USA - Česko 6:2České hokejistky si užily chvíli slávy. I přes vedení ale gigantovi podlehly

Tři minuty slávy si užily české hokejistky proti zámořskému gigantovi. Na mistrovství světa v kanadském Bramptonu v první třetině otočily skóre proti USA na 2:1. Sympatický vzdor ale nakonec nestačil. Velký favorit se rozstřílel a zvítězil 6:2. České ženy se ovšem nemají za co stydět, při své premiérové účasti v elitní skupině A ani druhému hvězdnému týmu nedaly nic zadarmo.

Hokejistky vyrůstají v klučičích týmech. Je to správně? Diskuse z pořadu PříklepVideo: Sport.cz

Národnímu týmu kvůli jednozápasovému trestu chyběla kapitánka Alena Mills, céčko tak dostala obránkyně Aneta Tejralová. Spojené státy do utkání vlétly ve velkém stylu a prvních pět minut vůbec nepustily svěřenkyně Carly MacLeodové s pukem do útočného pásma. Už ve 3. minutě skórovala z úhlu Bilkaová, ale český trenérský tým správně odhalil ofsajd, jenž trefě předcházel, a vzal si úspěšnou výzvu.

Češky poté přečkaly oslabení a do brejku ujela Denisa Křížová, jenže našla pouze lapačku Frankelové a soupeř z protiakce vstřelil první regulérní gól. Po akci Murphyové Kellerová spíš přihrávala před branku, kotouč se však od patky hole doklouzal pod Škodovou do sítě.

Odpověď ale přišla záhy díky pěkné přesilovkové kombinaci. Křížová si spravila chuť a ačkoliv kotouč z mezikruží také netrefila ideálně, puk mezi betony prošel do branky. Český výběr předváděl opět výbornou hru v oslabení a přežil i minutovou hru tří proti pěti. A z nenápadné akce si poté vzal nečekané vedení.

Sára Čajanová získala kotouč před útočnou modrou čárou, otevřel se před ní prostor a 20letá obránkyně využila nedůslednosti v americké defenzivě. Sama propálila Frankelovou opět mezi betony. Do konce periody ale Češky náskok neudržely. Scamurraová z nenápadné akce srovnala, když bekhendem z pravé strany protlačila puk do sítě mezi rukou a tělem Škodové.

Spojené státy předvedly znovu výtečný vstup do třetiny. Napadající Edenová za brankou zaskočila Mlýnkovou a rychlou otočkou zasunula kotouč za dezorientovanou Škodovou – 3:2.

Národní tým však jinak ve druhé části nehrál vůbec špatně. Dokázal se favoritovi v mnohých aspektech vyrovnat a měl pár zajímavých šancí, dokonce Američanky přestřílel 8:7. Místo srovnání však přišla další rána. Janeckeová byla na brankovišti důrazná a ze vzduchu dorazila puk do sítě.

Svěřenkyně MacLeodové chtěly ještě zabojovat o překvapivý výsledek a hned na začátku poslední třetiny si vytvořily velkou tutovku. Pejzlová, Vanišová, ani Tejralová však zblízka nedokázaly dotlačit kotouč za ležící gólmanku. A tak zase přišel trest už po půlminutě, Knightová se prezentovala povedenou tečí před Škodovou.

Češky dostaly spoustu šancí natrénovat si početní výhody. Hrály totiž hned jedenáct přesilovek v řadě! Celkově Spojené státy obdržely 49 trestných minut. Jenže zvládaly oslabení bez větších problémů, navíc Roqueová potrestala chybu rozehrávající Mrázové a zvýšila na 6:2. Národní tým pak neproměnil ani pětiminutovou přesilovku včetně 105 sekund dlouhé početní výhody pěti proti třem.

Američanky se díky vítězství vyšvihly o skóre zpět před Kanadu na první místo tabulky. O vedoucí příčce rozhodne úterní vzájemný souboj. Český výběr zůstává se dvěma body třetí, čtvrtfinálového soupeře určí závěrečný zápas s posledním Švýcarskem, který začíná ve středu hodinu po půlnoci.

MS v hokeji žen - skupina A:
USA - Česko 6:2 (2:2, 2:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 7. Kellerová (Murphyová), 17. Scamurraová (Panneková, Harveyová), 21. Edenová, 31. Janeckeová (Heiseová, Bilkaová), 42. Knightová (Carpenterová, Harveyová), 49. Roqueová - 8. Křížová (Pejzlová, Vanišová), 14. Čajanová. Rozhodčí: Manthaová (Kan.), Nurmiová (Fin.) - Cameronová (USA), Lacková (Brit.). Vyloučení: 12:4, navíc Panneková (USA) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 2149.
Kanada - Japonsko 5:0 (2:0, 2:0, 1:0)