Alonsovu vítěznou sérii ukončil v Barceloně Räikkönen

BARCELONA

Fin Kimi Räikkönen s vozem McLaren vyhrál Velkou cenu Španělska formule 1 a připravil Fernanda Alonsa z Renaultu o šanci na čtvrté vítězství po sobě. Španělský pilot, kterému fandilo na tribunách rekordních 115 tisíc diváků, si druhým místem upevnil vedení ve světovém šampionátu. Räikkönen vybojoval třetí prvenství v kariéře a posunul se na celkové třetí místo.

Na bronzovém stupínku dnes v Barceloně skončil Ital Jarno Trulli s toyotou, kterému patří v průběžném pořadí druhá pozice se ztrátou 18 bodů na Alonsa. Na druhé místo z Imoly se nepovedlo navázat Němci Michaelu Schumacherovi. Sedminásobný mistr světa odstoupil dvacet kol před koncem kvůli problémům s pneumatikami a jeho šance na obhajobu titulu opět poklesly. V seriálu mu po pěti závodech patří dělené sedmé místo s deseti body.

Schumacher nedosáhl na vítězství v šestém závodu za sebou, což je jeho nejdelší šňůra bez úspěchu od příchodu k Ferrari v roce 1996. V Barceloně vyhrál v předchozích čtyřech letech a dalším triumfem mohl vyrovnat rekordní vítěznou šňůru Ayrtona Senny z jedné Grand Prix, kterou legendární Brazilec vytvořil v Monte Carlu. Tam bude seriál za dva týdny pokračovat.

Stáj Ferrari vyšla podruhé v sezoně naprázdno. Stejně jako v Bahrajnu nebodoval ani Rubens Barrichello, u jehož vozu museli mechanici před první kvalifikací vyměnit motor. Na startovním roštu tak klesl o deset pozic a vyjížděl ze 16. místa. Během 66 kol se posouval dopředu a v závěru útočil na Brita Davida Coultharda, ten ale poslední bodovanou příčku uhájil.

Ferrari, suverén minulých let, je v Poháru konstruktérů až páté s 18 body. Vede Renault, který má i díky dnešní páté příčce Itala Giancarla Fisichelly 58 bodů.

Pětadvacetiletý Räikkönen prožil nejlepší závodní víkend v sezoně. V kvalifikaci si vyjel popáté v životě pole position a na trati pak nedal soupeřům šanci. Po napínavém boji Alonsa s Michaelem Schumacherem o vítězství v Imole se tentokrát žádné velké drama nekonalo. Vyrovnaný duel svedli pouze Trulli a jeho kolega z Toyoty Ralf Schumacher o třetí místo, v němž byl o necelou sekundu úspěšnější italský pilot.

V McLarenu mohli být spokojeni i s návratem Juana Pabla Montoyi. Kolumbijec, který vynechal dva závody kvůli zranění ramene, získal dva body za sedmou pozici. Na svého stájového kolegu Räikkönena ztratil celý okruh. Ve španělské Grand Prix chyběla stáj BAR, která si odpykává zákaz startu ve dvou závodech za nasazení příliš lehkého vozu Jensona Buttona v Imole.