Hlavní obsah

Házenkářky na ME čeká obhájce Norsko, Rumunsko a Německo

Paříž

České házenkářky se na prosincovém mistrovství Evropy ve Francii utkají v základní skupině v Brestu s obhájkyněmi titulu Norkami, Rumunskem a Německem. S prvními dvěma celky reprezentantky změřily síly i na posledních dvou velkých akcích. Rozhodl o tom dnešní los v Paříži. Do další fáze turnaje postoupí první tři týmy z každé skupiny, svěřenkyně trenéra Jana Bašného budou obhajovat desáté místo z předloňského šampionátu.

Foto: Ondřej Hájek, ČTK

Slovinka Lina Krhlikarová (vlevo) brání Helenu Ryšánkovou (ilustrační foto)

Článek

Šestnáct účastníků rozdělil los do čtyř čtyřčlenných skupin. Tři týmy z každé postoupí do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny. Dva nejlepší celky z obou skupin si zahrají semifinále. Šampionát začne 29. listopadu a vyvrcholí 16. prosince.

Češky si zahrají na třetím z posledních čtyř mistrovství Evropy a postoupily na třetí velký turnaj po sobě. Předloni obsadily na evropském šampionátu desáté místo a vloni v prosinci na mistrovství světa skončily nečekaně osmé, čím vyrovnaly nejlepší umístění na velké akci v samostatné historii.

Norsko je v poslední době vládcem ženské házené. Seveřanky vyhrály šest z posledních sedmi evropských šampionátů, na loňském mistrovství světa skončily druhé a z předchozích tří olympiád mají dvě zlata a předloňský bronz. Češky se s Norkami naposledy utkaly vloni na světovém šampionátu a utrpěly debakl 16:34. S vládkyněmi ženské házené se poměřily i na minulém Euru a v nadstavbové skupině prohrály 24:35.

Těžkými soupeřkami budou i další dva týmy ve skupině. Rumunky skončily na posledním evropském šampionátu páté, na loňském MS obsadily desáté místo a v roce 2015 získaly mezi elitou bronz. Také na Rumunky narazil český celek na předchozích dvou velkých turnajích - vloni na MS je porazil 28:27, naopak o rok dříve podlehl 28:30.

Německo obhajuje na evropském šampionátu šestou příčku, na loňském mistrovství světa skončilo dvanácté, tedy čtyři pozice za českým celkem.

Od léta 2010, kdy Bašný převzal národní mužstvo, s ním uspěl v pěti z osmi kvalifikací - ve dvou ze čtyř světových a ve třech ze čtyř evropských. Před jeho příchodem k týmu přitom ženský reprezentační celek startoval na velké akci naposledy v roce 2004.

Složení základních skupin
Skupina A (Nantes):
Dánsko
Srbsko
Švédsko
Polsko
Skupina B (Nancy):
Francie
Černá Hora
Rusko
Slovinsko
Skupina C (Montbéliard):
Maďarsko
Španělsko
Nizozemsko
Chorvatsko
Skupina D (Brest):
Norsko
Rumunsko
Německo
ČR

Reklama