Brankář Dostál z Anaheimu byl vyhlášen nejlepším nováčkem října v NHL

Hokejový brankář Lukáš Dostál z Anaheimu byl vyhlášen nejlepším nováčkem NHL za říjen. Třiadvacetiletý odchovanec Komety Brno vychytal v pěti zápasech čtyři vítězství, měl průměr 2,79 obdržené branky na zápas a úspěšnost zákroků 92,1 procenta. Ocenění se dočkal jako první český hráč od ledna 2021, kdy ho získal současný gólman New Jersey Vítek Vaněček ještě při působení ve Washingtonu.

Brankář Anaheimu Lukáš Dostál a Cam Atkinson z Philadelphie.

Dostál nejdříve 15. října pomohl 32 zákroky k domácí výhře nad Carolinou 6:3 a další čtyři duely odchytal venku. O šest dnů později nezabránil 27 zásahy prohře na ledě Arizony 1:2 a potom se třikrát radoval z úspěchu. Při výhře v Columbusu 3:2 v prodloužení pochytal 35 střel, v sobotu na hřišti Philadelphie při výsledku 7:4 si připsal 26 zákroků a v pondělí v Pittsburghu, kde od druhé třetiny nahradil zraněného Johna Gibsona, přispěl 33 zásahy k vítězství 4:3.

Anaheim draftoval Dostála v roce 2018 ve třetím kole na 85. pozici. V NHL chytá třetí sezonu a v 28 zápasech dosáhl celkem na devět vítězství, má průměr 3,50 inkasovaného gólu na utkání a úspěšnost 90,5 procenta. Bronzový medailista z loňského mistrovství světa v Tampere a Helsinkách si budovat tři roky pozici na farmě v San Diegu v nižší AHL. Teď tvoří dvojici s Gibsonem a z pěti výher Ducks v novém ročníku vychytal čtyři.

Dalšími kandidáty byli americký gólman Joseph Woll z Toronta, kanadští útočníci Ridly Greig z Ottawy, Connor Bedard z Chicaga, který byl letos jedničkou draftu, a americký forvard Bobby Brink z Philadelphie.