Montreal - Arizona 3:6Vejmelka vychytal výhru, Hertl nabíjel, Zadinův gól nestačil. Ovečkin se odpoutal od Jágra

Pořádně vidět byli čeští hokejisté v nabitém úterním programu zámořské NHL. Brankář Karel Vejmelka podpořil 36 úspěšnými zákroky výhru Arizony na ledě Montrealu 6:3, Tomáš Hertl asistoval u obou gólů Žraloků při prohře 2:3 v prodloužení s Floridou a Filip Zadina vstřelil jednu branku Detroitu, který však podlehl Edmontonu 5:7. Do statistik se zapsali i další útočníci Filip Chytil, Ondřej Kaše a David Pastrňák. Ruský snajpr Alexandr Ovečkin zaznamenal v utkání Washingtonu s New York Islanders (4:3 po nájezdech) svůj 767. gól v základní části a odpoutal se od Jaromíra Jágra do pozice nejlepšího evropského střelce v historii soutěže.

Karel Vejmelka v brance Arizony likviduje akci Laurenta Dauphina z Montrealu.

K výhře Washingtonu přispěl Vítek Vaněček 29 zákroky, a navíc kryl v rozstřelu sedm z osmi nájezdů. Zápas rozhodl Anthony Mantha. Pavel Zacha se zranil už ve třetí minutě, když byl po střele dohrán a narazil na mantinel. Český útočník z utkání odstoupil a bez něj New Jersey prohrálo ve Vancouveru 3:6.

Ondřej Kaše dal gól ve druhém utkání po sobě a pomohl Torontu k výhře 4:0 nad Dallasem. Český útočník vstřelil třetí branku týmu na začátku poslední třetiny střelou z pravého kruhu v přesilové hře. Svou první nulu v NHL vychytal Erik Kallgren, který dostal přednost před Petrem Mrázkem a blýskl se 35 zákroky. David Pastrňák si připsal asistenci u vítězné branky Bostonu, který vyhrál v Chicagu 2:1 v prodloužení. Filip Chytil přihrál na první gól New Yorku Rangers, který doma zdolal Anaheim 4:3 v prodloužení.

Před 36letým Ovečkinem jsou v tabulce už jen dva hráči - Gordie Howe (801) a Wayne Gretzky (894). Chvíle kapitána Washingtonu přišla v 56. minutě, kdy bezprostředně po vyhraném vhazování překonal střelou zápěstím z pravého kruhu Semjona Varlamova. Ruský hráč si brankou na 3:2 připsal 37. trefu v sezoně, kterou začínal v jako šestý nejlepší kanonýr historie. Postupně přeskočil v uplynulých měsících Marcela Dionnea, Bretta Hulla a Jágra.

Vejmelka zastavil 36 střel při vítězství Arizony 6:3 v Montrealu. "Od začátku sezony odvádí výjimečnou práci," chválil trenér Arizony Andre Tourigny Vejmelku, který ještě minulý ročník chytal za Kometu Brno v extralize a s Coyotes poté podepsal smlouvu jako volný hráč. Třebíčský rodák zasáhl v sezoně už do 35 utkání a úspěšnost zásahů má 90,5 procenta.

Filip Zadina skóroval v NHL po sedmi zápasech a odstartoval gólem v přesilové hře divokou třetí třetinu, v níž Detroit vyrovnal v Edmontonu z 2:4 na 4:4 a 5:5. Závěr ale patřil domácím, jimž zařídili Warren Foegele a Evander Kane výhru 7:5.

Zazářil i konkurent Pavla Francouze. Gólman Darcy Kuemper zneškodnil všech 23 střel Los Angeles včetně dvou pokusů Martina Frka, dovedl Colorado k výhře 3:0 a připsal si druhé čisté konto za sebou.

Tomáš Hertl připravil oba góly San Jose při prohře s Floridou 2:3 v prodloužení. Po akcích českého hokejisty vedli Sharks v úvodní třetině 1:0 a 2:1. Hertl, který byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu, mohl ve druhé třetině zvýšit, ale zastavila jej tyč. Obrat zařídil dvěma góly Frank Vatrano.

Pavel Zacha se zranil už ve třetí minutě, když byl po bekhendové střele v přečíslení dva na jednoho dohrán a narazil na mantinel. Český útočník odstoupil kvůli zranění v horní části těla a podle trenéra Lindyho Ruffa je jeho start v příštím utkání nejistý. Bez Zachy New Jersey prohrálo ve Vancouveru 3:6.

Výsledky úterních zápasů NHL:
Toronto - Dallas 4:0 (2:0, 0:0, 2:0)
Branky: 8. Sandin, 12. Tavares, 41. Kaše, 59. Michejev. Střely na branku: 40:35. Diváci: 18 543. Hvězdy zápasu: 1. Kallgren, 2. Tavares, 3. Sandin (všichni Toronto).
Montreal - Arizona 3:6 (1:4, 2:1, 0:1)
Branky: 39. a 39. Caufield, 14. Dauphin - 2. Hayton, 4. Stralman, 19. Ritchie, 20. Crouse, 38. Keller, 56. Schmaltz. Střely na branku: 39:19. Karel Vejmelka odchytal za Arizonu celý zápas, inkasoval tři góly z 39 střel a úspěšnost zásahů měl 92,3 procenta. Diváci: 20 532. Hvězdy zápasu: 1. Crouse (Arizona), 2. Caufield (Montreal), 3. Keller (Arizona).
New York Rangers - Anaheim 4:3 v prodl. (1:1, 1:1, 1:1 - 1:0)
Branky: 5. Brodzinski (Chytil), 24. Zibanejad, 54. Kreider, 61. Fox - 15. Comtois, 25. Fowler, 51. Grant. Střely na branku: 38:23. Diváci: 18 006. Hvězdy zápasu: 1. Fox, 2. Panarin (oba NY Rangers), 3. Henrique (Anaheim).
Washington - New York Islanders 4:3 po sam. nájezdech (1:0, 0:2, 2:1 - 0:0)
Branky: 13. a rozhodující sam. nájezd Mantha, 51. Jonsson-Fjällby, 56. Ovečkin - 25. Nelson, 38. Palmieri, 59. Lee. Střely na branku: 32:32. Vítek Vaněček odchytal za Washington celý zápas, inkasoval tři góly z 32 střel a úspěšnost zásahů měl 90,6 procenta. Diváci: 18 573. Hvězdy zápasu: 1. Ovečkin, 2. Jonsson-Fjällby (oba Washington), 3. Varlamov (NY Islanders).
Nashville - Pittsburgh 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)
Branky: 20. Ekholm, 36. Jeannot, 38. Tolvanen, 59. Trenin - 34. Guentzel. Střely na branku: 25:36. Diváci: 17 498. Hvězdy zápasu: 1. Josi, 2. Saros, 3. Jeannot (všichni Nashville).
Winnipeg - Vegas 7:3 (2:0, 3:1, 2:2)
Branky: 19. Wheeler, 19. Connor, 30. Ehlers, 32. Stanley, 39. Scheifele, 51. Morrissey, 54. Lowry - 27. Roy, 45. Pietrangelo, 50. Amadio. Střely na branku: 23:38. Diváci: 13 470. Hvězdy zápasu: 1. Stanley, 2. Lowry, 3. Morrissey (všichni Winnipeg).
Chicago - Boston 1:2 v prodl. (0:0, 0:0, 1:1 - 0:1)
Branky: 50. Hagel - 45. Bergeron, 62. Grzelcyk (Pastrňák). Střely na branku: 20:48. Diváci: 19 629. Hvězdy zápasu: 1. Grzelcyk, 2. Bergeron (oba Boston), 3. M.-A. Fleury (Chicago).
Edmonton - Detroit 7:5 (4:1, 0:1, 3:3)
Branky: 45. a 59. E. Kane, 2. Shore, 4. McDavid, 5. Hyman, 19. Yamamoto, 55. Foegele - 9. a 43. M. Staal, 39. Gagner, 43. Zadina, 47. Raymond. Střely na branku: 32:35. Diváci: 15 311. Hvězdy zápasu: 1. McDavid (Edmonton), 2. M. Staal (Detroit), 3. Foegele (Edmonton).
Vancouver - New Jersey 6:3 (2:1, 2:2, 2:0)
Branky: 29. a 42. Horvat, 4. Hunt, 11. Höglander, 29. Pearson, 53. Lammikko - 18. Graves, 25. J. Hughes, 32. Bastian. Střely na branku: 31:35. Diváci: 18 562. Hvězdy zápasu: 1. Horvat, 2. J.T. Miller (oba Vancouver), 3. J. Hughes (New Jersey).
Los Angeles - Colorado 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
Branky: 7. Ničuškin, 40. Compher, 46. Rantanen. Střely na branku: 23:27. Diváci: 13 967. Hvězdy zápasu: 1. Ničuškin, 2. Rantanen, 3. Kuemper (všichni Colorado).
San Jose - Florida 2:3 v prodl. (2:1, 0:0, 0:1 - 0:1)
Branky: 9. Couture (Hertl), 14. Meloche (Hertl) - 44. a 62. Vatrano, 12. Huberdeau. Střely na branku: 26:34. Diváci: 12 276. Hvězdy zápasu: 1. Vatrano (Florida), 2. Hertl (San Jose), 3. Marchment (Florida).