Washington - Pittsburgh 1:4Drsná rána od Ovečkina! Český bek šel k ledu, oplácel a nakonec nedohrál

Ruský útočník Alexandr Ovečkin poslal v NHL tvrdým zákrokem Jana Ruttu k ledu a český obránce po srážce odstoupil z utkání. I bez něj hokejisté Pittsburghu zvítězili ve Washingtonu 4:1. Martin Nečas, který je na dvanáctém místě produktivity soutěže, vyšel podruhé za sebou naprázdno a s Carolinou podlehl na Floridě 0:3.

Alex Ovečkin z Washingtonu při utkání s Pittsburghem.

Rutta projížděl ve 33. minutě za brankou Pittsburghu s pukem na hokejce a chtěl jej pod tlakem napadajícího Matta Irwina rozehrát, když se přiřítil Ovečkin a narazil jej na hrazení. Rozhodčí elitního kanonýra nepotrestali, naopak vyloučili českého beka, který o pár sekund později Ovečkina krosčekoval. Pittsburgh v následném oslabení zvýšil trefou Brocka McGinna na 2:0.

Rutta poté odstoupil pro potíže v horní části těla a Pittsburgh dohrával zápas od konce druhé třetiny na čtyři klasické obránce, protože se mu zranil i Pierre-Olivier Joseph. A to ještě pokračoval i přes bolesti další bek Jeff Petry a vynechal jen jedno střídání, během kterého zamířil do šatny a nahradil jej útočník Jeff Carter.

"Každý chápal situaci. Věděli jsme, že potřebujeme hrát kratší střídání. Také útočníci nám hodně pomáhali a odvedli skvělou práci, když dostávali puky hluboko do pásma a mohli jsme se tak točit v optimálních intervalech," uvedl obránce Pittsburghu Marcus Pettersson. "Neměli to jednoduché, ale všichni čtyři si vedli výborně. Hráli jednoduše, přesně to bylo potřeba," ocenil kouč Mike Sullivan.

Oslabení Penguins se semkli a základ úspěchu položili mezi 28. a 36. minutou, kdy vstřelili první tři góly zápasu. "Chtěli jsme dostávat puk od obránců, jak nejrychleji to šlo," přiblížil taktiku McGinn. Kromě něj skórovali ve druhé třetině ještě Jason Zucker a Petry. Domácí snížili v čase 52:22 trefou Marcuse Johanssona, ale při hře bez gólmana inkasovali z hole Jakea Guentzela. Pittsburgh tak zastavil sérii sedmi porážek, nejdelší od roku 2006.

Florida se ujala vedení v čase 9:21 dorážkou Nicka Cousinse a zbylé dva góly vstřelila v závěrečných deseti minutách. V přesilové hře zvýšil Aleksander Barkov a výhru zpečetil Sam Bennett při power play Caroliny. Hlavní postavou zápasu byl Spencer Knight, který zneškodnil 40 střel včetně šesti pokusů Nečase. Z výhry se radoval i Radko Gudas, jenž v utkání zblokoval nejvíce střel ze všech (4) a připsal si i tři srážky.

Jedním gólem pomohl kanadský obránce Arber Xhekaj k výhře Montrealu 5:2 nad Vancouverem. Rodák z Hamiltonu, jehož matka pochází z České republiky a který má i český pas, zvýšil v deváté minutě na 2:0.

Canadiens těžili v zápase z povedeného vstupu, v čase 12:23 vedli o tři góly a po dvou třetinách 4:0. Kirby Dach dal dvě branky vítězů, v jejichž sestavě scházel na dva zápasy suspendovaný Juraj Slafkovský.

Pavol Regenda vstřelil premiérový gól v NHL. Slovenský útočník měl původně po minulé sezoně namířeno do Mladé Boleslavi, ale dostal šanci zabojovat o NHL a v šestém startu v soutěži se poprvé prosadil.

Bronzový medailista z letošních olympijských her poslal Anaheim ve 34. minutě do vedení, ale Minnesota zápas otočila a vyhrála 4:1. Na obratu se podílel dvěma trefami Kirill Kaprizov.

Výsledky NHL:
Florida - Carolina 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
Branky: 10. Cousins, 51. Barkov, 60. Bennett. Střely na branku: 36:40. Diváci: 13 225. Hvězdy zápasu: 1. Knight, 2. Barkov, 3. Cousins (všichni Florida).
Montreal - Vancouver 5:2 (3:0, 1:0, 1:2)
Branky: 13. a 56. Dach, 1. Suzuki, 9. Xhekaj, 34. Hoffman - 45. L. Schenn, 49. Höglander. Střely na branku: 29:33. Diváci: 21 105. Hvězdy zápasu: 1. Dach, 2. Gallagher, 3. Hoffman (všichni Montreal).
Washington - Pittsburgh 1:4 (0:0, 0:3, 1:1)
Branky: 53. Johansson - 28. Zucker, 33. McGinn, 36. Petry, 59. Guentzel. Střely na branku: 25:28. Diváci: 18 573. Hvězdy zápasu: 1. McGinn, 2. DeSmith (oba Pittsburgh), 3. Johansson (Washington).
Anaheim - Minnesota 1:4 (0:0, 1:1, 0:3)
Branky: 34. Regenda - 37. a 44. Kaprizov, 42. Dumba, 52. Cramarossa. Střely na branku: 32:39. Diváci: 14 803. Hvězdy zápasu: 1. Kaprizov (Minnesota), 2. Regenda (Anaheim), 3. Gustavsson (Minnesota).
3.Colorado1161440:3113
4.Minnesota1361639:4213