Hlavní obsah

Největší česká hvězda NHL? Do značné míry je produktem Švédska, soudí expert

16. 10. 2022 11:53

Jistě jste opakovaně zaznamenali, že nějaký český hokejista se na začátku sezony rozehrával v Česku a až v průběhu října odešel hrát švédskou nejvyšší soutěž. „Pro lidi, kteří ve Švédsku žijí méně než šest měsíců v roce, platí speciální typ daně, která je daleko příznivější,“ vysvětluje Martin Hosták v pořadu Příklep na Sport.cz. Ve studiu s Honzou Homolkou a Martinem Kézrem se baví o dalších specifikách hokeje v zemi tří korunek.

Proč je lepší přestoupit do Švédska v říjnu? A proč švédská výchova nefunguje v Česku? Diskuse z pořadu PříklepVideo: Sport.cz

 
Článek

„Tam je zdanění, které je velmi progresivní a velmi vysoké," upozorňuje Hosták. Hráči tam nejsou OSVČ, jsou normálně zaměstnanci klubu, takže klub odvádí veškeré náležitosti a samozřejmě je to pro ten klub drahé," pokračuje bývalý reprezentační útočník.

„Kluby se snaží nějakým způsobem vykličkovat a jednou z možností je zákon, kterému říkají umělecká daň," dodává Hosták.

Do NHL se chystají další odchovanci Letňan, klub však po novém roce čekají starosti. Pasáž z pořadu PříklepVideo: Sport.cz

Naráží na zvláštní daň z příjmu pro umělce a sportovce s bydlištěm v zahraničí (též známou jako „A-SINK"), kterou můžeme dohledat na webu švédského ministerstva financí a jejíž výše činí 15 % ze zdanitelného příjmu. „Čili proto říjen, aby to do play off vyšlo," uzavírá téma bývalý hráč MODO, Södertälje a Luley.

Historie výroby hokejek přinášela až bizarní situace. Pasáž z pořadu Příklep.Video: Sport.cz

Ve studiu se dále řeší, proč od dob Davida Pastrňáka s Jakubem Vránou nechodí čeští talenti do NHL přes Švédsko. „Švédové si dost zakládají na tom, aby oni byli dobří, takže tam nevezmou kohokoliv," vysvětluje Hosták.

K tématu se také vyjadřuje Martin Kézr, druhý host pořadu. „Nebýt toho, že Pastrňák a Vrána šli do Švédska... Musíme si trochu přiznat, že jsou do značné míry produktem švédského způsobu výchovy hráčů," říká šéfredaktor sportovní sekce Práva a Sport.cz.

Seznamte se kanadským hokejovým influencerem. Příspěvek z pořadu Příklep.Video: Sport.cz

V hlavním videu tohoto článku se také dozvíte, proč systém švédské výchovy hokejistů nejde aplikovat v Česku, nebo proč poslední dobou celá řada švédských talentů odchází raději na americké univerzity. Celý pořad si také můžete přehrát nejen jako video, ale i v podcastové verzi.

Reklama

Související témata: