Hemský zářil v duelu s Bostonem

NEW YORK

Hokejistům Edmontonu se vydařila i s úroky odveta za nedělní prohru 3:5 se St. Louis. Ve čtvrtečním utkání NHL Olejáři deklasovali hostující Blues 6:2 a velkou zásluhu na tom měl český útočník Aleš Hemský. Mistr světa z Vídně se asistencemi podílel na polovině gólů svého mužstva a byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání.

Zvláštní příchuť měl duel pro útočníka Blues Douga Weighta. Ten totiž nastoupil ke svému 1000. zápasu v kariéře a navíc na ledě týmu, v němž v letech 1992-2001 působil. "Je skvělé vracet se právě sem. Když jsme na začátku sezony koukal na rozpis utkání, něco mi napovídalo, že ta tisícovka vychází právě na tento zápas. Je to opravdu fajn pomyšlení, že člověk dosáhne něčeho takového," řekl před utkáním pětatřicetiletý Weight.

Odveta se povedla i hokejistům Bostonu, kteří přesně před týdnem na domácím ledě podlehli divizním rivalům z Toronta 4:6. V utkání, které se hrálo opět na stadiónu v Bostonu, Bruins porazili Maple Leafs 2:1 v prodloužení. Úspěch tentokrát slavilo dravé mládí, o góly domácích se totiž postarali devatenáctiletý Phil Kessel a jednadvacetiletý Patrice Bergeron. Kouč Toronta Paul Maurice našel příčinu neúspěchu svých svěřenců ve špatném pohybu. "Nebruslili jsme tak, jak jsme měli," řekl po utkání novinářům.

Návrat do sestavy Toronta tak nevyšel obránci Pavlu Kubinovi, který si hned v úvodu sezóny poranil kolenní vazy. Původně měl naskočit do NHL v Bostonu již před týdnem, ale místo toho letěl do České republiky za přítelkyní Andreou, která porodila dceru.

Drama do poslední chvíle se spoustou gólů bylo k vidění v Nashvillu. Do tamější arény Gaylord Entertainment Center zavítala Minnesota a v ofenzivních manévrech měli dlouho navrch domácí. Ti dokonce již krátce po polovině střetnutí vedli nad hokejisty Wild 6:3. Hosté se ale nevzdali a dokázali vyrovnat. Predátoři nedosáhli na vítězství ani v prodloužení, když Paul Kariya neproměnil trestné střílení.

Na řadu tak přišly samostatné nájezdy. Za stavu 2:2 nepřekonal Niklase Bäckströma Martin Erat, na druhé straně vyzrál na Chrise Masona, který tentokrát dostal v brance Predátorů přednost před Tomášem Vokounem, Brian Rolston. Tomu už Josef Vašíček odpovědět nedokázal a hráči Wild se mohli radovat z výhry.

"Prostě to nevzdali. Myslím, že jsem mohl zachytat o něco lépe. Ale taky si myslím, že tentokrát nebyla optimální naše defenzivní hra jako celek. Když jim (hráčům Minnesoty) dáte prostor, může to být pro vás smrtící," řekl po nevydařeném závěru utkání gólman Mason.

Plekanec debakl neodvrátil

Útočník Montrealu Tomáš Plekanec se na Floridě trefil podruhé v sezóně, gólový účet Canadiens se již ale nerozšířil. To domácí Panthers se rozstříleli, nasázeli do sítě Montrealu pět gólů a vyprovodili hosty z Kanady debaklem 5:1. Hattrickem se přitom blýskl finský kapitán celku z Miami Olli Jokinen.

Souboj ze suterénu divizních tabulek NHL se odehrál ve Phoenixu, kam zavítali hráči Chicaga. Domácí Yanic Perreault sice za asistence Zbyňka Michálka otevřel skóre, hokejistům Blackhawks se ale během necelých dvou minut první třetiny podařilo převzít vedení. Za domácí ale vyrovnal Mike Zigomanis. Duel dospěl až k samostatným nájezdům, které pro Coyotes rozhodl Slovák Ladislav Nagy. Útočník Phoenixu Jeremy Roenick mohl slavit hned dvakrát, proti Chicagu totiž nastoupil ke svému 1200. utkání v NHL.

Hokejisté Philadelphie po středečním vítězství v Anaheimu dokázali uspět i v Los Angeles a začínají se probouzet z hlubokého útlumu. Vítězství Flyers se ovšem rodilo až v posledních minutách zápasu. Ještě v polovině závěrečného dějství totiž domácí Králové vedli 3:1. Něco málo přes tři minuty ale stačilo na to, aby za záda gólmana Los Angeles Dana Cloutiera dostal puk Simon Gagne, dvakrát R. J. Umberger a Flyers otočili skóre na konečných 4:3.

Boston - Toronto 2:1 v prodl. (1:0, 0:0, 0:1 - 1:0)
Branky: 15. Kessel, 61. P. Bergeron - 54. McCabe. Zásahy brankářů: Thomas 25/24 - Aubin 36/34. Diváci: 12 665.
Florida - Montreal 5:1 (1:0, 3:1, 1:0)
Branky: 21., 37. a 60. O. Jokinen, 10. Gratton, 40. Bouwmeester - 33. Plekanec. Zásahy brankářů: Belfour 28/27 - Aebischer 24/20, Huet 15/14. Diváci: 13 506.
Nashville - Minnesota 6:7 po sam. nájezdech (3:1, 3:3, 0:2 - 0:0)
Branky: 9. Legwand (Erat), 18. Suter, 19. Hamhuis, 33. Timonen, 34. Fiddler (Židlický), 37. Sullivan - 10. Walz, 23. M. Koivu, 34. Dupuis (Škoula), 40. Veilleux, 46. Demitra, 52. Burns, rozhodující sam. nájezd Rolston. Zásahy brankářů: Mason 45/39 - Fernandez 20/15, Backström 25/24. Diváci: 12 759.
Edmonton - St. Louis 6:2 (3:0, 2:1, 1:1)
Branky: 3. a 13. Smyth (u první P. Sýkora, u druhé Hemský), 9. Reasoner, 22. Lupul (Hemský), 31. M. Bergeron (Hemský), 52. Pisani - 27. Tkachuk, 41. Johnson. Zásahy brankářů: Roloson 27/25 - Legace 15/11, Bacashihua 13/11. Diváci: 16 839.
Phoenix - Chicago 3:2 po sam. nájezdech (1:2, 0:0, 1:0 - 0:0)
Branky: 5. Perreault (Z. Michálek), 49. Zigomanis, rozhodující sam. nájezd Nagy - 11. Stewart, 12. Lapointe (Vrbata). Zásahy brankářů:Joseph 34/32 - Boucher 27/25. Diváci: 15 963.
Los Angeles - Philadelphia 3:4 (0:1, 1:0, 2:3)
Branky: 23. a 50. Frolov, 43. Willsie - 54. a 57. Umberger, 19. Sanderson, 54. Gagne. Zásahy brankářů: Cloutier 30/26 - Niittymäki 26/23. Diváci: 16 446.