Boston - Seattle 0:3Pastrňák a spol. doma poprvé vyhořeli. Souboj českých gólmanů vyzněl pro Mrázka

Ohromující série hokejistů Bostonu skončila! Bruins ve 23. zápase poprvé od začátku nového ročníku NHL v domácí hale TD Garden nebodovali, po výhře 3:0 se radují Seattle Kraken. Hlavním strůjcem úspěchu hostů byl brankář Martin Jones, který pochytal všech 27 střel domácích borců v čele s nejproduktivnějším českým hráčem v soutěži Davidem Pastrňákem, jenž v předchozích třech zápasech nasbíral osm bodů (7+1). V souboji českých gólmanů byl úspěšnější Petr Mrázek z Chicaga, které zdolalo úřadující šampiony z Colorada s Pavlem Francouzem v brance 3:2.

Český útočník David Pastrňák (vpravo) z Bostonu v souboji se zadákem Adamem Larssonem ze Seattlu.

Ostravský rodák Mrázek předvedl 31 zákroků, dokonce si připsal asistenci a vychytal první vítězství od 3. prosince. Francouz kryl 27 střel. Daniel Vladař pomohl 25 zásahy k výhře Calgary 4:1 na ledě St. Louis a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu. Arizoně nestačilo 42 zákroků Karla Vejmelky a podlehlo Ottawě 3:5. Ve dvanácti zápasech čtvrtečního programu bodoval kromě Mrázka už jen Dominik Kubalík, který přispěl asistencí k výhře Detroitu 4:1 nad Torontem.

Chicago otevřelo skóre v čase 3:24, když po levé straně ujel Sam Lafferty a Francouze překonal střelou nad lapačku. Z dorážky odpověděl ve 12. minutě Evan Rodrigues. Na začátku druhé třetiny vrátil domácím vedení z dalšího úniku Andreas Athanasiou, který uspěl forhendovou kličkou. U gólu zaznamenal asistenci Mrázek, který zastavil za brankou nahozený puk pro Isaaka Phillipse.

Zhruba v polovině zápasu vyrovnal Cale Makar střelou od modré čáry. Zápas rozhodl ve 47. minutě Taylor Raddysh, který na hranici brankoviště zakončil povedenou kombinaci Chicaga. Obhájce Stanleyova poháru vyrovnal i potřetí, ale rozhodčí gól z dorážky Alexe Newhooka z 56. minuty odvolali po trenérské výzvě. Opakované záznamy odhalily, že Mikko Rantanen zabránil Mrázkovi v zákroku.

"Bylo to na hraně. Rantanen upadl i kvůli zákroku jejich obránce, ale také zasáhl hokejkou beton brankáře. Šel po volném puku a těžko říci, zda by jej trefil, kdyby ho bek nesrazil. Chápu tedy, proč gól odvolali, ale nedivil bych se, kdyby branku uznali," řekl trenér Colorada Jared Bednar. Jeho protějšek Luke Richardson řekl, že šlo o jasné a správné rozhodnutí.

Vladař inkasoval jediný gól na začátku třetiny, když se Jake Neighbours dostal v pravém kruhu k puku po zblokované střele a zamířil přesně k bližší tyči. Vyrovnal tím na 1:1, ale závěr patřil Calgary. Nerozhodný stav zlomil v 51. minutě střelou z předbrankového prostoru Dillon Dube, který později při hře St. Louis bez gólmana stanovil dalším gólem konečný výsledek.

Calgary s Vladařem v brance bodovalo od 29. listopadu v každém z jeho devíti startů, přičemž v šesti případech vyhrálo. "Potřebujete, aby vás brankář podržel, a to se stalo," řekl trenér Flames Darryl Sutter, který postavil Vladaře poprvé od 28. prosince.

Ottawa vedla po první třetině 2:0. Nejdříve překonal Vejmelku Brady Tkachuk z dorážky a Derick Brassard zvýšil z pětiminutové přesilové hry, kterou hosté dostali za krosček Claytona Kellera na Erika Brannströma. Arizona snižovala na 1:2, 2:3 a 3:4, ale manko už nedotáhla a pátý gól inkasovala s Vejmelkou na střídačce. Český brankář si i přes spolehlivý výkon připsal šestou prohru v řadě. "Bojovali jsme, ale přál bych si, abychom bránili o trochu lépe," řekl trenér Arizony Andre Tourigny.

New York Rangers zdolali Dallas 2:1 v prodloužení, ale moc nechybělo, aby nezískali ani bod. K'Andre Miller vyrovnal až v čase 59:59. Zápas rozhodl Adam Fox.

Výsledky čtvrtečních zápasů NHL:
Boston - Seattle 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
Branky: 8. B. Tanev, 40. Tolvanen, 59. Schwartz. Střely na branku: 27:31. Diváci: 17 850. Hvězdy zápasu: 1. M. Jones, 2. B. Tanev (oba Seattle), 3. Ullmark (Boston).
Buffalo - Winnipeg 2:4 (0:1, 1:1, 1:2)
Branky: 33. V. Olofsson, 43. Jost - 7. Samberg, 35. Morrissey, 48. Connor, 60. Kuhlman. Střely na branku: 41:27. Diváci: 15 208. Hvězdy zápasu: 1. Hellebuyck, 2. Connor (oba Winnipeg), 3. V. Olofsson (Buffalo).
Columbus - Carolina 2:6 (1:2, 0:1, 1:3)
Branky: 15. Kuraly, 56. J. Gaudreau - 3. a 49. Pesce, 11. Burns, 36. Chatfield, 55. Slavin, 57. Jarvis. Střely na branku: 23:41. Diváci: 15 766. Hvězdy zápasu: 1. Pesce, 2. Burns, 3. Slavin (všichni Carolina).
Detroit - Toronto 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)
Branky: 9. Raymond, 24. Fabbri (KUBALÍK), 59. Chiarot, 60. Seider - 27. Sandin. Střely na branku: 23:33. Diváci: 19 515. Hvězdy zápasu: 1. Fabbri, 2. Husso (oba Detroit), 3. Sandin (Toronto).
Montreal - Nashville 4:3 (2:1, 1:1, 1:1)
Branky: 31. a 47. Caufield, 14. Evans, 16. Dach - 11. Niederreiter, 21. F. Forsberg, 59. Pärssinen. Střely na branku: 35:42. Diváci: 21 105. Hvězdy zápasu: 1. Caufield, 2. Drouin, 3. Evans (všichni Montreal).
New York Rangers - Dallas 2:1 v prodl. (0:0, 0:1, 1:0 - 1:0)
Branky: 60. K'A. Miller, 62. Fox - 38. Seguin. Střely na branku: 31:25. Diváci: 18 006. Hvězdy zápasu: 1. Fox, 2. Šesťorkin (oba NY Rangers), 3. Oettinger (Dallas).
Tampa Bay - Vancouver 5:4 (1:1, 3:1, 1:2)
Branky: 15. Perry, 23. Killorn, 36. Kučerov, 40. Hagel, 46. Stamkos - 5. Garland, 26. J.T. Miller, 55. Q. Hughes, 58. E. Pettersson. Střely na branku: 35:40. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Stamkos, 2. Killorn, 3. Hagel (všichni Tampa Bay).
New York Islanders - Minnesota 1:3 (1:0, 0:0, 0:3)
Branky: 17. Mayfield - 51. F. Gaudreau, 53. Steel, 59. Kaprizov. Střely na branku: 20:36. Diváci: 17 255. Hvězdy zápasu: 1. Kaprizov, 2. F. Gaudreau (oba Minnesota), 3. Sorokin (NY Islanders).
St. Louis - Calgary 1:4 (0:0, 0:1, 1:3)
Branky: 41. Neighbours - 51. a 57. Dube, 36. Duehr, 57. Coleman. Střely na branku: 26:40. DANIEL VLADAŘ odchytal za Calgary celý zápas, inkasoval jednu branku z 26 střel a úspěšnost zásahů měl 96,2 procenta. Diváci: 18 096. Hvězdy zápasu: 1. Dube, 2. VLADAŘ, 3. Duehr (všichni Calgary).
Chicago - Colorado 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)
Branky: 4. Lafferty, 22. Athanasiou (MRÁZEK), 47. Raddysh - 12. Rodrigues, 32. Makar. Střely na branku: 30:33. PETR MRÁZEK odchytal za Chicago celý zápas, inkasoval dvě branky z 33 střel a úspěšnost zásahů měl 93,9 procenta. PAVEL FRANCOUZ odchytal za Colorado 57:55 minuty, inkasoval tři branky z 30 střel a úspěšnost zásahů měl 90 procent. Diváci: 16 532. Hvězdy zápasu: 1. McCabe, 2. Lafferty, 3. MRÁZEK (všichni Chicago).
Arizona - Ottawa 3:5 (0:2, 1:1, 2:2)
Branky: 29. Guenther, 44. Crouse, 58. Hayton - 8. B. Tkachuk, 15. Brassard, 38. DeBrincat, 50. Kastelic, 60. Zub. Střely na branku: 29:47. KAREL VEJMELKA odchytal za Arizonu 58:52 minuty, inkasoval čtyři branky ze 46 střel a úspěšnost zásahů měl 91,3 procenta. Diváci: 4600. Hvězdy zápasu: 1. B. Tkachuk, 2. DeBrincat (oba Ottawa), 3. Guenther (Arizona).
Vegas - Florida 4:2 (0:1, 1:1, 3:0)
Branky: 25. Roy, 49. Eichel, 58. Carrier, 59. W. Karlsson - 3. Cousins, 33. Reinhart. Střely na branku: 33:39. Diváci: 17 735. Hvězdy zápasu: 1. Eichel, 2. Kolesar, 3. Carrier (všichni Vegas).