Vegas - Boston 1:3Zachova pohotová žabička, asistoval i Pastrňák. Slaví i Vejmelka s Francouzem

Čeští útočníci David Pastrňák a Pavel Zacha si připsali svorně po jedné asistenci při nedělní výhře Bostonu 3:1 na ledě Vegas. Pastrňák se v úvodu druhé třetiny podílel na vyrovnávací brance Patrice Bergerona a Zacha při rychlém průniku do útočného pásma na začátku třetí třetiny vyzval pohlednou žabičkou ke vstřelení vítězného gólu Jakea DeBruska. A výhry slavili i čeští gólmani Karel Vejmelka a Pavel Francouz.

Pavel Zacha (vpravo) posílá vzduchem pohotovou přihrávku na vítězný gól Bostonu na ledě Las Vegas.

Boston v souboji nejlepších celků obou konferencí musel po brance Marka Stonea dotahovat jednobrankové manko. Vyrovnání obstaral ve 24. minutě Patrice Bergeron, jehož našel v ideální pozici mezi kruhy Pastrňák. Český útočník bodoval v pátém zápase v řadě a potvrdil, že je nejproduktivnějším hráčem Bruins.

V úvodu třetí třetiny se Boston poprvé v zápase dostal do vedení. Taylor Hall vysunul Zachu, ten si zkušeně poradil s jediným obráncem a předložil puk Jakeovi DeBruskovi, jenž bez problému překonal přesouvajícího se gólmana Logana Thompsona. Konečnou podobu výsledku dal v 50. minutě Charlie Coyle. Bruins napravili zaváhání ze zápasu s Arizonou, které v pátek podlehli 3:4 a v čele NHL mají dvoubodový náskok na New Jersey.

"Věděl jsem, že J.D. jede, tak jsem mu to tam poslal a byl z toho gól," líčil po utkání Zacha. "Obránce šel na led, aby přihrávku zastavil, podařilo se mi ale situaci vyřešit," usmíval se šalamounsky pětadvacetiletý forvard.

"Je to legrační. Vegas je tým prvních třetin a po dvaceti minutách byli jsme o krok pozadu. Stálo nás to hodně úsilí, ale za stavu 1:1 nás před třetí třetinou popohánělo vědomí, že my jsme naopak nejlepším mančaftem z celé ligy v závěrečných částech," podotkl kouč Bruins Jim Montgomery.

Coyotes po předchozí sérii sedmi porážek porazili po Bostonu i Philadelphii. Vejmelka stejně jako proti Bruins zaznamenal úspěšnost zákroků nad 90 procent a podruhé v sezoně vychytal dvě výhry po sobě. Hlavním strůjcem vítězství 5:4 v prodloužení byl autor hattricku Clayton Keller.

"Skvělý pocit. K hattricku jsem měl několikrát dobře nakročeno, ale až dneska jsem ho dokázal zkompletovat. Jsem rád, že se mi to povedlo v zápase, který jsme dotáhli do vítězného konce," řekl Keller. "Po povedené první třetině jsme začali být moc sebevědomí a pouštěli jsme soupeře do laciných šancí. Veggie (Vejmelka) naštěstí pochytal spoustu střel a udržel nás ve hře," dodal střelec vítězného gólu Coyotes.

Třemi trefami se blýskl také coloradský Mikko Rantanen. Finský útočník dovedl obhájce Stanley Cupu k první výhře po čtyřech porážkách a bilanci v sezoně si vylepšil na 19 gólů. Na zisku dvou bodů měl výrazný podíl také Francouz, jenž vychytal třetí vítězství v ročníku a byl za spolehlivý výkon vyhlášen druhou hvězdou zápasu.

Český brankář držel až do 49. minuty čisté konto, poté ale inkasoval dvakrát během deseti minut a Colorado rázem prohrávalo 1:2. Po druhé obdržené brance naskočil za Francouze šestý hráč do pole a český gólman sledoval závěrečný tlak Avalanche pouze ze střídačky. Na led se vrátil až v čase 59:51, poté co Rantanen poslal zápas do prodloužení. V něm pak po 29 sekundách zkompletoval hattrick a přisoudil Lavinám bod navíc.

"Líbila se mi naše touha po vítězství. Nebyl to dokonalý zápas, ale bojovali jsme do poslední chvíle a nakonec jsme zlomili sérii proher. Je skvělé, že jsme v závěru dokázali zareagovat na nepříznivý vývoj a v prodloužení jsme rychle rozhodli," uvedl trenér Colorada Jared Bednar.

Druhé vítězství za sebou vybojovali hokejisté Columbusu. Nejhorší tým Východní konference po výhře nad Calgary zdolal Los Angeles 6:5 v prodloužení a přiblížil se předposlední Ottawě na rozdíl dvou bodů. Pod čtyři branky Blue Jackets se podepsal útočník Jack Roslovic, jemuž se povedl málo vídaný kousek. Během minuty a půl vstřelil gól v přesilovce i oslabení a poslal domácí do vedení 5:3. Prodloužení dvěma brankami ve třetí části zařídil Anže Kopitar, Kings ale obrat nedotáhli. V čase 60:40 se štěstím rozhodl Johnny Gaudreau.

Počtvrté v řadě uspěli hokejisté Washingtonu, kteří i díky čtyřem gólům ve druhé třetině porazili Winnipeg 5:2. Stejným výsledkem vyhrál také Seattle nad Floridou a v tabulce Západní konference poskočil na čtvrtou pozici.

St. Louis - Colorado 2:3 v prodl. (0:0, 0:1, 2:1 - 0:1)
Branky: 49. Tarasenko, 59. Saad - 31., 60. a 61. Rantanen. Střely na branku: 32:31. Pavel Francouz za Colorado odchytal 59 minut a 19 sekund, inkasoval dva góly z 32 střel a úspěšnost zákroků měl 93,8 procenta. Diváci: 18.062. Hvězdy zápasu: 1: Rantanen, 2. Francouz (oba Colorado), 3. Tarasenko (St. Louis).
Florida - Seattle 2:5 (0:1, 1:1, 1:3)
Branky: 28. M. Staal, 59. Tierney - 2. Beniers, 30. Burakovsky, 48. Eberle, 56. Sprong, 58. Gourde. Střely na branku: 25:32. Diváci: 15.625. Hvězdy zápasu: 1. Beniers, 2. Burakovsky, 3. Gourde (všichni Seattle).
Vegas - Boston 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)
Branky: 5. Mark Stone - 24. Bergeron (Pastrňák), 43. DeBrusk (Zacha), 50. Coyle. Střely na branku: 31:27. Diváci: 18.114. Hvězdy zápasu: 1. Bergeron (Boston), 2. Mark Stone (Vegas), 3. Ullmark (Boston).
Winnipeg - Washington 2:5 (0:0, 0:4, 2:1)
Branky: 41. Lowry, 44. Dubois - 24. T. van Riemsdyk, 29. Kuzněcov, 30. z trestného střílení Johansson, 36. Eller, 58. Ovečkin. Střely na branku: 31:36. Diváci: 14.096. Hvězdy zápasu: 1. Johansson, 2. Lindgren (oba Washington), 3. Hellebuyck (Winnipeg).
Arizona - Philadelphia 5:4 v prodl. (1:0, 2:3, 1:1 - 1:0)
Branky: 13., 28. a 65. Keller, 31. McBain, 48. N. Ritchie - 23. Frost, 25. J. van Riemsdyk, 39. Tippett, 58. Konecny. Střely na branku: 29:41. Karel Vejmelka za Arizonu odchytal 64 minut a 35 sekund, inkasoval čtyři branky z 41 střel a úspěšnost zákroků měl 90,2 procenta. Diváci: 4600. Hvězdy zápasu: 1. Keller, 2. Ritchie, 3. McBain (všichni Arizona).
Columbus - Los Angeles 6:5 v prodl. (2:0, 3:3, 0:2 - 1:0)
Branky: 38. a 40. Roslovic, 7. Marčenko, 10. Jenner, 31. Laine, 61. J. Gaudreau - 25. a 45. Kopitar, 29. Lizotte, 36. Anderson-Dolan, 46. Kempe. Střely na branku: 26:38. Diváci: 14.560. Hvězdy zápasu: 1. Roslovic, 2. Laine (oba Columbus), 3. Kopitar (Los Angeles).