Česko - Bosna a Hercegovina 27:19Češi vyhráli a drží postupovou naději

Perfektní sobotní výkon přinesl českým házenkářům na ME v Bratislavě důležité vítězství 27:19 nad Bosnou a Hercegovinou. Výběr kouče Rastislava Trtíka celou dobu vedl a znovu se mohl spolehnout na výborně chytajícího Tomáše Mrkvu a v útoku jej táhnul autor osmi branek Matěj Klíma. Před pondělním soubojem se Švédy tak pro národní tým žije šance na postup mezi dvanáct nejlepších celků turnaje.

Tomáš Piroch se snaží prosadit proti bosenské obraně.

Národní tým skvěle začal. Mrkva v úvodu téměř zamknul branku, jeho spoluhráčům se dařilo rozebírat bosenskou obranu, při střelecké chuti byl zejména Klíma. Vítěz posledního ročníku ankety Házenkář roku se nebál proskoků a proměnil i brejk. Stav 6:1 po deseti minutách dával reprezentantům klid, i když soupeř začal cenit zoubky a dohrával své akce víc do pivota.

Skvěle chytající Mrkva celou první půli navazoval na parádní výkon z utkání proti Španělům, kdy měl čtyřicetiprocentní úspěšnost. Ničil sebevědomí i balkánského celku, za stavu 9:3 mu zneškodnil sedmičku. Bosna a Hercegovina se přiklonila k taktice hrát v útočné fázi hodně dlouho, až na hranici pasivity.

Matěj Klíma se raduje po jednom z gólú proti Bosně a Hercegovině.

Na hřišti to jiskřilo

Na český tým to platilo, v takové chvíli měl problém uhlídat zejména Josipa Periče a především celou první půli neskóroval z křídla. Na tvrdosti přidávajícímu soupeři se těsně před pauzou povedlo snížit na rozdíl tří branek. Také po změně stran se na palubovce dost jiskřilo, Bosna se držela na dostřel a naštěstí střídající Vančo pomáhal spojkám v gólové produkci.

Soupeř vycítil šanci ještě víc zdramatizovat průběh z přesilovky za stavu 19:17, ale Mrkvovy zákroky a česká obětavost v obraně nepřipustily bosenský kontaktní gól. Reprezentanti se mohli spolehnout na podporu svých fanoušků, kteří zcela zaplnili povolenou čtvrtinovou kapacitu bratislavské haly. Poslední desetiminutovku ovládli Češi 8:2, čímž ke konci úplně zlomili odpor soupeře.

Mistrovství Evropy házenkářů
Základní skupina E (Bratislava)
ČR - Bosna a Hercegovina 27:19 (12:9)
Sestava a branky: ČR: Mrkva, Mizera - Hrstka, Bečvář, Jurka, Piroch 3, Kašpárek 3, Babák 3, Číp 3, Petrovský 2, Vančo 3, Klíma 8, V. Patzel, Solák 2, Užek, Franc.
Nejvíce branek Bosny: Hamidovič 5, Perič a Herceg oba 3. Rozhodčí: Ch. Bonaventuraová, J. Bonaventuraová (obě Fr.). Vyloučení: 4:5. Sedmimetrové hody: 0 - 5/4. Diváci: 1994 (omezený počet)
Španělsko - Švédsko 32:28 (17:14)