Enge skončil v Durbanu pátý ve sprintu

DURBAN (JAR)

Tomáš Enge vybojoval v nedělním pokračování formulového seriálu A1 Grand Prix v Durbanu šest bodů za páté místo ve sprintu. Hlavní závod Velké ceny Jižní Afriky liberecký pilot po diskvalifikaci nedokončil. Týmu České republiky patří po sedmém pokračování jedenáctidílné série jedenácté místo.

Tomáš Enge za volantem českého vozu na okruhu v Sepangu.

Vedení v průběžné klasifikaci si upevnila Francie, jejíž reprezentant Alexandre Premat slavil další vítězství a k tomu přidal sedmé místo. Hlavní závod před více než 100.000 diváků vyhrál bývalý pilot formule 1 Jos Verstappen, díky němuž se z plného bodového zisku poprvé v sezoně radovali Nizozemci.

Ve sprintu Enge dokončil závod na pátém místě, z kterého odstartoval. Dlouho sice bojoval na medailové pozici, ale defekt v závěru po najetí na trosky havarovaného auta soupeře jej smolně připravil o stupně vítězů. Mezi 23 jezdci dosáhl druhého nejlepšího času na jedno kolo, rychlejší byl jen Ir Ralph Firman.

Trable začaly s rozsvícením zelených světel

Hlavní závod už pro českého jezdce tak úspěšný průběh neměl, jeho trable začaly hned s rozsvícením zelených světel. Engeho vozu zhasl motor a zůstal stát na místě. Auto se posléze podařilo nastartovat, ale snažení českého týmu v Durbanu skončilo po sedmém kole, kdy byl Enge kvůli restartu mimo povolený prostor diskvalifikován.

"Propásli jsme dobrou příležitost, takže jsme velmi zklamáni. Sprint probíhal až do posledního kola dobře. Po celou dobu jsem tlačil na Verstappena a doufal, že udělá chybu. Tu nakonec udělal, ale bohužel v té chvíli už jsem měl defekt," řekl na svých internetových stránkách Enge. "Hlavní závod? Měl jsem trochu nižší otáčky a motor zhasl," uvedl Enge.

Příští závod A1 Grand Prix se uskuteční 12. února v Indonésii.

Výsledky:
Sprint: 1. Premat (Fr.) 31:06,730, 2. Kerr (Brit.) -0,243, 3. Jani (Švýc.) -5,850, 4. Firman (Ir.) -6,160, 5. Enge (ČR) -8,506, 6. Halliday (N. Zél.) -9,623.
Hlavní závod: 1. Verstappen (Niz.) 1:00:46,099, 2. Jani - 1,774, 3. Parente (Portug.) -1,965, 4. Halliday -4,352, 5. Simpson (JAR) -9,433, 6. Busnelli (It.) -10,735, ...Enge nedokončil.