Winnipeg - Ottawa 3:5Nové české komando řádilo v barvách Ottawy, trojice matadorů přispěla k výhře Devils

New York

Hned po svém příchodu z Edmontonu se český forvard Aleš Hemský postavil po bok svého krajana Milana Michálka do elitní formace Ottawy a Senátorům tato spolupráce začíná přinášet ovoce. Na vlastní kůži to pocítil gólman Winnipegu Ondřej Pavelec. Po necelý den staré porážce od Detroitu se vrátili hokejisté New Jersey na vítěznou vlnu, když před vlastním publikem udolali Carolinu těsně 5:4. Na vítězství Ďáblů se asistencemi podílela česká trojice Židlický, Eliáš a Jágr.

Aleš Hemský (vpravo) gratuluje ke gólu spoluhráči z Ottawy Jaredu Cowenovi.

Trio borců ošlehané nejtěžšími hokejovými bitvami si dohromady zapsalo čtyři přesné gólové pasy. Jaromír Jágr se podílel hned na úvodní trefě zápasu, kterou měl na svědomí v páté minutě první třetiny Zajac.

Hostům se sice podařilo vyrovnat, ale tři slepené trefy domácích v rozmezí čtyř minut vyhnaly Chudobina z branky Hurikánů. Svůj podíl na tom měli i Marek Židlický a Patrik Eliáš. Hokejisté Caroliny se ovšem nehodlali vzdát a opět srovnali krok. Rozhodnutí vzal na svou hůl po další Židlického přesném pasu nováček v dresu Devils Tuomo Ruutu, který přišel před uzávěrkou přestupů právě z Caroliny.

Ještě výraznější stopu za sebou nechalo nově utvořené duo v dresech Ottawy. Vyhlášený technik Aleš Hemský po dlouhých letech konečně opustil slabý Edmonton a momentálně se snaží po boku krajana Milana Michálka dotlačit do vysněného play off Senátory.

O Stanley Cup hrál Hemský naposledy v roce 2006, kdy s Edmontonem dokráčel až do finále. „V bojích o play off jsem už dlouho nebyl a je to zase ta správná zábava. Miluji tenhle typ zápasů, ve kterých o něco jde," pochvaloval si novou životní situaci dobře naložený český forvard na oficiálních stránkách NHL.

Spolupráci s Hemským si pochvaluje Spezza

A že to se svým úsilím myslí vážně ukázal Hemský názorně na ledě Winnipegu. Pramalou radost z toho měl jeho další spoluhráč z olympijského výběru pro Soči, gólman Jets Ondřej Pavelec. Ten se v polovině zápasu za stavu 2:5 z pohledu jeho týmu totiž pakoval z branky a své místo přenechal Montoyovi.

„Nemám s Pavelcem žádný problém, stáhl jsem ho jen proto, abych trochu uklidnil situaci. Myslím, že toho viděl v zápase až moc," vysvětloval zámořským novinářům kouč Jets Paul Maurice.

Tou dobou už měl Hemský na svém kontě tři přesné finální pasy. První asistenci si připsal při přesilovkové trefě Michálka v desáté minutě. Obě česká křídla pak připravila o osm minut později gólovou radost Jaredu Cowenovi a Hemský se podepsal také pod další branku v početní výhodě, která v čase 29:36 definitivně vyhnala Pavelce z klece. Ottawa nakonec zvítězila 5:3 a Hemský byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání.

Poklonu novému spoluhráči vysekl i Jason Spezza, centr elitního útoku s českými křídly. „Je to extrémně talentovaný hráč do ofenzivy. Je hodně dobrý s pukem a jeho přihrávky mají oči. Jeho výkony jsem vždy sledoval a teď se zdá, že i na ledě jsme si sedli velice rychle," uvedl zkušený borec, který byl za výkon proti Winnipegu vyhlášen druhou nejzářivější hvězdou večera.

Palát s Krejčím nájezdy neproměnili

Individuálně se dařilo i dalším Čechům, jejich týmům pak již ovšem méně. Talentovaný borec ve službách Tampy Bay Ondřej Palát si sice proti silnému Bostonu připsal asistenci a dokonce gól v oslabení, domácím to ale nakonec proti Bruins stačilo pouze na zisk bodu za prohru 3:4 po samostatných nájezdech. Palát ani na druhé straně David Krejčí se v nich prosadit nedokázali.

Početnou enklávu Čechů můžete vidět také v dresu Phoenixu. Kojoti se sice museli obejít bez Martina Hanzala, ale stále se mohli spolehnout na služby Radima Vrbaty, Martina Erata a Zbyňka Michálka. Na ledě Washingtonu se výrazněji prosadil pouze prvně jmenovaný, který ve druhé třetině zvyšoval v přesilové hře na průběžných 2:0, ale domácí smrští ve třetí části výsledek otočili na konečných 3:2 ve svůj prospěch.

Ani dvě gólové asistence Jakuba Voráčka nestačily Philadelphii na vítězství na stadiónu Toronta. Český hokejista se podepsal pod obě trefy obránce Kimmo Timonena, které ve druhé části znamenaly srovnání skóre na 2:2. Hosté pak dokázali vyrovnat i do třetice, ale na trefu Joffreyho Lupula ve třetí minutě prodloužení už prostě zareagovat nemohli a prohráli tak 3:4.

Výsledky NHL:
Winnipeg - Ottawa 3:5 (1:2, 1:3, 1:0)
Branky: 17. Little, 25. Enström, 43. Byfuglien - 10. M. Michálek (Hemský), 18. Cowen (Hemský, M. Michálek), 23. Gryba (M. Michálek), 29. Turris, 30. Hoffman (Hemský). Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 30 minut, z 20 střel inkasoval 5 gólů a úspěšnost zásahů měl 75 procent. Střely na branku: 49:32. Diváci: 15.004.
Colorado - St. Louis 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)
Branky: 49. Parenteau - 28. Backes, 44. Berglund. Střely na branku: 27:25. Diváci: 18.137.
Toronto - Philadelphia 4:3 v prodl. (2:0, 0:1, 1:2 - 1:0)
Branky: 3. Gardiner, 4. Kadri, 54. Raymond, 63. Lupul - 39. a 48. Timonen (na obě Voráček), 58. Coburn. Střely na branku: 36:31. Diváci: 19.583.
Tampa Bay - Boston 3:4 po sam. nájezdech (0:0, 3:2, 0:1 - 0:0)
Branky: 21. Palát, 25. Barberio, 30. Filppula (Palát) - 27. Paille, 29. Söderberg, 49. Boychuk, rozh. nájezd R. Smith. Střely na branku: 20:32. Diváci: 19.204.
Washington - Phoenix 3:2 (0:1, 0:1, 3:0)
Branky: 50. Alzner, 51. Laich, 55. Brouwer - 19. McMillan, 24. Vrbata. Střely na branku: 33:33. Diváci: 18.506.
Nashville - Columbus 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)
Branka: 54. Anisimov. Střely na branku: 28:36. Diváci: 17.113.
Dallas - Minnesota 4:3 (1:1, 1:1, 2:1)
Branky: 1. Jamie Benn, 22. Chiasson, 52. Seguin, 56. E. Cole - 17. Haula, 32. Coyle, 42. Brodziak. Střely na branku: 38:35. Diváci: 19.109.
New Jersey - Carolina 5:4 (1:0, 3:2, 1:2)
Branky: 29. a 33. Henrique (na druhou Eliáš), 5. Zajac (Jágr), 29. Brunner (Židlický), 54. T. Ruutu (Židlický) - 27. Skinner, 34. Harrison, 45. Gerbe, 53. Sjomin. Střely na branku: 31:33. Diváci: 16.162.
San Jose - Montreal 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)
Branky: 3. a 22. Wingels, 28. Nieto, 41. Couture. Střely na branku: 33:27. Diváci: 17.562.
Vancouver - Calgary 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
Branky: 26. Archibald, 46. Weber - 23. McGrattan. Střely na branku: 14:23. Diváci: 18.910.