Článek
Nádherný příběh. Vždyť ještě před třemi roky to u Blanára nevypadalo na zářnou kariéru. Naopak. V dorostu na několik měsíců úplně sekl se sportem. „Ve Vítkovicích to pro mě bylo těžké, měl jsem takové složité období. Necítil jsem se dobře v šatně ani na ledě. A hlavně jsem kvůli otřesu mozku skončil s hokejem asi na půl roku,“ vzpomínal 18letý talent.
Při dlouhé pauze mi však hokej začal chybět. „Chtěl jsem se vrátit zpátky, ale neměl jsem moc z čeho vybírat,“ líčil. Zamířil do Švédska, kde však působil až ve třetí nejvyšší dorostenecké soutěži. „Tuhle ligu půlka lidí ani nezná,“ usmál se Blanár.
Rozhodnutí se mu každopádně vyplatilo. „Hokej mě zase naplno chytnul. Jsem rád, že jsem odešel do Švédska,“ vykládal. O rok později se posunul o patro výš a letos už působí v Jönköpingu v elitní juniorské soutěži. Za HV71 navíc zapsal i tři starty mezi dospělými. „Trochu mi to otevřelo oči. Skvělá zkušenost, která mi pomůže i do fyzicky náročných zápasů ve dvacítkách,“ tuší Blanár.
Jeho progres je extrémně rychlý. Vždyť v minulosti si 195 centimetrů vysoký bek nezahrál za mládežnické reprezentace ani jeden duel, v této sezoně se však pozvánky od Patrika Augusty začaly hrnout. „Proč jsem nebyl v národním týmu i dříve? Myslím, že u mě nastal velký posun až v poslední době. Sám to na sobě cítím. Vylétl jsem nahoru a postupně si mě začali trenéři všímat,“ zamýšlel se Blanár.
Nominaci na šampionát každopádně nečekal. „Určitě mě to překvapilo, když si vezmu, že do juniorské reprezentace jsem se dostal teprve nedávno. Když jsem viděl nominaci, jen jsem se usmál. A hned jsem volal rodičům,“ líčil.
Místo na soupisce ovšem ještě jisté nemá. Jeden z devíti obránců ve výběru ostrouhá. A jelikož kouč Augusta sáhl po pěti levácích, Blanár se o místo popere nejspíše s benjamínkem Jakubem Vaněčkem či důrazným Matyášem Manem. „Kdo bude chtít víc, ten nakonec místo dostane. Je to určitě velká motivace. Každý si chce na turnaji zahrát a já nechám na ledě všechno, abych se mezi vybranou osmičku dostal,“ přislíbil urostlý zadák.
Ještě větším překvapením než nominace na šampionát pro mnohé fanoušky bylo, když si Blanára v létě vybral na draftu do NHL ze 100. místa Boston. Sám český mladík ale zaskočen nebyl. „Bavil jsem se zhruba s dvaceti týmy, takže jsem tušil, že budu draftovaný. Nevěděl jsem, že po mně sáhne zrovna Boston, ale s ním jsem se taky dvakrát bavil,“ vysvětloval.
A objasnil ještě jednu „záhadu“, a to netradiční podobu svého křestního jména Vashek. „Rodiče asi chtěli, abych to měl maličko jinak než ostatní. A tím, že jsem se narodil v Americe, kde se ‚sh‘ vyslovuje jako ‚š‘, tak to rodiče udělali takhle,“ popisoval Blanár.











