Zacha zastínil Pastrňáka a rozhodl prodloužení, Zohorna překonal Dostála

Hokejový útočník v barvách Bostonu Pavel Zacha režíroval vítězství svého týmu proti Floridě 3:2 po prodloužení. Připsal si rozhodující gól a asistenci, byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu, hvězdný spoluhráč David Pastrňák jednou nahrával. Radim Zohorna v dresu Pittsburghu svým druhým gólem v sezoně překonal krajana chytajícího za Anaheim Lukáše Dostála, jenž od začátku druhé třetiny nahradil v brance Gibsona, ani Zohornova trefa na body nestačila, Penguins padli 3:4.

Sestřih zápasu Boston - FloridaVideo: SNTV

Boston v repríze prvního kola jarních bojů o Stanley Cup nezačal dobře. Bruins v první třetině inkasovali dva góly a prohrávali 0:2. Kontaktní trefu v úvodu druhé části obstaral Brad Marchand a ve třetí dvacetiminutovce po souhře Zachy a Pastrňáka srovnal Charlie McAvoy.

Americký obránce celou akci před vyrovnávacím gólem nastartoval. V obranném pásmu posunul puk na Zachu, ten z první našel rozjetého Pastrňáka, jenž projel skrz útočnou třetinu a vyzval McAvoye k druhé trefě v ročníku.

Pilíř obranných řad Bostonu dvě minuty po své brance nešetrně trefil Olivera Ekmana-Larsona a poslal svůj tým do pětiminutového oslabení. V tom se Bruins ubránili velkému tlaku, z něhož Panthers vyprodukovali sedm střeleckých pokusů a dovedli zápas do prodloužení.

„Kluci v oslabení odvedli skvělou práci. Je jasné, že se soupeř dostal k nějakým střelám, ale myslím, že se nám jejich nápor dařilo docela dobře kouskovat. Dobrou práci ale odvedli v celém zápase, nejen v jeho závěru,“ pochválil defenzivu brankář Linus Ullmark, jenž se pod výhru podepsal 35 zásahy.

Nastavený čas v 64. minutě ukončil Zacha. Český centr sebral puk v obranném pásmu, zatáhl ho po pravé straně hřiště až do útočné třetiny a střelou zápěstím rozhodl o osmé výhře Bostonu v sezoně. S šesti body za tři góly a tři asistence je brněnský rodák čtvrtým nejproduktivnějším Čechem v NHL.

„Dostali jsme se do úniku dva na jednoho, takže jsem přirozeně hledal možnost k přihrávce. Bránící hráč ale dobře vykryl prostor, takže jsem zkusil vystřelit. Jsem rád, že jsem to trefil pod vyrážečku, kde jsem viděl místo,“ popsal rozhodující moment Zacha, jenž byl zvolen druhou hvězdou zápasu.

Anaheim v zápase proti Pittsburghu přišel o brankářskou jedničku Johna Gibsona. Amerického gólmana po první třetině za stavu 1:1 vystřídal Dostál a ve zbytku utkání zlikvidoval 33 střeleckých pokusů. „Když mi John o přestávce řekl, že nejspíš budu muset do branky, nebyl jsem příliš rád. Máme spolu skvělý vztah, je to takový můj mentor, takže není příjemné vidět ho zraněného,“ uvedl mladý český gólman.

Jediné dvě branky Dostál obdržel na přelomu druhé a třetí části. Nejprve ho prostřelil Jevgenij Malkin a na 3:2 pro Penguins v čase 41:25 zvýšil Zohorna. Český útočník po tlaku Penguins na brankovišti dorazil puk za bezmocného krajana a v pátém zápase v sezoně dal druhý gól.

Anaheim vývoj zápasu zásluhou Masona McTavishe otočil na svou stranu. Dvacetiletý útočník nejprve srovnal na 3:3 a 13 sekund před závěrečnou sirénou v oslabení rozhodl o vítězství Ducks.

Mladý útočník se prosadil šest sekund poté, co sám opustil trestnou lavici. Ani se nestihl připojit k bránící trojici v obranném pásmu a už se dostal do úniku. V tom i přes dotírání obránce Erika Karlssona zamířil přesně a rozhodl o čtvrté výhře Anaheimu v řadě.

„Seděl jsem na trestné lavici a modlil se, aby to kluci zvládli. Odvedli skvělou práci,“ řekl o posledních minutách zápasu McTavish. „Asi jsme si vyhrát nezasloužili, ale takový je hokej,“ dodal nejproduktivnější hráč Anaheimu.

Dostál chytal s úspěšností přesahující 94 procenta a ve svém pátém zápase v ročníku počtvrté dovedl tým k výhře. Obránce Radko Gudas odehrál 18 a půl minuty a byl třetím nejvytíženějším hráčem Anaheimu.

Do branky se v pondělním programu dostal také Petr Mrázek. Gólman Chicaga na ledě Arizony naskočil za nepříznivého stavu 1:7 a za 24 minut obdržel jednu branku z 11 pokusů. Blackhawks podlehli Coyotes 1:8 a nebodovali počtvrté z posledních pěti duelů.

Jedinou branku poražených vstřelil po 28 sekundách hry Connor Bedard. Jedničku draftu ale zastínil Michael Carcone, který se na výhře Coyotes podílel hattrickem a jednou asistencí.

I v desátém zápase ročníku bodovali obhájci Stanley Cupu z Vegas. Golden Knights porazili Montreal 3:2 po samostatných nájezdech a vyhráli podeváté v sezoně. Jedinou prohru úřadujícím šampionům uštědřilo Chicago, které v Nevadě vyhrálo 4:3 v prodloužení.

Z výhry se v pondělí radoval také Martin Nečas, Carolina porazila Philadelphii 3:2 v prodloužení. Stejným výsledkem vyhráli také NY Rangers s Filipem Chytilem nad Winnipegem a vítězství bral rovněž Dallas s Radkem Faksou. Stars porazili Columbus s Davidem Jiříčkem 5:3.

Boston - Florida 3:2 v prodl. (0:2, 1:0, 1:0 - 1:0)
Branky: 24. Marchand, 48. McAvoy (PASTRŇÁK, ZACHA), 64. ZACHA - 7. Barkov, 16. Reinhart. Střely na branku: 26:37. Diváci: 17.850. Hvězdy zápasu: 1. Ullmark, 2. ZACHA, 3. Marchand (všichni Boston).
Tampa Bay - Seattle 3:4 v prodl. (1:3, 1:0, 1:0 - 0:1)
Branky: 14. Jeannot, 24. Barré-Boulet, 55. Hagel - 13. Dumoulin, 14. Gourde, 16. Yamamoto, 63. McCann. Střely na branku: 36:44. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Yamamoto (Seattle), 2. Jeannot, 3. J. Johansson (oba Tampa Bay).
Philadelphia - Carolina 2:3 (2:1, 0:1, 0:1)
Branky: 16. Tippett, 19. Hathaway - 4. Noesen, 30. Bunting, 57. Teräväinen. Střely na branku: 28:33. Diváci: 15.569. Hvězdy zápasu: 1. Teräväinen (Carolina), 2. Tippett (Philadelphia), 3. Noesen (Carolina).
Pittsburgh - Anaheim 3:4 (1:1, 1:1, 1:2)
Branky: 3. E. Karlsson, 40. Malkin, 42. ZOHORNA - 44. a 60. McTavish, 9. Silfverberg, 32. Vatrano. Střely na branku: 42:27. LUKÁŠ DOSTÁL za Anaheim odchytal 40 minut, inkasoval dvě branky z 35 střel a úspěšnost zákroků měl 94,3 procenta. Diváci: 16.903. Hvězdy zápasu: 1. McTavish, 2. Dostál (oba Anaheim), 3. Malkin (Pittsburgh).
Vegas - Montreal 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 16. Cotter, 39. W. Carrier, rozh. náj. Theodore - 26. Monahan, 56. Suzuki. Střely na branku: 26:39. Diváci: 17.791. Hvězdy zápasu: 1. Theodore, 2. Hill, 3. Carrier (všichni Vegas).
Winnipeg - NY Rangers 2:3 v prodl. (1:1, 0:0, 1:1 - 0:1)
Branky: 20. D. Gustafsson, 46. Ehlers - 19. Panarin, 54. Kreider, 65. Zibanejad. Střely na branku: 29:26. DIváci: 11.898. Hvězdy zápasu: 1. N. Ehlers (Winnipeg), 2 Panarin (NY Rangers), 3. Perfetti (Winnipeg).
Dallas - Columbus 5:3 (1:2, 1:0, 3:1)
Branky: 1. Harley, 26. Hintz, 43. Duchene, 53. Dadonov, 57. W. Johnston - 5. Voronkov, 14. Severson, 58. Kuraly. Střely na branku: 33:25. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Duchene, 2. Hintz, 3. J. Robertson (všichni Dallas).
Arizona - Chicago 8:1 (3:1, 4:0, 1:0)
Branky: 3., 16. a 25. Carcone, 14. J. Brown, 27. McBain, 32. Durzi, 36. O'Brien, 51. McBain -1. Bedard. Střely na branku: 33:30. PETR MRÁZEK za Chicago odchytal 24 minut a 34 sekund, inkasoval jeden gól z 11 střel a úspěšnost zákroků měl 90,9 procenta. Diváci: 4600. Hvězdy zápasu: 1. Carcone, 2. McBain, 3. O'Brien (všichni Arizona).
NY Islanders - Detroit 3:4 v prodl. (0:0, 1:0, 2:3 - 0:1)
Branky: 39. Cizikas, 42. Dobson, 56. Horvat - 48. Sprong, 50. Walman, 52. Compher, 62. Raymond. Střely na branku: 39:36. Hvězdy zápasu: 1: Raymond, 2. Walman (oba Detroit), 3. Horvat (NY Islanders).