Pittsburgh - Detroit 11:2Vrána mírnil ostudný debakl Red Wings, Mrázek vychytal výhru

Český útočník Jakub Vrána zaznamenal v NHL gól a nahrávku při vysoké porážce hokejistů Detroitu 2:11 s Pittsburghem. Radim Zohorna za vítězné Penguins dvakrát asistoval. Gólovou nahrávku si připsal také Filip Chytil, jehož New York Rangers zdolali Buffalo 5:4 v prodloužení. Brankář Petr Mrázek 34 zásahy dovedl Toronto k výhře 5:2 nad Floridou. Karel Vejmelka kryl v souboji s Winnipegem dokonce 38 střel, porážce Arizony 1:2 v prodloužení ale nezabránil.

Jakub Vrána se raduje z branky

Vránovy chvilky přišly ve druhé třetině za stavu 0:6. Český útočník se nejprve v přesilovce pěti proti třem zapojil do akce, na jejímž konci byl Dylan Larkin, který snížil na 1:6. O několik minut později pražský rodák vybojoval puk v útočném pásmu a podruhé prostřelil brankáře Tristana Jarryho.

Desetiminutový výpadek Penguins nezlomil, na dvě branky Detroitu dokázali odpovědět pěti trefami a slavili vysokou výhru. Poslední branku domácích připravil Rickardu Rakkelovi Zohorna, jenž poprvé v sezoně získal v jednom zápase dva kanadské body. Pittsburgh vstřelil více než 10 gólů v utkání jako první tým po více než 19 letech.

"Pro dnešní výkon není omluvy. Jsme v tom všichni společně, trenéři realizační tým, hráči. V posledních sezonách jsme se potáceli u dna, ale nyní se tu sešlo několik talentovaných mladých hráčů a my se nechceme vracet tam, kde jsme byli," řekl kapitán Red Wings Dylan Larkin.

Hokejisté Pittsburghu se radují z branky

"Nikdo z nás dnes nehrál dobře. Musíme ale bojovat a společnými silami se snažit dostat zpět na vítěznou vlnu," řekl trenér Jeff Blashill poté, co Detroit prohrál dvanáctý z posledních patnácti zápasů.

Hlavní podíl na výhře Penguins měl Jevgenij Malkin, jenž vstřelil tři branky, ke kterým přidal asistenci a oslavil svůj první hattrick od ledna 2018. V tabulce Východní konference se Pittsburgh přiblížil k první Floridě na rozdíl čtyř bodů.

Filip Chytil v duelu s Buffalem asistoval u třetí branky Rangers a bodoval podruhé za sebou. Rodák z Kroměříže v rychlém protiútoku přistrčil kotouč zakončujícímu Alexisi Lafrenièrovi a připsal si osmnáctý bod v aktuálním ročníku NHL.

Rangers vyhráli šestý z posledních osmi zápasů a ze čtvrtého místa ztrácí v tabulce Východní konference pět bodů na vedoucí Floridu.

Panthers podlehli Torontu 2:5. Výraznou měrou se na úspěchu Maple Leafs podílel brankář Mrázek, který kryl 34 střel. Ostravský rodák vyhrál druhý zápas za sebou a poté, co ho Toronto stáhlo zpět z listiny nechráněných volných hráčů, chytá s úspěšností přes 93 procent.

"Petr dokazuje, že je bojovník. Na kritiku odpověděl tím nejlepším způsobem, dvakrát za sebou předvedl výborný výkon a dovedl tým k vítězství," chválil Mrázka trenér Maple Leafs Sheldon Keefe.

Povedený zápas má za sebou také Karel Vejmelka, jenž byl za svůj výkon proti Winnipegu vyhlášen první hvězdou zápasu. Arizoně to však na zisk dvou bodů nestačilo, deset sekund před koncem prodloužení rozhodl o výhře Jets 2:1 Mark Scheifele.

"Vejmelka chytal celý zápas neuvěřitelně, proto jsem to v rozhodující chvíli chtěl zjednodušit. Pro mě, jako pro praváka, bylo výhodné, že chytá v obráceném gardu. Vystřelil jsem mu na stranu, kde má vyrážečku a jsem rád, že to vyšlo," popsal rozhodující akci Scheifele, střelec obou branek Jets.

"Veggie (Vejmelka) nás stejně jako ve většině zápasů podržel, dal nám šanci vyhrát. Chytal výborně pozičně a puky mu nevypadávaly. Byl opravdu držák," chválil českého brankáře trenér Coyotes André Tourigny.

Výsledky NHL:
New York Islanders - Tampa Bay 1:4 (1:0, 0:2, 0:2)
Branky: 19. Nelson - 22. Hedman, 30. Killorn, 50. Colton, 57. Sergačov. Střely na branku: 24:34. Diváci: 17.255. Hvězdy zápasu: 1. Sergačov, 2. Hedman, 3. Colton (všichni Tampa Bay).
NY Rangers - Buffalo 5:4 v prodl. (2:1, 1:2, 1:1 - 1:0)
Branky: 4. a 5. Vatrano, 32. Lafreniere (Chytil), 44. Panarin, 63. K'A. Miller - 19. R. Asplund, 23. Butcher, 27. Okposo, 54. J. Skinner. Střely na branku: 31:17. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. K'A. Miller, 2. Vatrano (oba NY Rangers), 3. Dahlin (Buffalo).
Pittsburgh - Detroit 11:2 (2:0, 5:2, 4:0)
Branky: 22., 28. a 46. Malkin, 5. Kasperi Kapanen, 15. Blueger (R. Zohorna), 24. J. Carter, 26. Rust, 40. Crosby, 43. D. Heinen, 48. Boyle, 58. Rakell (R. Zohorna) - 32. Dylan Larkin (J. Vrána), 39. J. Vrána. Střely na branku: 35:35. Diváci: 17.842. Hvězdy zápasu: 1. Malkin, 2. Blueger, 3. Rakell (všichni Pittsburgh).
New Jersey - Montreal 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 20. a 35. J. Hughes, rozhodující sam. nájezd Šarangovič - 38. Josh Anderson, 60. R. Pitlick. Střely na branku: 32:33. Diváci: 12.080. Hvězdy zápasu: 1. J. Hughes, 2. Šarangovič, 3. Dowd (všichni New Jersey).
Minnesota - Colorado 3:2 v prodl. (0:0, 1:0, 1:2 - 1:0)
Branky: 39. Kaprizov, 55. Hartman, 61. K. Fiala - 47. Kadri, 51. Rantanen. Střely na branku: 29:42. Diváci: 19.140. Hvězdy zápasu: 1. Talbot, 2. Hartman, 3. Zuccarello (všichni Minnesota)
Winnipeg - Arizona 2:1 v prodl. (1:0, 0:0, 0:1 - 1:0)
Branky: 20. a 65. Scheifele - 47. N. Ritchie. Střely na branku: 40:29. Karel Vejmelka za Arizonu odchytal 64 minut a 50 sekund, inkasoval dvě branky ze 40 střel a úspěšnost zákroků měl 95 procent. Diváci: 13.825. Hvězdy zápasu: 1. Vejmelka (Arizona), 2. Hellebuyck, 3. Scheifele (oba Winnipeg).
Toronto - Florida 5:2 (1:1, 2:1, 2:0)
Branky: 26. a 32. Tavares, 1. Rielly, 50. I. Michejev, 60. Matthews - 11. Montour, 22. Lomberg. Střely na branku: 23:32. Petr Mrázek za Toronto odchytal celý zápas, inkasoval dvě branky z 35 střel a úspěšnost zákroků měl 93,8 procenta. Diváci: 18.939. Hvězdy zápasu: 1. Tavares, 2. Marner, 3 Rielly (všichni Toronto).
Nashville - Philadelphia 5:4 (0:2, 4:2, 1:0)
Branky. 21. a 28. Trenin, 29. Kunin, 39. F. Forsberg, 59. Jeannot - 3. Sanheim, 18. Farabee, 23. Willman, 40. J. van Riemsdyk. Střely na branku: 35:23. Diváci: 17.414. Hvězdy zápasu: 1. Jeannot, 2. Trenin, 3. Josi (všichni Pittsburgh).