Norsko - Česko 1:8Češi si proti nováčkovi zvedli sebevědomí. Skvělá reakce po nakládačce, ocenil kouč

Další blamáž čeští hokejisté nepřipustili. Na úvodní debakl 2:6 se Slovenskem zareagovali skvěle a na mistrovství světa do 20 let zdemolovali Norsko výsledkem 8:1. Navrátilci do elitní divize měli v nohách večerní duel s USA, v němž polovinu zápasu drželi remízu, a po dobrém začátku odpadli. Na vítězství obhájců stříbrných medailí se hattrickem podíleli hned dva střelci, Jiří Kulich i Eduard Šalé.

Rozhovor s kapitánem dvacítky Jiřím Kulichem po zápase s NorskemVideo: Matěj Vybíral, Sport.cz

Göteborg (od našeho zpravodaje) - Úvod utkání byl velmi vlažný. Norové lépe bruslili a několikrát český výběr zatlačili. „Byla cítit lehká nervozita. Všichni jsme věděli, jak těžký zápas nás čeká. To se na začátku potvrzovalo, soupeř výborně bruslil a hrál silově,“ hodnotil trenér Patrik Augusta.

Při střele Solberga brankáře Michaela Hrabala, který dostal přednost před Vondrašem i po šestigólovém výprasku se Slovenskem, zachránila tyčka. „Vím, že můj výkon v prvním duelu nebyl ideální a beru to na sebe, ale jsem rád za důvěru,“ líčil Hrabal.

Posléze vytáhl důležité zákroky v oslabení a národní tým na druhé straně udeřil v 11. minutě z první šance. Debutant Matěj Prčík přichystal palebnou pozici pro Jiřího Kulicha a český kapitán z levého kruhu zápěstím vypálil přesně ke vzdálenější tyči.

Augustovy svěřence znovu trápila nedisciplinovanost. V první části předvedli tři zbytečné fauly. Po zákroku Prčíka hrál soupeř dokonce přesilovku pět na tři, při níž Hrabal opět děkoval své levé tyčce. „Štěstí přeje připraveným,“ usmál se.

Naopak Češi využili hned svou první početní výhodu. Kulich byl při chuti, jen v úvodní třetině vypálil na branku pětkrát, přičemž jeho nejtvrdší pokus letěl rychlostí 139 kilometrů v hodině. Ujala se i jeho rána z pravého kruhu mezi betony po pasu Melovského, jenž v elitní přesilovce vystřídal Eduarda Šalého.

Stejně jako proti Slovensku, tak i nyní národní tým prožil hrozivý vstup do druhé třetiny. Během minuty předvedl tři chybné rozehrávky, tu poslední už Norové potrestali a Hrabal propustil za svá záda schovanou střelu Lökkeberga. „Znovu jsme apelovali na lepší vstup a znovu se nám nepovedl,“ mrzelo kouče Augustu.

Rozhovor Eduarda Šalého po zápase s NorskemVideo: Matěj Vybíral, Sport.cz

Tentokrát se však čeští hokejisté vzpamatovali velmi rychle. Více než minutovou výhodu dvou mužů v poli sice neproměnili, ale pokračovali v aktivitě, z níž vytěžili dvě trefy během 37 sekund.

Obránce Aleš Čech po vyhraném buly nahodil puk od modré čáry přesně k levé tyčce. A následně Šalé potrestal norskou hrubku v rozehrávce a bekhendem zblízka parádně zvedl kotouč pod břevno.

Čeští mladíci v prostřední části přestříleli Norsko, které se navrátilo do elitní divize po deseti letech, poměrem 21:5 a z převahy vytěžili i trefu na 5:1. Šalé se před Stensrudem dostal k odraženému puku a zamířil neomylně do horního rohu branky.

Závěrečnou třetinu už národní tým kontroloval. A mohl si natrénovat přesilové hry, proměnil dvě v krátkém sledu. Matyáš Šapovaliv nejprve tečoval střelu Melovského, následně Eduard Šalé po skvělém pasu Bareše zkompletoval hattrick navzdory tomu, že ho trenéři vyřadili z první formace.

A Šalé nezůstal u hattricku sám, třígólovou sbírku završil také Jiří Kulich, jenž měl z dorážky po zakončení Hamary snadnou práci a upravil skóre na konečných 8:1. „Je to jeden zápas, ale samozřejmě jsme za kluky rádi. Ale hlavní je náš výkon. Zlepšili jsme pohyb i kompaktnost. Jsem rád, jak mužstvo zareagovalo po včerejší nakládačce,“ ocenil Augusta.

Reprezentanti tak po jednoznačném vítězství zapsali první tři body do tabulky skupiny B. Zítra mají volný den, v pátek od 17:00 je čeká těžké utkání s USA. „Není potřeba létat v oblacích. Pořád máme před sebou hodně práce,“ uvědomoval si 54letý trenér.

Mistrovství světa hráčů do 20 let
Skupina B:
Česko - Norsko 8:1 (2:0, 3:1, 3:0)
Branky a nahrávky: 11. Kulich (Prčík, Šapovaliv), 18. Kulich (Melovský, Hamara), 33. A. Čech (Becher), 33. Šalé, 39. Šalé (Melovský, Sapoušek), 49. Šapovaliv (Melovský, Kulich), 54. Šalé (Bareš, Rymon), 56. Kulich (Hamara, Štancl) - 22. Lökkeberg (Haugen, Granath). Rozhodčí: Kohlmüller (Něm.), Žák (SR) - Gustafson (USA), Nyqvist (Švéd.). Vyloučení: 4:6. Využití: 3:0. Diváci: 1258.
Česko: Hrabal - Hamara, Alscher, A. Čech, Cibulka, Prčík, T. Galvas - Bareš, Šapovaliv, Kulich - Melovský, Sapoušek, Šalé - Štancl, Becher, Rymon - Židlický, M. Přibyl, S. Redlich. Trenér: P. Augusta.
Norsko: Stensrud - Koch, Larsen, Solberg, Papuga, Lie, Wasenden, od 21. navíc Lafton - Steen, Vesterheim, Brandsegg-Nygard - Haugen, Lökkeberg, Granath - Olsen, Johnsen, Magnussen - Dalen, Wold, Bakkevig - od 21. navíc Bah. Trenér: Nylund.
Slovensko - Švýcarsko 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 9. Honzek (Repčík), 59. Repčík (Mešár, Štrbák), 60. Petrovský. Rozhodčí: Eriksson (Švéd.), Hinterdobler - Heffner (oba Něm.), Riecken (Rak.). Vyloučení: 5:1. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 986.
Finsko - Německo 3:4 (1:1, 2:3, 0:0)
Branky a nahrávky: 9. Männistö (Bau), 22. Halttunen, 24. Bau (Hemming) - 6. Oswald (Hördler), 23. Hübner (Bicker), 34. Kechter (Elias), 35. Oswald (Hauf, Hördler). Rozhodčí: Hebeisen (Švýc.), Young (USA) - Durmis (SR), Rozitis (Lot.). Vyloučení: 4:4. Bez využití. Diváci: 5077.
Lotyšsko - Kanada 0:10 (0:2, 0:3, 0:5)
Branky a nahrávky: 6. Geekie (Mateychuk, Celebrini), 8. Yager (Celebrini, Lamoureux), 22. Allard (Wood, Bonk), 25. Rehkopf (Celebrini), 31. Celebrini (Wood, Mateychuk), 43. Minten (Nelson), 44. Wood, 46. Geekie (Minten, Savoie), 47. Rehkopf (Celebrini, Dumais), 51. Poitras (Yager, Nelson). Rozhodčí: Ondráček (ČR), Brander (Fin.) - Konc (SR), Schlegel (Švýc.). Vyloučení: 5:3. Využití: 0:2. Diváci: 6321.