Buffalo - Boston 1:4Pastrňák, Nosek a Kaše vstřelili první góly v nové sezoně NHL

23. 10. 2021 6:23

Hokejoví útočníci David Pastrňák a Tomáš Nosek nasměrovali Boston svými prvními trefami v nové sezoně NHL k výhře 4:1 v Buffalu. Ondřej Kaše skóroval v soutěži poprvé od února 2020, ale Torontu jeho gól nestačil a podlehl doma San Jose 3:5. Pastrňák byl v utkání pátečního programu vyhlášen druhou hvězdou, Kaše třetí.

Český útočník David Pastrňák (vlevo) vstřelil svůj první gól v nové sezoně NHL v zápase proti Buffalu. Foto: Timothy T. Ludwig, Reuters

Boston vyhrál úvodní třetinu 2:0 díky brankám českých hráčů. Pastrňák těžil z dobrého napadání svých spoluhráčů z elitního útoku za brankou a po přihrávce Brada Marchanda otevřel skóre ve čtvrté minutě střelou z mezikruží. Nosek zakončil povedenou kombinaci v přečíslení tři na dva v čase 15:50 do prázdné branky.

Nosek v sestavě povýšil, nově nastupoval ve druhé formaci a právě jeho nová křídla vstřelila dvě zbývající branky týmu. Na začátku druhé třetiny zvýšil Charlie Coyle v přesilové hře a Taylor Hall stanovil konečný výsledek při hře domácích bez gólmana. Linus Ullmark, který předchozích šest let působil právě v Buffalu, kryl 35 střel a překonal jej jen v 55. minutě Victor Olofsson.

Kašeho limitovaly minulou sezonu zdravotní problémy, odehrál za Boston jen tři zápasy, i proto byla jeho série bez gólu tak dlouhá. Pětadvacetiletý útočník vyrovnal na 2:2 svou typickou bekhendovou kličkou v sólovém úniku. Za obranu San Jose se dostal poté, kdy zblokoval střelu Tomáše Hertla. Hosté kontrovali už za minutu a půl, čímž potřetí v zápase strhli vedení na svou stranu a už jej nepustili.

San Jose tak vyhrálo i čtvrtý zápas sezony. "Je ohromné, jak jsme začali. Bylo to další týmové vítězství," radoval se Logan Couture, který vstřelil v Torontu dvě branky a na jednu přihrál. Na kontě má už sedm bodů (3+4). "Už v přípravném kempu jsme se zaměřovali na start sezony. Nechtěli jsme opakovat poslední dva ročníky, kdy nám začátek utekl a promítl se do obou sezon, které byl těžké. Teď jsme měli kvalitní přípravu, odehráli jsme v ní velmi dobré zápasy a přenesli jsme si to i do soutěže," vysvětlil.

Torontu chybí zraněný brankář Petr Mrázek, ale vrátil se mu tento týden Auston Matthews, který v létě podstoupil operaci zápěstí. Se 41 góly nejlepší střelec minulé sezony zatím v sezoně nebodoval.

"Nevytvořili jsme si dost gólových šancí. Nevyužili jsme ani toho, že hráli druhý zápas ve dvou dnech. Drželi nás daleko od branky a kontrovali střed hřiště," řekl Matthews o utkání se San Jose, ve kterém se špatným vyhozením podepsal na klíčové třetí brance soupeře. "Některé góly jdou na můj vrub. Musím být při hře s pukem v našem pásmu obezřetnější," podotkl.

Dallas udolal na svém ledě Los Angeles 3:2 v prodloužení, přestože jej soupeř přestřílel 45:23. Zápas rozhodl Denis Gurjanov a ve všech brankách měl prsty Miro Heiskanen (1+2), který se ve věku 22 let a 96 dní stal nejmladším obráncem, který za klub nasbíral sto bodů (30+71). Hlavní hvězdou domácích byl ale brankář Braden Holtby, jenž zneškodnil 43 střel.

Los Angeles v utkání přišli nejen o vedení 1:0 a 2:1, ale také o Drewa Doughtyho. Zkušený obránce opustil hrací plochu po střetu koleno na koleno, za což vyfasoval Jani Hakanpää trest pět minut a do konce zápasu. "Snažil jsem se mu zabránit vstupu do našeho pásma. Bylo to nešťastné," popsal srážku Hakanpää. Trenér Kings Todd McLellan dodal, že bližší informace o stavu jeho hráče budou známy na druhý den po zápase.

Edmonton zvítězil ve Vegas 5:3, počtvrté v klubové historii odstartoval sezonu pěti výhrami a s deseti body vede tabulku NHL. Hlavními strůjci posledního úspěchu byli Zach Hyman a Leon Draisaitl, kteří vstřelili po dvou gólech. Zbývající dal Zack Kassian, který ve 45. minutě zlomil nerozhodný stav 3:3. Dvě asistence si připsal i lídr produktivity soutěže Connor McDavid (6+7), který měl v každém utkání této sezony alespoň dva body.

NHL:
Buffalo - Boston 1:4 (0:2, 0:1, 1:1)
Branky: 55. Olofsson - 4. Pastrňák, 16. Nosek, 26. Coyle, 59. T. Hall. Střely na branku: 36:26. Diváci: 7820. Hvězdy zápasu: 1. Marchand, 2. Pastrňák, 3. Ullmark (všichni Boston).
Toronto - San Jose 3:5 (0:0, 2:3, 1:2)
Branky: 24. Spezza, 31. Kaše, 54. Tavares - 23. a 60. Couture, 24. T. Meier, 32. E. Karlsson, 41. Dahlén. Střely na branku: 33:31. Diváci: 18.603. Hvězdy zápasu: 1. Couture, 2. T. Meier (oba San Jose), 3. Kaše (Toronto).
Dallas - Los Angeles 3:2 v prodl. (1:1, 0:1, 1:0 - 1:0)
Branky: 20. Seguin, 51. Heiskanen, 65. Gurjanov - 18. Kopitar, 38. Vilardi. Střely na branku: 23:45. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Holtby, 2. Gurjanov, 3. Heiskanen (všichni Dallas).
Vegas - Edmonton 3:5 (1:1, 1:2, 1:2)
Branky: 4. N. Roy, 22. Patrick, 43. Hague - 9. a 24. Hyman, 26. a 60. Draisaitl, 45. Kassian. Střely na branku: 39:33. Diváci: 17.978. Hvězdy zápasu: 1. Hyman (Edmonton), 2. N. Roy, 3. Patrick (oba Vegas).

Souhrn z výsledků:
Dnes základní část Los Angeles Los Angeles Kings - Calgary Flames Calgary Los Angeles - Calgary 2 : 3
Dnes základní část Dallas Dallas Stars - Columbus Blue Jackets Columbus Dallas - Columbus 3 : 2
Dnes základní část Nashville Nashville Predators - Boston Bruins Boston Nashville - Boston 0 : 2
Dnes základní část Minnesota Minnesota Wild - New Jersey Devils New Jersey Minnesota - New Jersey 5 : 2
Dnes základní část NY Islanders New York Islanders - San Jose Sharks San Jose NY Islanders - San Jose 1 : 2 pp
Dnes základní část Washington Washington Capitals - Chicago Blackhawks Chicago Washington - Chicago 3 : 4 sn
20211203T01 : 00:00+0000
Washington vs. Chicago
Washington
Chicago
Dnes základní část Tampa Bay Tampa Bay Lightning - St. Louis Blues St. Louis Tampa Bay - St. Louis 4 : 2
Dnes základní část Montreal Montreal Canadiens - Colorado Avalanche Colorado Montreal - Colorado 1 : 4
Dnes základní část Florida Florida Panthers - Buffalo Sabres Buffalo Florida - Buffalo 7 : 4
Dnes základní část Carolina Carolina Hurricanes - Ottawa Senators Ottawa Carolina - Ottawa 2 : 3

Centrální divize
1 Minnesota Minnesota 23 11 3 2 1 0 6 88 : 68 33
2 St. Louis St. Louis 23 10 0 2 1 1 9 77 : 66 26
3 Dallas Dallas 21 8 3 1 1 1 7 60 : 58 26
4 Colorado Colorado 20 11 0 1 0 1 7 80 : 65 25
5 Nashville Nashville 23 9 2 1 0 1 10 64 : 65 25
6 Winnipeg Winnipeg 21 8 0 1 2 2 8 55 : 59 22
7 Chicago Chicago 22 5 1 2 0 2 12 49 : 70 18
8 Arizona Arizona 23 4 1 0 2 0 16 42 : 82 12