Hlavní obsah

Příště za 30. Pastrňákovo tempo může ohrozit i Jágrův rekord

Ještě jedna trefa a David Pastrňák si bude moci odškrtnout šestou sezonu v NHL, ve které nastřílel minimálně 30 gólů. Ke své tradiční metě se přiblížil dvěma kousky na ledě San Jose, kde se podepsal pod výhru 4:2.

Foto: Tony Avelar, ČTK/AP

David Pastrňák se proti San Jose trefil hned dvakrát. Foto: Tony Avelar, ČTK/AP

Článek

Poprvé nastřádal třicítku branek v sezoně 2016-17, naposled zatím v té minulé. Šestadvacetiletý útočník dál dostává své pověsti kanonýra. Po 549 zápasech za Bruins je na 269 gólech. Nejlepší český střelec v historii zámořské soutěže Jaromír Jágr zvládl stejnou brankovou porci od vstupu do NHL během 513 zápasů...

„Střílet góly je ta nejtěžší práce v NHL. A rok od roku je to těžší," řekl pro Sport.cz autor 503 branek v NHL Peter Bondra. O to je Pastrňákova konzistentní produkce působivější.

Proti Sharks navíc v produktivitě dohnal největší domácí hvězdu této sezony obránce Erika Karlssona. Ten nebodoval poprvé po 14 zápasech a je na bilanci 13+41, zatímco český útočník Bruins rozložil stejný počet bodů na 29+25.

„Držet Karlssona v jejich obranném pásmu a ujistit se, že nebudeme Sharks pouštět do protiútoků. Když je na ledě, je zatraceně dobrý a má fantastickou sezonu. Zkusme ho zaměstnat hlavně v obraně," nabádal Pastrňák a tenhle recept na 32letého Švéda platil.

Český kanonýr si mezitím navyšoval svou gólovou sbírku na křídle první lajny Bruins, kam se přesunul po zranění Jakea DeBruska. V závěru druhé třetiny si Pastrňák počkal v přesilovce na přihrávku Brada Marchanda, vybruslil si do výhodnější pozice a pak neomylně trefil horní růžek v brance Jamese Reimera. Konečný stav stanovil v polovině třetí části do odkryté branky po ideální přihrávce kapitána Patrice Bergerona.

Foto: Neville E. Guard, Reuters

Útočník Bostonu David Pastrňák v zápase proti San Jose.Foto: Neville E. Guard, Reuters

„Krásná nahrávka. Bergy je asi chytřejší než ostatní," pousmál se bostonský kouč Jim Montgomery.

Bergeron se díky dvěma asistencím osamostatnil v historické tabulce produktivity Bruins s 1014 body. Před ním jsou jen Ray Bourque (1506) a Johnny Bucyk (1339). Davidu Krejčímu patří aktuálně 9. místo se 758 body, Pastrňák je patnáctý (558).

Ovšem i ‚Pasta' má zaděláno na mimořádnou sezonu. Pokud udrží tempo (0,74 gólu na utkání), mohl by překonat i hranici 60 gólů, což se v Bostonu povedlo pouze (4x) Philu Espositovi, naposledy v sezoně 1974-75.

Z českých hokejistů pak šedesátigólovou sezonu v NHL zažil jen Jágr v ročníku 1995-96, kdy dával 62 branek. Vytvořit národní rekord je však letos v Pastrňákových silách. A přiblížit se k němu může i v noci na pondělí v Anaheimu.

Reklama