63. Nečas - 19. Pavelski, 26. Jamie Benn, 50. Seguin, 51. Hakanpää. Střely na branku: 38:30. Diváci: 18.680. Hvězdy zápasu: 1. Nečas, 2. Teräväinen, 3. Burns (všichni Carolina).
Colorado - Nashville 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)
Branky: 29. Rantanen, 40. Newhook, 60. Makar - 44. Duchene. Střely na branku: 30:26. Diváci: 18.131. Hvězdy zápasu: 1. Newhook, 2. Rantanen (oba Colorado), 3. Duchene (Nashville).
Arizona - Buffalo 2:5 (1:1, 1:1, 0:3)
Branky: 4. Gostisbehere, 33. Hayton - 7. a 37. J. Skinner. 51. T. Thompson, 59. Jost, 60. Okposo. Střely na branku: 30:43. Diváci: 4600. Hvězdy zápasu: 1. J. Skinner, 2. T. Thompson (oba Buffalo), 3. Hayton (Arizona).
Vancouver - Winnipeg 1:5 (0:1, 0:2, 1:2)
Branky: 55. Horvat - 3. Connor, 26. Capobianco, 33. Pionk, 41. Gagner, 48. Jonsson-Fjällby. Střely na branku: 23:27. Diváci: 18.487. Hvězdy zápasu: 1. Dubois, 2. Connor, 3. Gagner (všichni Winnipeg)
Vegas - NY Islanders 2:5 (0:1, 1:2, 1:2)
Branky: 22. a 44. Reilly Smith - 19. Lee, 25. Fasching, 38. Holmström, 59. Nelson, 60. Parise. Střely na branku: 38:26. Diváci: 18.007. Hvězdy zápasu: 1. Varlamov (NY Islanders), 2. Reilly Smith (NY Islanders), 3. Lee (NY Islanders).
Washington - Toronto 5:2 (2:1, 1:1, 2:0)
Branky: 12., 23. a 44. E. Gustafsson, 15. T. van Riemsdyk, 41. Hathaway - 14. Nylander, 27. Matthews. Střely na branku: 28:36. Diváci: 18.573. Hvězdy zápasu: 1. E. Gustafsson, 2. Milano, 3. C. Lindgren (všichni Washington).
Los Angeles - San Jose 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 6. Danault, 37. Anderson-Dolan, rozhodující sam. nájezd Moore - 14. Meier, 36. Labanc. Střely na branku: 41:25. Diváci: 18.230. Hvězdy zápasu: 1. M. Anderson (Los Angeles), 2. Meier (San Jose), 3. Anderson-Dolan (Los Angeles).