Hlavní obsah

Novým šéfem světového hokeje je Francouz Tardif, Bříza byl zvolen místopředsedou

25. 9. 2021 11:00Aktualizováno 25. 9. 2021 17:01

Novým předsedou Mezinárodní hokejové federace byl zvolen Francouz Luc Tardif. Osmašedesátiletý kanadský rodák vystřídá ve funkci Švýcara Reného Fasela, který vedl IIHF dlouhých 27 let a rozhodl se o vrcholný post již neucházet. Český kandidát Petr Bříza ve volbách nového šéfa IIHF na kongresu v Petrohradu neuspěl, byl však zvolen prvním místopředsedou.

Foto: Milan Malíček, Právo

Člen Rady IIHF a bývalý vynikající brankář Petr Bříza.Foto: Milan Malíček, Právo

Článek

Bývalý reprezentační brankář naváže na Miroslava Šubrta, dosud nejvýše postaveného českého funkcionáře ve světovém hokeji, jenž byl viceprezidentem IIHF v letech 1969 až 2003.

"Blahopřeji mu, jeho zvolení senior viceprezidentem je ohromný úspěch, dosáhl historicky nejvyššího zastoupení našeho hokeje v IIHF. Považuji to nejen za uznání jeho osobních kvalit, ale i za doklad postavení českého hokeje na mezinárodní scéně. Nemáme mnoho sportů, které se podobně vysokým zastoupením mohou pochlubit," uvedl předseda českého svazu Tomáš Král v tiskové zprávě

Ocenil také odcházejícího Fasela. "I díky jeho diplomatickým schopnostem začali na olympiádu jezdit hokejisté NHL a český hokej mohl v roce 1998 v Naganu dosáhnout největšího úspěchu v historii," konstatoval Král.

Vizitka nového předsedy Mezinárodní hokejové federace (IIHF)
- Tardif je od března 2006 prezidentem Francouzské hokejové federace, kterou řídí už čtvrté období, členem Rady IIHF je od roku 2012.
- Tardif s hokejem začínal v rodné Kanadě, kde počátkem 70. let nastupoval v juniorské QMJHL. Do Evropy přišel v roce 1975, kde hrál nejprve za Brusel a o tři roky později se přestěhoval do Francie, kde hrál za Chamonix a Rouen a s oběma týmy slavil ligový titul. Čtyřikrát také získal titul nejlepšího střelce francouzské hokejové ligy (Ligue Magnus). Aktivní hráčskou kariéru ukončil v roce 1990.
- V roce 2000 byl jmenován vedoucím hokejového oddělení Francouzské federace ledních sportů a o šest let později se postavil do čela tehdy nově vytvořené Francouzské hokejové federace. Od roku 2008 je členem IIHF, nejprve byl členem soutěžní komise a od roku 2016 je předsedou finančního výboru IIHF. Angažuje se také ve Francouzském olympijském výboru a v roce 2014 byl šéfem francouzské delegace na ZOH v Soči.
- Narodil se 23. března 1953 v Trois-Rivières v kanadské provincii Quebec, má francouzské i kanadské občanství. Jeho syn Luc (36) je hokejovým útočníkem a několikanásobným francouzským reprezentantem na MS.

Ve volbách nového předsedy vypadl Bříza hned v prvním kole, v němž získal jen osm ze 103 hlasů. Po něm byli postupně vyřazeni Dán Henrik Bach Nielsen a Bělorus Sergej Gončarov. Tardif v závěrečném kole volby díky 67 hlasům jasně porazil Němce Franze Reindla, který jich získal 39.

"Mám jen své odhodlání, šílenou vášeň pro tenhle sport, smysl pro týmovou práci, respekt k lidem a upřímnost, kterou mohu nabídnout. Věřte mi, že udělám vše pro to, abych naplnil vaše očekávání," uvedl po svém zvolení Tardif, který stojí od roku 2006 v čele francouzského hokeje. Od roku 2012 byl členem Rady IIHF, kde zastával funkci pokladníka.

"Jsem připraven náš sport propagovat, chránit ho, připravit na budoucnost a hlavně jej důstojně reprezentovat. Líbí se mi věta: Sám jdeš rychleji, ale společně jdeš dál. Rozvoj našeho sportu je tím hlavním cílem, kterého plánujeme dosáhnout," prohlásil nový hokejový šéf.

S hokejem začal Tardif v rodné Kanadě, ale většinu hráčské kariéry strávil v Evropě. Nastupoval v nizozemské, belgické a francouzské lize, kde slavil mistrovské tituly s Chamonix a Rouen.

Bříza dostal při volbě prvního místopředsedy přednost před Nielsenem a Kanaďanem Bobem Nicholsonem. Ve druhém kole obdržel 70 hlasů, zatímco Nicholson jen 33. Funkci místopředsedy zastává Bříza i v českém hokejovém svazu. V IIHF byl od roku 2016 členem rady.

Nicholson obhájil post místopředsedy za Ameriku, dalšími místopředsedy byli zvoleni Ajvaz Omorkanov z Kyrgyzstánu a Nielsen. Do Rady IIHF se dostal někdejší slavný ruský útočník Pavel Bure, naopak bývalá slovenská hvězda Miroslav Šatan zvolen nebyl.

Reklama

Sdílejte článek