Ottawa nastřílela Buffalu desítku, Havlát přispěl čtyřmi góly

NEW YORK

Pět zápasů chyběl Martin Havlát kvůli trestu v kádru Ottawy. Ve středu se čtyřiadvacetiletý forvard mezi mantinely vrátil a na ledě Buffala rozehrál se spoluhráči nevídaný střelecký koncert. Havlát s Danielem Alfredssonem vstřelili po čtyřech gólech, Dany Heatley přidal další dva a bezmocní Sabres dokázali jen korigovat na konečných 4:10.

Ottawa prožívá nejlepší vstup do sezóny od začátku působení v zámořské soutěži v roce 1992, když vyhrála devět z jedenácti zápasů. A Alfredsson, jenž ke čtyřem brankám přidal také dvě asistence, po utkání v Buffalu vyslal ke zbytku ligy nepříjemný vzkaz: "Nemyslím si, že by tohle byl náš vrchol!"

Senátoři vlétli do utkání famózně a po první třetině odcházeli do kabin se čtyřbrankovým vedením, o něž se svorně postarali Havlát a Heatley. A když český útočník v úvodu druhé části zkompletoval svůj pátý hattrick v kariéře, bylo o osudu utkání rozhodnuto.

Buffalo sice dokázalo třemi brankami v řadě snížit, když hostujícího gólmana Emeryho jednou překonal i Aleš Kotalík, Havlát s Alfredssonem ale zajistili Ottawě opět pohodlný náskok.

Ten navíc podtrhl Alfredsson dalšími dvěma góly v úvodu závěrečné třetiny. Sabres ještě snížili, poslední slovo měli ale opět hosté, když potupný debakl zaokrouhlil čtvrtým gólem Alfredsson.

Havlát tak odčinil svůj pětizápasový distanc, který vyfasoval za kopnutí protihráče do rozkroku. "Chtěl jsem se dnes večer předvést. A skutečně mi to vyšlo," usmíval se po utkání český střelec, jemuž kvůli trestu promlouval do duše i generální manažer Senátorů John Muckler.

"Hráči občas musí snést trochu kritiky, která je může nastartovat k ještě lepším výkonům. Martin to v Buffalu stoprocentně ukázal," komentoval spokojeně kouč Ottawy Ryan Murray.

Pevnost Vancouveru odolala i šestému nájezdu

Gólovou přestřelku viděli ve středu také diváci v St. Louis, kam zavítalo Chicago. Hosté byli aktivnějším týmem, celý zápas i zásluhou gólu Jaroslava Špačka vedli, Blues ale dokázali v závěru utkání srovnat krok a po šedesáti minutách na ukazateli skóre svítil nerozhodný stav 5:5. Z prodloužení však uběhlo jen 35 sekund a o vítězství Chicaga rozhodl svým prvním gólem v NHL Brent Seabrook.

Střelnici si otevřeli také Králové z Los Angeles v Dallasu, kteří pokořili soupeře v poměru 6:3. Prvním hattrickem v NHL přispěl k vítězství hostů Ľubomír Višňovský, v dresu domácích zaznamenal gól a asistenci Martin Škoula.

Menšího gólového přídělu se dočkali fanoušci ve Vancouveru, kde Canucks porazili hostující Minnesotu těsným rozdílem 2:1. Domácí tak neprohráli ani šestý letošní zápas na svém ledě a velkou zásluhu na tom měl náhradní gólman Alex Auld, který pochytal 31 střel soupeře a navíc podržel svůj tým v závěru utkání při přesilovce Minnesoty 5 na 3, resp. 6 na 3.

Domácí led uhájili také hráči San Jose, i když až v nastavení. V duelu s Nashvillem tahali Žraloci nejprve za kratší konec, jednobrankový náskok hostů ale zlikvidoval v závěrečné třetině Marleau a v prodloužení pak zajistil vítězství po brejku v oslabení McCauley.

Buffalo - Ottawa 4:10 (0:4, 3:3, 1:3)
Branky: 27. McKee, 31. Drury, 34. Kotalík, 55. Briere - 4., 14., 23. a 37. Havlát, 39., 46., 50. a 56. Alfredsson, 1. a 8. Heatley. Zásahy brankářů: Biron 19/13, Noronen 17/13 - Emery 37/33. Diváci: 13905.
St. Louis - Chicago 5:6 pp (0:1, 2:2, 3:2 - 0:1)
Branky: 29. McAmmond, 38. Young (Čajánek), 49. Sillinger, 58. Sejna, 59. Mayers (Čajánek) - 15. Lapointe, 24. Arnason, 39. Špaček, 43. Vorobjev, 44. Calder, 61. Seabrook. Zásahy brankářů: Lalime 32/29 - Anderson 37/32. Diváci: 12378.
Dallas - Los Angeles 3:6 (1:2, 1:2, 1:2)
Branky: 4. J. Jokinen, 40. Modano (Škoula), 56. Škoula - 29., 30. a 56. Višňovský, 7. Avery, 17. Cowan, 48. Demitra. Zásahy brankářů: Hedberg 26/20 - Labarbera 32/29. Diváci: 15732.
Vancouver - Minnesota 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
Branky: 6. Jovanovski, 36. Ruutu - 37. R. Robitaille. Zásahy brankářů: Auld 32/31 - Roloson 30/28. Diváci: 18630.
San Jose - Nashville 3:2 pp (1:2, 0:0, 1:0 - 1:0)
Branky: 7. Goc, 53. Marleau, 62. McCauley - 2. Erat, 7. Kariya. Zásahy brankářů: Schaefer 23/21 - Mason 36/33.. Diváci: 16651.
1. Vancouver1392245:3920
2. Minnesota1462638:3114