Carolina - Boston 3:4 SNSenzace! Kanonýr Pastrňák se dočkal padesáté trefy v sezoně NHL, jeden gól mu nestačil

Kanonýr Bostonu David Pastrňák se dočkal jubilejního 50. gólu v sezoně NHL. Český hokejista se trefil na ledě Caroliny v první třetině, po které Bruins vedli 1:0. Na metě padesáti nastřílených branek v základní části nejslavnější ligy světa, kterou pokořili z Čechů dosud jen Jaromír Jágr a Milan Hejduk, neskončil. "Pasta" skóroval ještě při přesilovce, kdy poslal Boston do vedení 2:1. Náskok Bruins následně po přuhrávce Tomáše Noska zvýraznil Jakub Lauko. Duel nakonec rozhodly až samostatné nájezdy, Boston vyhrál 4:3.

Boston jako největší favorit na Stanley Cup? Příspěvek z pořadu PříklepVideo: Sport.cz

Pastrňák padesátým gólem opět vylepšil své sezonní maximum v NHL. Trefa z 5. minuty na ledě Caroliny byla jeho 290. v kariéře, čímž se osamostatnil na osmém místě historické klubové tabulky. Útočník Bruins dostal přihrávku za beky a sám před gólmanem nezaváhal.

Největší česká hvězda současnosti neubrala plyn. Carolina sice srovnala na 1:1, jenže Bruins znovu vedli poté, co se tradiční ranou z kruhu při přesilovce prosadil znovu Pastrňák.

V kanadském bodování má zatím havířovský rodák kromě jednapadesáti nastřílených branek i 46 asistencí a čeká se, kdy zaútočí i na magickou hranici sta bodů. V NHL už nasbíral 601 kanadských bodů.

Devět zápasů před koncem základní části má Pastrňák na kontě 51 tref a stále může útočit na Jágrův rekord ze sezony 1995/1996. Legendární útočník se tehdy jedinkrát v kariéře dostal přes šedesát branek a sezonu zakončil s 62 góly.

Pastrňák v této sezoně překonal svá maxima z ročníku 2019/20, kdy se 48 góly ze 70 utkání získal spolu s Alexandrem Ovečkinem z Washingtonu Maurice Richard Trophy pro nejlepšího kanonýra. Nasbíral tehdy také 95 bodů. Tento výkon překonal proti Hurricanes a posunul na 97 bodů.

Může se stát druhým českým hráčem po Jágrovi, který překoná hranici 100 bodů v sezoně. Jágrovi se to podařilo pětkrát a jeho českým rekordem je 149 bodů za 62 branek a 87 asistencí z 82 utkání z ročníku 1995/96.

"Jak padesáti gólům, tak sto bodům jsem byl blízko již před pár lety, tehdy se to ale kvůli pandemii nepovedlo. Jsem rád, že jsem se padesátky dočkal. Nikdy nevíte, co se může stát," uvedl Pastrňák a připomněl předčasný konec základní části v sezoně 2019/2020.

Trefil se i Lauko

Další česká radost na sebe nenechala dlouho čekat. Na 3:1 pro hosty zvyšoval Jakub Lauko. Carolina však utkání nezabalila a dvěma zásahy si vynutila prodloužení. Jednou asistencí se na tom podílel i Martin Nečas.

U toho již nebyl Jakub Lauko. Ten v 53. minutě po střetu s Chatfieldem u mantinelu skončil na ledě a zvedl se jen za pomoci lékaře a spoluhráčů. Následně pomalinku zamířil do kabiny.

Jakub Lauko v zápase proti Carolině

O vítězi nakonec rozhodly až samostastné nájezdy. Střelci Caroliny v první i druhé sérii selhali, naopak Coyle a DeBrusk skórovali, a tak si nakonec mohl vychutnat vítězství i hvězdný David Pastrňák.

Boston vyhrál 57. zápas v ročníku a přiblížil se rekordu NHL, o který se dělí Tampa Bay (2018/2019) s Detroitem (1995/1996). Oba celky v sezoně vyhráli 62 zápasů. Jediným dalším týmem, který v sezoně dosáhl alespoň na 60 vítězství byl Montreal (1976/1977).

Brankář Petr Mrázek 27 zásahy neodvrátil prohru Chicaga 2:4 s Vancouverem. Český gólman držel do 40. minuty čisté konto, ve zbytku zápasu ale třikrát inkasoval a prohrál šestý z posledních sedmi zápasů, do nichž nastoupil.

Obránce Filip Hronek ve třetím duelu za Canucks opět odehrál přes 20 minut. Český bek naskakoval v přesilovkách i v oslabeních a byl druhým nejvytíženějším hráčem týmu. Větší porci času dostal pouze hvězdný Quinn Hughes, jenž v zápase zaznamenal 64. asistenci v ročníku. Dvěma góly k výhře Canucks pomohl Elias Pettersson.

Vancouver se posunul na 11. místo tabulky Západní konference o bod před St. Louis, které nezvládlo přestřelku s Los Angeles a druhému nejlepšímu týmu na Západě podlehlo 6:7. Jakub Vrána ve třetím útoku St. Louis odehrál 15 minut a zaznamenal dva záporné body.

Na čtvrté místo Východní konference se posunulo Toronto, které porazilo Nashville 3:2 a poskočilo před New York Rangers. Výhru Maple Leafs třemi body za dva góly a asistenci řídil kapitán John Tavares.

Hokejisté Arizony podlehli Coloradu 3:4 po samostatných nájezdech a neuspěli počtvrté za sebou. Obhájci Stanley Cupu vyhráli osmý z posledních deseti duelů a posunuli se na čtvrté místo Západní konference. Do utkání nezasáhl Karel Vejmelka ani zraněný Pavel Francouz.

Výsledky NHL:
Arizona - Colorado 3:4 po sam. nájezdech (0:0, 0:2, 3:1 - 0:0)
Branky: 51. Maccelli, 52. Fischer, 56. Keller - 54. a rozhodující sam. nájezd Ničuškin, 30. Rantanen, 31. Byram. Střely na branku: 30:32. Diváci: 4600. Hvězdy zápasu: 1. Ničuškin, 2. Rantanen (oba Colorado), 3. Keller (Arizona).
Carolina - Boston 3:4 po sam. nájezdech (0:1, 1:2, 2:0 - 0:0)
Branky: 28. Drury, 42. Skjei (NEČAS), 44. S. Aho - 5. a 30. PASTRŇÁK (na druhou ZACHA), 32. LAUKO (NOSEK), rozhodující sam. nájezd Coyle. Střely na branku: 37:38. Diváci: 18.958. Hvězdy zápasu: 1. PASTRŇÁK (Boston), 2. S. Aho (Carolina), 3. McAvoy (Boston).
Nashville - Toronto 2:3 (0:1, 0:1, 2:1)
Branky: 53. Glass, 59. Barrie - 19. a 56. Tavares, 22. Kerfoot. Střely na branku: 25:34. Diváci: 17.411. Hvězdy zápasu: 1. Tavares (Toronto), 2. Glass (Nashville), 3. Woll (Toronto).
Chicago - Vancouver 2:4 (1:0, 0:1, 1:3)
Branky: 17. Murphy, 59. L. Reichel - 53. a 54. E. Pettersson, 40. Di Giuseppe, 59. Boeser. Střely na branku: 31:31. PETR MRÁZEK za Chicago odchytal 58 minut a 22 sekund, inkasoval 3 góly z 27 střel a úspěšnost zákroků měl 90 procent. Diváci: 18.276. Hvězdy zápasu: 1. E. Pettersson, 2. Kuzmenko, 3. Di Giuseppe (všichni Vancouver).
Los Angeles - St. Louis 7:6 (5:1, 0:3, 2:2)
Branky: 1. a 15. Arvidsson, 8. a 45. Kempe, 3. Iafallo, 17. Moore, 49. Doughty - 38. a 60. Kyrou, 9. Saad, 24. Faulk, 37. Bučněvič, 49. Kapanen. Střely na branku: 31:22. Diváci: 18.230. Hvězdy zápasu: 1. Arvidsson, 2. Danault, 3. Kempe (všichni Los Angeles).