Česko - Finsko 3:2Obrovská bitva se šťastným koncem, volejbalisté uspěli v Evropské lize i podruhé

Čeští volejbalisté po sobotní výhře nad Slovenskem uspěli i ve druhém zápase letošní zlaté Evropské ligy. V duelu s Finskem se oklepali po nepovedeném prvním setu a nakonec zvítězili 3:2, rozhodující tie-break vyhráli 16:14. Po dvou kolech zůstali ve skupině C jediným neporaženým týmem a s pěti body jim patří průběžná první příčka.

Zleva Petr Spulák z Česka, Lukáš Vašina z Česka a Antti Ronkainen z Finska.

Trenér Jiří Novák obměnil sestavu. Na nahrávce místo Jakuba Janoucha začal Luboš Bartůněk a od začátku nastoupil na bloku kapitán Adam Zajíček. V prvním setu se čeští volejbalisté proti vysokým Seveřanům vůbec nedokázali prosadit. Od začátku ztráceli, nakonec měli v této pasáži jen třicetiprocentní úspěšnost útoku a prohráli ji 16:25.

Ve druhé sadě ale přitlačili na servisu, cestu finskou obranou našli vedle univerzála Marka Šotoly také smečaři Lukáš Vašina a Martin Licek a karta se obrátila. Češi si zhruba v polovině setu vypracovali tříbodový náskok, který kontrolovali a zvítězili 25:22.

Podobně se jim vedlo i ve třetím dějství. Nadějné vedení 23:18 se sice smrsklo na 23:22, ale sadu na konečných 25:23 uzavřel druhý univerzál Patrik Indra, který pravidelně přicházel na palubovku na část setu v rámci taktického střídání společně s Janouchem.

Zleva Patrik Indra z Česka, Antti Ronkainen z Finska a Severi Savonsalmi z Finska.

Čtvrtý set ale znovu patřil finským blokařům. Více než dvoumetrový Severi Savonsalmi byl se šestnácti body nejproduktivnějším hráčem hostů, jedenáctkrát bodoval útokem. Český tým prohrával 15:18, a ačkoliv pak s přispěním finských zaváhání vyrovnal na 22:22, tří body si nezajistil. Za stavu 23:23 zkazil Indra servis a Finové první setbol proměnili.

Rozhodoval tak tie-break. Jeho úvod patřil Seveřanům, ale strany se měnily za stavu 8:7 pro Česko. Klíčový dvoubodový náskok 13:11 získali Češi po kvalitním Lickově servisu, který Finové vrátili jen zadarmo a následný útok na bod proměnil Šotola, s dvaceti body lídr českého týmu.

Hráči Česka se radují z vítězství.

Finové sice další skvělou obranou srovnali na 13:13, ale pak dvakrát vybojoval Vašina mečbol. Při prvním zkazil Zajíček podání, ale druhý proměnil Bartůněk, který zaznamenal přímý bod ze servisu.

Další zápas v Evropské lize čeká české obhájce trofeje v sobotu, kdy se v Ostravě utkají s Estonskem. To má zatím tři body za prohru 0:3 s Finskem a dnešní výhru 3:0 nad Slovenskem.