San Jose - Los Angeles 6:2Hertlovo galapředstavení v NHL!

Český útočník Tomáš Hertl zářil v NHL, když čtyřmi asistencemi pomohl Žralokům ze San Jose k vítězství nad Los Angeles 6:2. Ještě větší hvězdou byl jeho švýcarský parťák Timo Meier, který nastřílel pět branek vítězů. Český gólman Karel Vejmelka pomohl Arizoně k domácímu vítězství nad Montrealem v poměru 5:2. Gól a nahrávku zapsal v NHL Dominik Kubalík, jeho Chicago ale podlehlo Seattlu. Výhru slavil i gólman Pavel Francouz, jehož Colorado zdolalo Minnesotu 4:3 po samostatných nájezdech.

Radost v podání českého útočníka San Jose Sharks Tomáše Hertla během utkání NHL.

První asistenci Hertl zapsal v 16. minutě u branky na 2:0. Osmadvacetiletý český centr výborně zapracoval na útočné modré čáře, udržel kotouč proti dvěma bránícím hráčům a nahozením před branku přesně našel hokejku zakončujícího Balcerse. Druhou nahrávkou připravil Hertl třetí branku pro Meiera. Švýcarský útočník využil práci českého útočníka u mantinelu, před brankou si našel jeho přistrčení a uzavřel svůj první hattrick v aktuální sezoně.

Potřetí se Hertl zapsal do statistik po minutě a půl druhé části, kdy se zapojil do přesilovkové kombinace Sharks, kterou svým čtvrtým gólem v zápase zakončil Meier. V závěru druhé části našel český útočník Meiera před brankářem Jonathanem Quickem a pětadvacetiletý Švýcar korunoval svůj skvělý výkon pátou brankou.

"Upřímně řečeno, ani si nepamatuji, kdy jsem naposledy dal pět gólů," smál se po utkání Meier. "Asi to bylo někde v juniorce ve švýcarské lize," doplnil s tím, že dát pět gólů v NHL je pochopitelně něco výjimečného. "Je to docela fajn pocit. Ale zároveň nechceš létat někde v oblacích. Zítra máme volno a pak se vrátíme do práce. Určitě mi to dodá hodně sebevědomí, ale musím dál tvrdě pracovat."

"Myslím, že na své hře opravdu tvrdě zapracoval. V minulých letech střídal dobré výkony s horšími, nyní je ale skutečně konzistentní a prokazuje, že patří ke špičce NHL," řekl o Meierovi Hertl, jenž potvrdil pozici nejproduktivnějšího českého hokejisty v NHL. S 35 body za dvacet branek a patnáct nahrávek vede pražský rodák o čtyři zápisy před Davidem Pastrňákem (16+15).

Hokejisté Chicaga podlehli Seattlu 2:3 po samostatných nájezdech a přišli o svou čtyřzápasovou vítěznou sérii. Na obou brankách Blackhawks se podílel Kubalík. Plzeňský rodák nejprve v 32. minutě svou devátou trefou v sezoně otevřel skóre a v čase 37:06 se podílel na vedoucí trefě Brandona Hagela na 2:1.Seattle ovšem ve třetí třetině srovnal a na nájezdy zápas otočil.

Francouz v souboji proti Minnesotě naskočil do branky Colorada ve 30. minutě, kdy za stavu 2:1 pro Avalanche nahradil zraněného Darcyho Kuempera. Ve zbytku zápasu český brankář pustil dva góly z 27 střel. V rozstřelu chytil Francouz všechny tři pokusy Wild a za výkon byl vyhlášen první hvězdou utkání.

Rozhodující nájezd neproměnil dvougólový střelec Minnesoty Kirill Kaprizov. "Znám ho z KHL, vím, jak zakončuje, proto jsem se snažil být trpělivý. Najel si opravdu blízko ke mně a já už se pak pouze snažil schovat kotouč do lapačky," popsal rozhodující moment rozstřelu Francouz.

Hokejisté Avalanche i díky příspěvku českého brankáře vyhráli 14. domácí zápas v řadě a drží se v čele Západní konference. Minnesota zůstala i přes prohru čtvrtá.

V souboji dvou nejhorších celků vychytal čtvrtou výhru v sezoně Vejmelka. Bývalý brankář brněnské Komety kryl proti Montrealu 24 střel. Coyotes vyhráli třetí z posledních šesti zápasů a potvrdili vzestupnou tendenci výkonů. Canadiens zaváhali potřinácté z uplynulých čtrnácti utkání a jako jediní v NHL stále nepřekonali hranici dvaceti bodů.

Výsledky NHL:
San Jose - Los Angeles 6:2 (4:1, 2:0, 0:1)
Branky: 4., 19., 20., 22. a 40 T. Meier (na třetí, čtvrtou a pátou Hertl), 16. Balcers (Hertl) - 20. Kopitar, 51. M. Anderson. Střely na branku: 17:41. Diváci: 10 705. Hvězdy zápasu: 1. T. Meier, 2. Hertl, 3. E. Karlsson (všichni San Jose).
Seattle - Chicago 3:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:2, 1:0 - 0:0)
Branky: 36. Vince Dunn, 43. a rozhodující sam. nájezd Donato - 33. D. Kubalík, 38. Hagel (D. Kubalík). Střely na branku: 37:27. Diváci: 17 151. Hvězdy zápasu: 1. M.-A. Fleury (Chicago), 2. Grubauer, 3. Donato (oba Seattle).
NY Islanders - Philadelphia 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)
Branky: 32. Nelson, 35. Cizikas, 45. Beauvillier, 59. M. Martin - 38. Konecny. Střely na branku: 31:27. Diváci: 17 255. Hvězdy zápasu: 1. Sorokin, 2. Nelson, 3. Beauvillier (všichni NY Islanders).
Arizona - Montreal 5:2 (2:1, 2:1, 1:0)
Branky: 6. T. Boyd, 9. Johan Larsson, 25. Moser, 39. N. Schmaltz, 59. Keller - 16. R. Pitlick, 32. Poehling. Střely na branku: 23:26. Diváci: 9495. Hvězdy zápasu: 1. N. Schmaltz, 2. Johan Larsson, 3. Moser (všichni Arizona). Karel Vejmelka odchytal za Arizonu celý zápas, inkasoval dvě branky z 26 střel a úspěšnost zásahů měl 92,3 procenta.
St. Louis - Nashville 5:3 (2:2, 2:0, 1:1)
Branky: 17. a 26. I. Barbašov, 21. a 58. B. Schenn, 18. R. O'Reilly - 5. Johansen, 16. F. Forsberg, 52. Trenin. Střely na branku: 29:35. Diváci: 18.096. Hvězdy zápasu: 1. B. Schenn, 2. I. Barbašov, 3. R. O'Reilly (všichni St. Louis).
Buffalo - Detroit 2:3 v prodl. (1:0, 0:0, 1:2 - 0:1)
Branky: 10. Jokiharju, 50. Skinner - 54. a 63. Larkin, 51. Naměstnikov. Střely na branku: 28:35. Diváci: 8839. Hvězdy zápasu: 1. Larkin (Detroit), 2. Skinner (Buffalo), 3. Naměstnikov (Detroit).
Colorado - Minnesota 4:3 po sam. nájezdech (2:0, 0:1, 1:2 - 0:0)
Branky: 16. a rozhodující sam. nájezd Rantanen, 18. Newhook, 57. MacKinnon - 47. a 58. Kaprizov, 21. K. Fiala. Střely na branku: 38:40. Diváci: 17 565. Hvězdy zápasu: 1. Francouz (Colorado), 2. Kaprizov (Minnesota), 3. MacKinnon (Colorado). Pavel Francouz odchytal za Colorado 35 minut a 34 sekund, inkasoval dva góly z 27 střel a úspěšnost zásahů měl 92,6 procenta.
Vegas - Pittsburgh 3:5 (3:0, 0:2, 0:3)
Branky: 4. Stephenson, 13. Dadonov, 20. N. Roy - 27. Zucker, 28. Blueger, 41. Kasperi Kapanen, 43. Guentzel, 59. Crosby. Střely na branku: 26:38. Diváci: 18 213. Hvězdy zápasu: 1. Zucker (Pittsburgh), 2. N. Roy, 3. Janmark (oba Vegas).