Washington - Detroit 1:3Vrána prožil vítězný návrat do NHL v dresu Detroitu, Mrázek zářil

Český útočník Jakub Vrána prožil vítězný návrat do NHL v dresu Detroitu. Hokejisté Red Wings vyhráli 3:1 na ledě Washingtonu. Vrána vyšel v utkání bodově naprázdno, ve čtvrté formaci strávil na ledě přes 11 minut. Petr Mrázek pomohl Chicagu 34 zákroky k výhře 3:2 po nájezdech nad Vegas a byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu. Český gólman chytil v rozstřelu všechny tři nájezdy. Vítek Vaněček pustil čtyři góly ze 17 střel při prohře New Jersey 2:5 s Montrealem. Lukáš Dostál inkasoval šestkrát ze 44 střel Tampy Bay, která porazila Anaheim 6:1.

Vrána se v utajení připravuje na návrat. Experti oceňují přístup NHL v pořadu PříklepVideo: Sport.cz

V úterních zápasech žádný český hráč nebodoval, ale Jakub Vrána si zahrál v NHL poprvé od 15. října a po utkání se radoval z výhry Detroitu 3:1 ve Washingtonu.

Pražský rodák odehrál jedenáct a půl minuty, během kterých dvakrát vystřelil a připsal si jeden kladný bod do statistiky plus/minus. Do sestavy Red Wings se naopak nevešel Filip Zadina.

Chicago prohrávalo 0:1 a 1:2. Už ve čtvrté minutě překonal Mrázka zblízka Keegan Kolesar, ještě v první třetině ale vyrovnal z úniku Cole Guttman. Z rychlého protiútoku strhl Jack Eichel vedení na stranu Vegas střelou nad Mrázkovu vyrážečku. Poslední slovo měl Tyler Johnson, který vyrovnal v čase 59:05 a jako jediný se prosadil i v nájezdech.

Chicago skórovalo i v prodloužení, ale rozhodčí gól Patricka Kanea po zhlédnutí u videa odvolali, protože padl po vypršení pětiminutového přídavku. "Myslel jsem, že bude platit, protože podle záběru, který jsme měli, zůstávala do konce jedna desetina. Asi záznam trochu zpožďuje. Museli jsme je tak porazit dvakrát," řekl trenér Chicaga Luke Richardson.

Vaněček si připsal první porážku v základní hrací době od 28. prosince, přestože na něj šlo jen 17 střel. "Pustili jsme je ale do abnormálního množství dobrých šancí," řek kouč New Jersey Lindy Ruff. "Patrně na tým dolehla únava, už ráno vypadal ospale. Odehráli jsme hodně zápasů, několik hráčů bojuje s virózami. Ale nechci se vymlouvat," doplnil.

Vaněčka překonal na začátku zápasu Justin Barron střelou mezi betony. Po vyrovnání Jespera Bratta odskočil Montreal na 4:1. V úvodu druhé třetiny se prosadili během 73 sekund Jonathan Kovacevic a Nick Suzuki. Český gólman byl ve 46. minutě bezmocný na souhru, kterou zakončil do odkryté branky Rem Pitlick. New Jersey ještě zdramatizovalo utkání trefou Dawsona Mercera, ale při hře bez gólmana mu sebral naději na bodový zisk Mike Matheson.

Dostál, který minule inkasoval v Buffalu sedmkrát ze 44 střel, odolával až do 28. minuty. Tampa Bay se ale rozjela a v čase 42:23 vedla 6:0. První dva góly padly z levého kruhu po střelách Nicka Paula a Rosse Coltona. Obrana Anaheimu nechávala Dostála na holičkách, zblízka se tak prosadili Anthony Cirelli, Brayden Point a Corey Perry. Zbývající trefu dal Zach Bogosian od modré čáry. Čestný úspěch hostů zaznamenal Ryan Strome.

"Máme tým v přestavbě," konstatoval trenér Anaheimu Dallas Eakins došla. "Hráli jsme včera a po skvělé první třetině nám energie. Proti týmu, jako je Tampa, musíte hrát perfektně celý zápas, ale nebyli jsme schopni udržet tempo," prohlásil kouč.

Vrána má za sebou těžké období. Koncem loňského roku podstoupil zhruba dvouměsíční asistenční program NHL a hráčské asociace NHLPA, který pomáhá hokejistům i jejich rodinám v případě psychických problémů, závislostí a dalších záležitostech. Poté čekal na šanci v Grand Rapids v AHL, kde se po rozpačitém začátku dostal do formy a v posledních devíti zápasech nasbíral deset bodů (6+4).

Návrat mu zpříjemnil Pius Suter, který se na výhře Detroitu podílel dvěma góly. Tým podržel 26 zákroky i Ville Husso. Washington prohrál popáté v řadě.

Ryan O'Reilly skóroval poprvé od výměny ze St. Louis a rovnou hattrickem řídil výhru Toronta 6:3 v Buffalu. Zdatně mu sekundoval Mitchell Marner, který přihrál na pět gólů a vyrovnal klubový rekord v počtu asistencí ve venkovním utkání. Čtyři body si připsal John Tavares (1+3). Kanadský klub s Davidem Kämpfem v sestavě vedl už ve 13. minutě 4:0.

Connor McDavid zajistil dvěma góly v závěru výhru Edmontonu 4:2 nad Philadelphií. Lídr Oilers v čele tabulky střelců se 44 zásahy odskočil druhému Davidu Pastrňákovi z Bostonu na rozdíl tří branek. Kanadský útočník v utkání překonal i hranici 800 bodů v kariéře (283+519). Milníku dosáhl v 545. zápase, přičemž rychlejší byli jen čtyři hráči - Wayne Gretzky (352), Mario Lemieux (410), Mike Bossy (525) a Peter Stastny (531).

NHL:
Carolina - St. Louis 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)
Branky: 2. a 8. A. Svečnikov, 37. Aho, 43. Jarvis - 24. Faulk. Střely na branku: 36:36. Diváci: 18.142. Hvězdy zápasu: 1. A. Svečnikov, 2. Andersen, 3. Jarvis (všichni Carolina).
New Jersey - Montreal 2:5 (1:1, 0:2, 1:2)
Branky: 14. Bratt, 52. Mercer - 4. Barron, 23. Kovacevic, 24. Suzuki, 46. Pitlick, 57. Matheson. Střely na branku: 40:18. VÍTEK VANĚČEK odchytal za New Jersey 59:50 minuty, inkasoval čtyři branky ze 17 střel a úspěšnost zásahů měl 76,5 procenta. Diváci: 14.854. Hvězdy zápasu: 1. Montembeault, 2. Suzuki, 3. Barron (všichni Montreal).
Tampa Bay - Anaheim 6:1 (0:0, 4:0, 2:1)
Branky: 28. Paul, 30. Colton, 31. Cirelli, 34. Bogosian, 42. Point, 43. Perry - 47. D. Strome. Střely na branku: 44:25. LUKÁŠ DOSTÁL odchytal za Anaheim celý zápas, inkasoval šest branek ze 44 střel a úspěšnost zásahů měl 86,4 procenta. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Perbix, 2. Paul, 3. Colton (všichni Tampa Bay).
Washington - Detroit 1:3 (1:2, 0:0, 0:1)
Branky: 16. Wilson - 15. a 47. P. Suter, 11. Hägg. Střely na branku: 27:25. Diváci: 18.573. Hvězdy zápasu: 1. P. Suter, 2. Husso (oba Detroit), 3. Wilson (Washington).
Buffalo - Toronto 3:6 (0:4, 0:1, 3:1)
Branky: 46. Quinn, 49. Tuch, 57. Skinner - 4., 5. a 59. O'Reilly, 8. Tavares, 13. Bunting, 35. W. Nylander. Střely na branku: 32:29. Diváci: 18.641. Hvězdy zápasu: 1. O'Reilly, 2. Marner, 3. Tavares (všichni Toronto).
Minnesota - Los Angeles 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)
Branky: 21. a 56. Hartman - 60. Kopitar. Střely na branku: 20:34. Diváci: 18.012. Hvězdy zápasu: 1. Hartman, 2. Gustavsson, 3. Spurgeon (všichni Minnesota).
Nashville - Vancouver 5:4 po sam. nájezdech (1:0, 2:2, 1:2 - 0:0)
Branky: 5. C. Smith, 28. Tomasino, 40. Niederreiter, 48. Mikael Granlund, rozhodující sam. nájezd Duchene - 33. a 60. Kuzmenko, 40. Dries, 59. Garland. Střely na branku: 26:39. Diváci: 17.161. Hvězdy zápasu: 1. Niederreiter, 2. Pärssinen, 3. Tomasino (všichni Nashville).
Chicago - Vegas 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 0:1, 1:0 - 0:0)
Branky: 60. a rozhodující sam. nájezd T. Johnson, 13. Guttman - 4. Kolesar, 32. Eichel. Střely na branku: 39:36. PETR MRÁZEK odchytal za Chicago celé utkání, inkasoval dvě branky z 36 střel a úspěšnost zásahů měl 94,4 procenta. Diváci: 18.083. Hvězdy zápasu: 1. T. Johnson, 3. Guttman, 3. MRÁZEK (všichni Chicago).
Edmonton - Philadelphia 4:2 (1:1, 0:1, 3:0)
Branky: 53. a 58. McDavid, 20. Barrie, 47. Draisaitl - 11. Cates, 32. Tippett. Střely na branku: 27:26. Diváci: 18.347. Hvězdy zápasu: 1. Draisaitl, 2. McDavid (oba Edmonton), 3. Tippett (Philadelphia).