Calgary - Detroit 2:5Fantastický Kubalík sestřelil Calgary, Pastrňák a spol. slaví další vysokou výhru

Dominik Kubalík pomohl v NHL dvěma góly k vítězství hokejistů Detroitu 5:2 v Calgary a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu. Český útočník překonal v obou případech krajana Daniela Vladaře, který inkasoval pětkrát z 24 střel. Vítězství Red Wings podpořil asistencí také Filip Zadina. Carolina zdolala i díky přihrávce Martina Nečase doma Montreal 6:2. David Rittich kryl 21 z 23 střel, ale neodvrátil prohru Winnipegu 1:3 v Columbusu.

Kubalíkova situace v Detroitu, příspěvek z pořadu PříklepVideo: Sport.cz

Kubalík vyrovnal v závěru úvodní třetiny na 1:1, když z levého kruhu trefil místo mezi tělem a rukou Vladaře. Plzeňský rodák skóroval v NHL poprvé od 19. ledna a po osmi zápasech.

Detroit rozhodl o páté výhře v řadě v rozmezí 36. až 44. minuty, během kterých zlomil třemi góly nerozhodný stav 2:2. Povedený úsek odstartoval Kubalík, který zakončil souhru celé formace střelou do odkryté branky.

Na něj vzápětí navázal Tyler Bertuzzi po další rychlé kombinaci. Vítězství pojistil střelou z levého kruhu mezi Vladařovy betony Pius Suter, jemuž přistrčil puk Zadina. Vladař prohrál dva zápasy v základní hrací době v řadě poprvé od listopadu.

"Konečně nám sedly lajny," pochvaloval si útočník Detroitu David Perron. "Začíná to klapat. Každý chápe svoji roli a je skvělé, že se nám konečně povedlo udělat delší sérii výher. Je pro nás výzvou, abychom ji prodloužili. Nechceme se zastavit," podotkl.

Aktuální forma přiblížila Red Wings ve Východní konferenci k postupové osmičce na rozdíl dvou bodů. Poslední místo drží Washington, který podlehl na svém ledě Floridě 3:6 a poprvé v sezoně prohrál třikrát za sebou.

Capitals postrádali poslední dva zápasy kapitána Alexandra Ovečkina, který odcestoval domů kvůli úmrtí otce. Navíc přišli v utkání o Marcuse Johanssona po srážce s Radko Gudasem.

Boston ovládl i bez bodových příspěvků českých hráčů zápas v Nashvillu 5:0. Nejlepším hráčem byl vyhlášen Jeremy Swayman, který zastavil 28 střel a vychytal druhou nulu v sezoně. Lídr NHL vedl už ve 32. minutě 4:0, po dvou bodech si připsal Patrice Bergeron (1+1) a Nick Foligno (0+2).

David Pastrňák vystřelil pětkrát, ale čtyřicátý gól v sezoně nedal. Kouč Bruins Jim Montgomery vyzdvihl i hru čtvrté lajny, v níž nastupoval Jakub Lauko, a která vstřelila jeden gól.

Nečas bodoval poprvé od pauzy na Utkání hvězd. Český centr předal puk Jesperimu Kotkaniemu, ten vyrazil na zteč od obranné modré čáry a sólový únik završil gólem na 1:1. Ještě ve 43. minutě bylo srovnáno 2:2, poté Carolina rozhodla čtyřmi góly. Hrdinou byl Seth Jarvis, který v NHL nasázel poprvé hattrick.

"O něčem takovém jsem vždy snil. Je to neskutečný pocit," řekl jednadvacetiletý Jarvis. "Navíc přišli táta s bráchou, mít je tu pro mě znamená celý svět," doplnil.

V Columbusu, který byl před utkáním nejhorším týmem soutěže, otevřel skóre Kyle Connor dvě sekundy před koncem prvním třetiny. Rittich držel čisté konto půlku zápasu, než jej v přesilové hře překonal střelou na lapačku Patrik Laine. Rozhodující moment nastal v 50. minutě: Kent Johnson naznačil přihrávku a střelou z otočky v pravém kruhu Ritticha zaskočil. Puk mu prošel mezi betony.

"Hledal jsem, komu bych přihrál, ale nechtěl jsem riskovat a napadlo mě, že bych mohl překvapit gólmana. Nebyla to nejtvrdší střela. Kdyby ji viděl, pravděpodobně by ji chytil. Ani nevím, jak to prošlo," popsal Johnson vítěznou akci. Výhru zpečetil Boone Jenner při risku Winnipegu bez gólmana.

VÝSLEDKY NHL:
Carolina - Montreal 6:2 (2:1, 0:1, 4:0)
Branky: 15., 44. a 60. Jarvis, 13. Kotkaniemi (NEČAS), 43. Aho, 45. J. Staal - 4. Pezzetta, 36. Harvey-Pinard. Střely na branku: 41:22. Diváci: 18.680. Hvězdy zápasu: 1. Jarvis, 2. Aho, 3. Raanta (všichni Carolina).
Columbus - Winnipeg 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)
Branky: 30. Laine, 50. K. Johnson, 60. Jenner - 20. Connor. Střely na branku: 24:38. DAVID RITTICH odchytal za Winnipeg 57:53 minuty, inkasoval dvě branky z 23 střel a úspěšnost zákroků měl 91,3 procenta. Diváci: 16.032. Hvězdy zápasu: 1. Korpisalo, 2. Laine, 3. K. Johnson (všichni Columbus).
Washington - Florida 3:6 (0:1, 1:3, 2:2)
Branky: 36. D. Strome, 54. Bäckström, 58. Kuzněcov - 10. Forsling, 22. M. Staal, 28. White, 38. Barkov, 59. Lundell, 60. Reinhart. Střely na branku: 32:36. Diváci: 18.573. Hvězdy zápasu: 1. Verhaeghe (Florida), 2. E. Gustafsson (Washington), 3. Barkov (Florida).
Nashville - Boston 0:5 (0:1, 0:3, 0:1)
Branky: 3. Marchand, 22. C. Smith, 29. Bergeron, 32. Forbort, 54. Frederic. Střely na branku. 28:30. Diváci: 17.159. Hvězdy zápasu: 1. Swayman, 2. Bergeron, 3. Foligno (všichni Boston).
Calgary - Detroit 2:5 (1:1, 1:3, 0:1)
Branky: 16. E. Lindholm, 30. Dube - 19. a 36. KUBALÍK, 23. Fabbri, 39. Bertuzzi, 44. Suter (Zadina). Střely na branku: 35:24. DANIEL VLADAŘ odchytal celé utkání, inkasoval pět gólů z 24 střel a úspěšnost zásahů měl 79,2 procenta. Diváci: 17.713. Hvězdy zápasu: 1. Bertuzzi, 2. KUBALÍK, 3. Larkin (všichni Detroit).
St. Louis - New Jersey 4:2 (1:1, 2:1, 1:0)
Branky: 17. Bučněvič, 24. Toropčenko, 26. Kyrou, 52. B. Schenn - 18. Mercer, 29. Haula. Střely na branku: 35:36. Diváci: 18.096. Hvězdy zápasu: 1. Binnington, 2. B. Schenn, 3. Kyrou (všichni St. Louis).
Seattle - Philadelphia 6:2 (2:0, 3:0, 1:2)
Branky: 15. a 35. Gourde, 4. McCann, 26. Schultz, 32. Bjorkstrand, 51. Beniers - 41. a 55. Konecny. Střely na branku: 30:19. Diváci: 17.151. Hvězdy zápasu: 1. Gourde, 2. Schultz, 3. Beniers (všichni Seattle).
Vegas - San Jose 2:1 (0:0, 0:1, 2:0)
Branky: 47. Cotter, 60. Carrier - 38. Barabanov. Střely na branku: 38:26. Diváci: 17.544. Hvězdy zápasu: 1. Carrier, 2. Cotter (oba Vegas), 3. Kähkönen (San Jose).