Česko - Kazachstán 3:4 PPBlamáž českých mladíků! Osmnáctka podlehla Kazachstánu a odmítla druhé místo ve skupině

Měla to být snadná práce a potvrzení druhého místa ve skupině. Tím by se čeští hokejisté do 18 let ve čtvrtfinále mistrovství světa vyhnuli favoritům. Jenže místo toho svěřenci Davida Čermáka nečekaně podlehli Kazachstánu 3:4 v prodloužení, když prohospodařili náskok 2:0 i 3:2. Kazachstánci při své druhé účasti v elitní kategorii získali premiérové vítězství i bodový zisk.

Útočník české osmnáctky Maxmilian Curran v utkání proti Kazachstánu

Čeští mladíci v úvodu kontrolovali hru, ale složitě hledali cestu přes pozornou kazachstánskou defenzivu. Zajímavé šance měli po průniku Tomáš Galvas i Adam Benák, ale neuspěli. Ujala se až pěkná kombinace druhé formace ve 14. minutě. Petr Sikora vybídl volného Ondřeje Kosa, jenž zakončoval do odkryté klece.

O dvě minuty později se navíc Benák z mezikruží dostal k opakované střele a tečovaná dorážka zapadla pod horní tyčku – 2:0. Vypadalo to, že národní tým vybudovaným náskokem získá klid a s outsiderem už si hravě poradí, jenže opak byl pravdou.

V závěru české přesilovky Čermákovi svěřenci nedůsledností v obraně pustili do zakončení z pravého kruhu osamoceného obránce Bolšedvorského, který půlminutu před první sirénou snížil. V úvodu druhé části navíc Kazachstán využil početní výhodu už po pěti vteřinách, z dorážky se prosadil Kornejev a začínalo se od nuly.

Radost českých hokejistů v utkání proti Kazachstánu

Nováček v elitní kategorii byl rázem na koni a Milota musel hasit několik nebezpečných příležitostí soupeře. Ve 39. minutě nejprve zastavil zajímavou akci Kazachstánu a z protiútoku udeřili Češi. Titlbach našel na pravé straně Adama Jecha, který zamířil pod horní tyčku.

Jenže ani druhé vedení nedodalo mladíkům klid na hokejky. Kazachstánci stále nepříjemně štípali. Kirejev z brejku ještě trefil horní tyč, ale o pár sekund později v 53. minutě šokoval národní tým Perkin. Jeho tečovaná střela se obloučkem šťastně snesla za zmraženého Milotu.

Čeští hokejisté do 18 let na MS nečekaně prohráli s Kazachstánem

Duel rozhodovalo až prodloužení, v jehož závěru outsider znovu udeřil. Mstislav Šipilin z levé strany přihrával před branku a obránce Tomáš Galvas si bruslí smolně srazil kotouč do vlastní sítě.

Česká osmnáctka tak po vydřeném skalpu Švédska ostudnou porážkou s Kazachstánem zahodila šanci pojistit si druhé místo ve skupině, čímž by si pro čtvrtfinále zajistila hratelnějšího soupeře v podobě Lotyšska, případně Slovenska nebo Norska.

Pokud Švédi zítra porazí Švýcarsko za plný počet bodů, půjde národní tým do čtvrtfinále ze třetího místa a narazí na poraženého z utkání Finska s USA.

Mistrovství světa hokejistů do 18 let v Espoo a Vantaa (Finsko):
Skupina B (Vantaa):
Česko–Kazachstán 3:4 v prodl. (2:1, 1:1, 0:1 – 0:1)
Branky a nahrávky: 14. O. Kos (Sikora, Kubiesa), 16. Benák (Poletín), 39. Jecho (Titlbach) – 20. Bolšedvorsky (Sagymbajev, Simonov), 24. Kornejev (Sarkenov, Bolšedvorsky), 53. Perkin (Simonov), 65. Šipilin (Čerkasov). Rozhodčí: Gour (Kan.), Wuorenheimo (Fin.) – Davidonis (Lot.), Stalder (Švýc.). Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. Diváci: 407.
Sestava ČR: Milota – Zielinski, Fibigr, Mrtka, T. Galvas, A. Král, Hlinský – Jecho, Benák, Titlbach – Kubiesa, Sikora, O. Kos – Daníček, Curran, Drančák – Poletín, Heš, Vaculík – Lisner. Trenér: Čermák

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj hostí města Praha a Ostrava.