Švédsko - Česko 2:0Krutá prohra s favority! Zuřící kouč Petr neposlal včas hráče na led a Švédové rozhodli

Hodně nešťastný moment rozhodl o prohře české hokejové osmnáctky 0:2 na MS proti favorizovaným Švédům. Jednoho z hlavních adeptů na titul dlouho drželi na uzdě a ještě ve 48. minutě bylo skóre bezbrankové. Pak ale kouč Jakub Petr neposlal včas bránící čtveřici na oslabení, rozhodčí udělili hráčské lavici menší trest a výběr Tří korunek přesilovku 5 na 3 využil. V úterý od 18:30 čeká Čechy ve švýcarském Porrentruy závěrečný duel v základní skupině A proti Kanadě.

Trenér české osmnáctky Jakub Petr.

V inkriminovaném momentu Petr nejspíš poukazoval na to, že český faul vznikl po špatném střídání Švédů, kdy podle něj hráč Seveřanů naskočil do prvních vrátek a z druhých vyskočil jeho spoluhráč, který byl najednou v brejku.

Rozporuplný byl navíc i samotný Dvořákův faul, protože švédský útočník spíš sám zakopl. Tak jako tak po Petrových diskuzích se sudími obdrželi Češi další menší trest za zdržování hry a šli do tří.

Český tým se v úvodu ubránil při dalším vyloučení Jakuba Dvořáka, který putoval na trestnou lavici už po 41 sekundách. Švédové sice v první třetině přestříleli soupeře v poměru 9:3, ale největší šanci měli Petrovi svěřenci. V 16. minutě rozjel český protiútok Pavel Šimek, předal puk Adamu Csabimu, který projel kolem Stenberga, ale ztroskotal na brankáři Noahu Erlidenovi.

Na přelomu první druhé třetiny se Češi neprosadili v přesilovce při vyloučení Felixe Ungera Söruma. V polovině druhé třetiny gólmana Michaela Hrabala při závaru před brankou nepřekonal Stenberg. V 35. minutě vyslal Jakub Štancl do úniku Adama Židlického, který ale forhendovým zakončení Erlidena nepřekonal. Za Seveřany nevyužili šance Stenberg a Edstrom a neprosadili se ani při trestu Židlického.

V 47. minutě byli český tým v početní výhodě při vyloučení Antona Wahlberga blízko úvodní branky. Adam Jiříček po průniku předložil puk Štanclovi, který trefil levou tyč. A pak už přišlo výše popsané... Vzápětí šel pykat Jakub Dvořák za faul, který se nezdál trenéru Petrovi. Český tým dostal navíc trest za zdržování hry a po 26 sekundách dvojnásobnou přesilovku využil Willander, který z pozice mezi kruhy zamířil do pravého horního rohu Hrabalovy branky.

Švédové se ubránili při trestu Antona Wahlberga i při závěrečné power play, při které zpečetil výsledek Stenberg. Češi si tak ve třetím zápase na turnaji připsali druhou porážku, Švédové zůstali bez ztráty a ovládli základní skupinu A.

Mistrovství světa hokejistů do 18 let:
Skupina A (Porrentruy):
Švédsko - Česko 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 49. Willander (Unger Sörum, Stenberg), 60. Stenberg (Edstrom). Rozhodčí: Jobbágy (SR), Kohlmüller - Merks (oba Něm.), Riecken (Rak.). Vyloučení: 4:5. Využití: 1:0. Diváci: 1558.
Česko: Hrabal - A. Jiříček, J. Dvořák, Matějíček, M. Kočí, Vochvest, Skok, Eichler - Fábry, D. Petr, Šalé - P. Šimek, Felcman, Csabi - A, Židlický, Holinka, Štancl - Jecho, Hradec, Kučera. Trenér: Jakub Petr.
Slovensko - Kanada 3:4 (0:1, 1:2, 2:1)
Branky: 38. Dvorský, 43. Císar, 60. Štrbák - 1. Barlow, 24. Ritchie, 35. Martone, 54. Celebrini.
Skupina B (Basilej):
Švýcarsko - Lotyšsko 5:1 (2:1, 1:0, 2:0)
Branky: 19. a 58. Braillard, 3. Reber, 31. E. Meier, 45. Ustinkov - 14. Mateiko
USA - Finsko 8:4 (2:2, 3:1, 3:1)
Branky: 2. O. Moore, 4. Minnetian, 24. Eiserman, 29. Hagens, 39. W. Smith, 43. Terrance, 56. G. Perreault, 60. Leonard - 14. Helenius, 20. Alasiurua, 34. Halttunen, 44. Kiiskinen.