Finsko - Česko 4:1Generálka se dvacítce nepovedla, podlehla po jasném průběhu Finům

Pořádné varování dostali pět dnů před startem mistrovství světa v Göteborgu čeští hokejisté do 20 let. Generálku s Finskem na ledě ve švédském Halmstadu nezvládli a podlehli jasně 1:4, když soupeř měl místy až drtivou převahu a využil tři přesilovky. Jediný gól reprezentantů dal ve druhé třetině Sapoušek.

Archivní snímek z utkání turnaje pěti zemí hokejistů do 20 let hraného v listopadu

Dvacítka nastoupila už prakticky se všemi oporami kromě útočníka Kulicha, který má do dějiště šampionátu dorazit ze zámoří v pátek odpoledne. Českou branku hájila očekávaná gólmanská jednička Hrabal, v sestavě na rozdíl od předchozího přípravného zápasu s Lotyšskem už byli i klíčoví obránce Hamara i útočník Šalé.

Nicméně Finsko mělo od začátku jasně navrch, první třetinu ovládlo na střely 12:4 a získalo během ní dvoubrankový náskok. Do vedení se dostalo v páté minutě využitou přesilovkou, když na trestnou lavici usedl Becher za hru vysokou holí. Kärkiho střelu tečoval do české sítě Nyman. Další gólový úder soupeře přišel po přečíslení zakončeném Kumpulainenem.

Na začátku druhé třetiny český tým nezužitkoval početní výhodu, ale v okamžiku návratu vyloučeného Väisänena na led dokázal Sapoušek dostat za finského gólmana puk nahozený směrem k brance Melovským. O možnost vyrovnání se pak připravila česká dvacítka sama častými tresty. Oslabení jí brala sílu a umocňovala tlak Finů, 51 vteřin před koncem prostředního dějství proměnil další přesilovku znovu Nyman.

Hrabala při dalších šancích Suomi zachránila opakovaně tyčka, ale když šel za katr Hujer za krosček, v početní výhodě se prosadil individuální akcí Hemming. Teprve v poslední pětiminutovce se český výběr, jenž za celý zápas vyprodukoval pouhých čtrnáct střel, trochu osmělil v útočné fázi, ale Finové si výsledek pohlídali.