Nečas gólem nastartoval obrat Caroliny. Trefil se i Kämpf

Český hokejista Martin Nečas pomohl v úterním duelu NHL gólem k vítězství Caroliny nad Ottawou 4:1. David Kämpf zpečetil trefou do prázdné branky vítězství Toronta 7:3 na ledě Rangers. Vancouver i díky jedné asistenci Filipa Hronka porazil Tampu Bay 4:1, Jan Rutta zase přispěl přihrávkou k vítězství San Jose 2:1 nad Winnipegem.

Český hokejista Martin Nečas (zcela vpravo) před brankou Caroliny v duelu s Ottawou.

Nečas vyrovnal na 1:1 na konci úvodní třetiny v přesilové hře, když se prosadil z levého kruhu střelou bez přípravy k bližší tyči. Zbývající tři góly zápasu vstřelila Carolina v rozmezí 33. až 38. minuty a ve všech měl prsty Sebastian Aho. Finský útočník dal dvě branky, na jednu přihrál a byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání.

Kämpf při hře Rangers bez gólmana vyhrál bruslařský souboj o puk, který vyhodil jeho spoluhráč TJ Brodie z vlastního pásma. Nepískalo se proto zakázané uvolnění, navíc se českému útočníkovi odrazil kotouč od zadního mantinelu ideálně před prázdnou branku. Kämpf upravil bez problémů skóre na konečných 7:3 a připsal si třetí trefu v posledních čtyřech zápasech. Hlavními strůjci výhry Toronta byli Auston Matthews (2+2) a Mitchell Marner (2+1).

Mrázek inkasoval při předchozích dvou startech jen jednou, ale rozjetý Edmonton nezastavil. Chicago sice vedlo trefou Connora Bedarda, ale ještě v úvodní třetině překonali českého gólmana zblízka Ryan Nugent-Hopkins a Sam Gagner. Ve 34. minutě zvýšil Leon Draisaitl, jehož prudkou přihrávku si srazil do vlastní sítě Nikita Zajcev. Skóre uzavřel v přesilové hře na hranici brankoviště osamocený Zach Hyman.

Oilers vyhráli poosmé v řadě a Connor McDavid předčil v prvním vzájemném souboji dvou hvězd ligy Bedarda. Lídr Edmontonu připravil dva góly.

„Myslím, že jsme odehráli dobrý zápas. Když si odmyslíme vlastní gól, u kterého Petr neměl žádnou šanci zasáhnout, a branku v přesilovce, tak jsme byli ve hře,“ řekl trenér Chicaga Luke Richardson, jehož svěřenci jsou poslední v soutěži.

Před utkáním mělo Chicago stejně bodů jako San Jose, které ale zdolalo Winnipeg 2:1 trefou Williama Eklunda z 56. minuty. Úvodní gól obstaral Justin Bailey za asistence Rutty. Jejich spoluhráč Tomáš Hertl vyšel poprvé v prosinci naprázdno, v předchozích pěti utkáních nasbíral osm bodů (5+3).

Hronek si připsal druhou asistenci u branky Brocka Boesera na 3:1. Skóroval střelou zpoza mezikruží, kde jej po objetí branky uvolnil Quinn Hughes.

„Všiml jsem si, že většina hráčů sleduje Quinna. Je to přirozené, dělali jsme to stejné s Nikitou Kučerovem (nejproduktivnější hráče soutěže), když dostal puk. Měl jsem tak šanci se uvolnit na střelu z první a vyšlo to skvěle,“ popsal Boeser.

Český bek má podíl i na druhém gólu Vancouveru. Po jeho nahození od pravého mantinelu vznikl před brankou závar a po dorážkách několika hráčů se prosadil Boeser. Stejný hráč při risku Tampy Bay bez gólmana zkompletoval druhý hattrick v sezoně a s 21 trefami vede společně s Matthewsem z Toronta tabulku střelců.

St. Louis podlehlo doma Detroitu 4:6 a jeho trenér Craig Berube, který tým dovedl v roce 2019 ke Stanleyovému poháru, po porážce skončil. Dočasně jej nahradí Drew Bannister, kouč Springfieldu v AHL. K týmu se připojí ve středu.

„Jsme profíci. Každý musí dělat svou práci, vydat ze sebe to nejlepší,“ řekl Kevin Hayes. I díky jeho dvěma trefám Blues vedli po dvou třetinách 4:3, ale nakonec si připsali čtvrtou porážku za sebou. V tabulce Centrální divize jsou šestí s 28 body. „Žádný jedinec nás z toho nedostane. Musíme se semknout a společnými silami se zvednout,“ podotkl.

Hokejisté Vegas si upevnili vedení v soutěži výhrou 5:4 v prodloužení nad Calgary. Vítězství obhájců Stanleyova poháru řídil Mark Stone, který si připsal čtyři body (2+2) a zápas rozhodl v čase 61:11. Seattle ukončil sérii osmi proher, když doma porazil Floridu 4:0. Nejlepším hráčem byl brankář Joey Daccord, který kryl 24 střel a poprvé v NHL vychytal čisté konto.

Ottawa - Carolina 1:4 (1:1, 0:3, 0:0)
Branky: 8. Norris - 33. a 38. Aho, 19. NEČAS, 34. Jarvis. Střely na branku: 32:28. Diváci: 16.877. Hvězdy zápasu: 1. Aho, 2. Kočetkov, 3. Skjei (všichni Carolina).
NY Rangers - Toronto 3:7 (1:4, 2:0, 0:3)
Branky: 6. a 39. Wheeler, 37. Zibanejad - 4. a 58. Matthews, 16. a 42. Marner, 6. Timmins, 16. Järnkrok, 59. KÄMPF. Střely na branku: 31:30. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Matthews, 2. Marner (oba Toronto), 3. Wheeler (NY Rangers).
Pittsburgh - Arizona 4:2 (2:2, 0:0, 2:0)
Branky: 2. a 59. Guentzel, 17. a 45. Carter - 11. Crouse, 16. Maccelli. Střely na branku: 44:21. Diváci: 17.068. Hvězdy zápasu: 1. Carter, 2. Guentzel (oba Pittsburgh), 3. Crouse (Arizona).
St. Louis - Detroit 4:6 (1:2, 3:1, 0:3)
Branky: 22. a 23. Hayes, 6. Saad, 37. Scandella - 14. Walman, 16. Berggren, 30. Seider, 41. Raymond, 47. Fabbri, 59. Rasmussen. Střely na branku: 37:32. Diváci: 18.096. Hvězdy zápasu: 1. Raymond (Detroit), 2. Hayes (St. Louis), 3. Fabbri (Detroit).
Nashville - Philadelphia 3:2 v prodl. (1:0, 1:1, 0:1 - 1:0)
Branky: 10. Nyquist, 24. McCarron, 61. F. Forsberg - 40. Couturier, 47. Sanheim. Střely na branku: 22:39. Diváci: 17.159. Hvězdy zápasu: 1. F. Forsberg, 2. Saros, 3. Nyquist (všichni Nashville).
Vancouver - Tampa Bay 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)
Branky: 30., 37. a 59. Boeser (na druhou HRONEK), 7. Kuzmenko - 2. Point. Střely na branku: 22:29. Diváci: 18.771. Hvězdy zápasu: 1. Boeser, 2. Demko, 3. Q. Hughes (všichni Vancouver).
Vegas - Calgary 5:4 v prodl. (1:1, 1:2, 2:1 - 1:0)
Branky: 46. a 62. Stone, 14. Stephenson, 26. Barbašev, 57. W. Karlsson - 38. a 59. Šarangovič, 7. Weegar, 23. Kadri. Střely na branku: 39:31. Diváci: 17.814. Hvězdy zápasu: 1. Stone, 2. W. Karlsson, 3. Stephenson (všichni Vegas).
Seattle - Florida 4:0 (0:0, 1:0, 3:0)
Branky: 24. Yamamoto, 46. Bellemare, 50. Wennberg, 57. Tolvanen. Střely na branku: 23:24. Diváci: 17.151. Hvězdy zápasu: 1. Daccord, 2. Yamamoto, 3. Bellemare (všichni Seattle).
Edmonton - Chicago 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)
Branky: 10. Nugent-Hopkins, 19. Gagner, 34. Draisaitl, 41. Hyman - 4. Bedard. Střely na branku: 29:23. PETR MRÁZEK odchytal za Chicago celý zápas, inkasoval čtyři branky z 29 střel a úspěšnost zásahů měl 86,2 procenta. Diváci: 18.347. Hvězdy zápasu: 1. McDavid, 2. Bouchard, 3. Gagner (všichni Edmonton)
San Jose - Winnipeg 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)
Branky: 10. Bailey (RUTTA), 56. Eklund - 17. Dillon. Střely na branku: 32:37. Diváci: 13.142. Hvězdy zápasu: 1. Eklund, 2. Blackwood (oba San Jose), 3. Brossoit (Winnipeg).

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.