Basketbalistky Brna zvítězily ve francouzském Lille 67:63

VILLENEUVE D’ASCQ

Zlepšení v závěrečné čtvrtině utkání zajistilo basketbalistkám Gambrinusu Sika Brno první vítězství v Evropské lize, ve francouzském Villeneuve d' Ascq ve středu vyhrály nad nováčkem soutěže ESB Lille 67:63. Domácí tým ještě ve 31. minutě naposledy vedl 50:49, závěr zápasu už měly ve svých rukou české mistryně. Hlavními oporami vítězek byly Eva Vítečková a Hana Horáková.

Začátek utkání připomínal divokou přestřelku. Po koši Kulichové a trojce Vítečkové získaly favorizované Brňanky snadno vedení 5:0. Jejich hra se ale potom zasekla a jedna nepřesnost střídala druhou. Chyby v obraně doplňovaly lehké ztráty míče i nepřesná koncovka. Domácí hráčky pohotově všechny nabídky soupeřek využily k třináctibodové šňůře. Trenér Jan Bobrovský se pokusil zastavit nečekaný tlak soupeřek střídáním.

Do tempa se Brňanky dostávaly jen pomalu, přesto stačily do konce první čtvrtiny snížit na rozdíl čtyř bodů. Ve druhé čtvrtině už převzaly více iniciativy, začaly přesněji kombinovat a také zlepšily defenzivu. Do poločasové přestávky získaly po trojkách Vítečkové a Horákové v poslední minutě slibný sedmibodový náskok. Jenže ve třetí čtvrtině byla hra Gambrinusu opět ustrašená a ve 31. minutě dokonce tým Lille naposledy v utkání vedl 50:49.

Do hry se v brněnském týmu zapojila i reprezentantka Mali Maiga-Baová, která se po úmrtí matky připojila ke svým spoluhráčkám až ve Francii. Více už zkušenější hráčky Brna svým soupeřkám nepovolily, získaly postupně až devítibový náskok. V závěru ještě tým Lille mohutně finišoval, taktickou hrou už ale český tým zvrat nepřipustil.

"Po slibném začátku jsme začali hrát hodně nervózně. Soupeřky neměly co ztratit, mohly jen překvapit. Z jejich výkonu vyzařovala pohoda. Měli jsme problémy se zakončením proti zónové obraně," řekl trenér Bobrovský. Za nepříznivého stavu v první čtvrtině Brňanky přitvrdily v obraně. "V průběhu zápasu jsme měli už hru pod kontrolou, vedli jsme dokonce o dvanáct bodů. Za tohoto stavu ale Horáková třikrát ztratila míč a basketbalistky Lille se vrátily do zápasu," uvedl Bobrovský, který byl s hrou svých svěřenkyň spokojen. "Určitě jsme podali lepší a hlavně zodpovědnější výkon než proti Benátkám v Brně," tvrdil kouč.

Skupina B:
ESB Lille - Gambrinus Sika Brno 63:67 (21:17, 29:36, 46:49)
Nejvíce bodů: Robertová 17, Drljacaová 16, Andersonová 12, Lepronová 10 - Vítečková 22, Horáková 17, Žirková 10. Rozhodčí: Sinterniklaas (Niz.), Pizio (Švýc.), Bayot (Belg.). Trestné hody: 10/6 - 3/2. Fauly: 8:13. Trojky: 5:9. Diváci: 1400.
Riga - CSKA Moskva 48:89, Benátky - Šoproň 70:59.