Kanada - USA 3:6Hokejistky USA slaví zlato! Přemožitelky Češek otočily finále s Kanadou

Hokejistky Spojených států amerických porazily ve finále mistrovství světa v Bramptonu domácí Kanadu 6:3, poté co poslední třetinu vyhrály 4:0. Po zrušení turnaje v roce 2019 a těsných finálových prohrách na předchozích dvou šampionátech se tak po čtyřech letech vrátily na trůn a získaly jubilejní desátý titul. Hattrickem k tomu přispěla kapitánka Hilary Knightová.

Americká hokejistka Taylor Heiseová s trofejí pro mistryně světa

Boj o zlato před 4635 diváky rozehrály lépe Kanaďanky, když Poulinová využila v sedmé minutě přesilovku pět na tři a otevřela skóre. Dvě minuty před koncem třetiny vyrovnala Murphyová, ale domácí tým šel ve druhé třetině znovu dvakrát do vedení. Po vyrovnání Knightové na 2:2 se podruhé v rozmezí necelých pěti minut prosadila Jennerová.

Ve třetím dějství ale přišla čtyřgólová smršť v podání Američanek, které loni v Dánsku podlehly svým zámořským rivalkám 1:2 a před dvěma lety v Kanadě 2:3 v prodloužení. Nejprve vyrovnala obránkyně Harveyová, se 14 body (4+10) ze sedmi zápasů nejproduktivnější hráčka turnaje. V čase 56:50 využila dvojnásobnou početní výhodu Knightová a výběr USA poprvé vedl.

Jen o 27 sekund později završila stejná hráčka v pokračující klasické přesilovce hattrick a sama si tak zajistila osmým zásahem na turnaji střeleckou korunu. Kanaďanky, na jejichž kontě je 12 titulů, sáhly krátce poté ke hře bez brankářky. Američanky, které nikdy v historii nechyběly ve finále, toho velmi rychle využily k pojistce a Barnesová uzavřela skóre gólem do prázdné branky.

Mistrovství světa hokejistek v Bramptonu (Kanada) - finále:
Kanada - USA 3:6 (1:1, 2:1, 0:4)
Branky: 26. a 30. Jennerová, 7. Poulinová - 29., 57. a 58. Knightová, 19. Murphyová, 46. Harveyová, 59. Barnesová.