Hlavní obsah

Šéf Ferrari Vasseur: Letos budeme pravděpodobně sledovat kvalifikační šampionát

Vítěz kvalifikace triumfuje i v samotném závodě. Takový scénář zatím platil ve všech letošních závodech šampionátu formule 1. Šéf Ferrari Frédéric Vasseur se obává, že nastolený trend přetrvá až do konce roku a kvalifikace tak budou hrát zásadní roli v bojích o titul jezdců i Pohár konstruktérů.

Foto: Hoch Zwei, Profimedia.cz

Zamyšlený Frédéric Vasseur během Velké ceny Číny

Článek

Ferrari se trápí. Po třech Velkých cenách má na kontě 35 bodů a v žebříčku Poháru konstruktérů se krčí na čtvrtém místě. Od ikony motorsportu a taktéž formule 1 se před sezonou očekávalo víc. Tím spíš, že do italské stáje zamířil nejúspěšnější aktivní jezdec Lewis Hamilton.

Prozatím se jako jediný úspěch stáje z Maranella dá považovat Hamiltonův triumf ve sprintu Velké ceny Číny. Zde ovládl jak kvalifikaci, tak i zkrácený závod. Jedním z důvodů neúspěšného vstupu do sezony jsou kvalifikace. V nich se zatím, až na již zmíněnou sprintovou kvalifikaci v Šanghaji, italské stáji nedaří.

Podle šéfa týmu Vasseura bychom letos mohli sledovat kvalifikační šampionát. Zjednodušeně, kdo vyhraje kvalifikaci, ten si dojede i pro vítězství v samotném závodě.

„Kvalifikace je vždy klíčová. Čím vyrovnanější jsou vozy, tím víc to platí, protože to tvoří vláčky vozů, které se k sobě nechtějí příliš přiblížit vzhledem ke špinavému vzduchu za monoposty, ve kterém se rychleji degradují pneumatiky. Pravděpodobně to tak letos bude kvalifikační šampionát,“ myslí si Francouz.

V aktuální sezoně platí, že vítěz kvalifikace si dojel i pro triumf v závodě. V Austrálii tak učinil Norris, v Číně Piastri, ve sprintu Hamilton a v Japonsku Verstappen.

Komentář přišel právě po Velké ceně Japonska, ve které piloti Ferrari dojeli na čtvrté (Leclerc) a sedmé (Hamilton) pozici. Tvrzení Vasseura vývoj tohoto závodu podporuje, vždyť v první desítce se oproti kvalifikačním výsledkům změnilo pořadí v cíli jen výměnou pozic mezi Hamiltonem a Hadjarem z Racing Bulls.

„Příště musíme odvést lepší práci. Oproti předchozímu závodu jsme ale udělali krok vpřed a z toho musíme vycházet. Začátek sezony z naší strany není ideální, ale ještě nám zbývá 21 závodů,“ dodal Vasseur.

Stejně vnímá situaci i Lewis Hamilton. Ten přiznal, že měl problémy s monopostem, především v jeho zadní části. Tvrdí ale, že mechanici problém našli a pro následující závod v Bahrajnu jej vyřešili.

„S ohledem na výkon mého auta byla v Japonsku klíčová startovní pozice, a tudíž kvalifikace. Myslím si ale, že i kdybych byl víc vepředu, mercedesy by mě předjely. Každé kolo jsem kvůli problému s vozem ztrácel čas. Doufám, že na příští závod už bude vyřešený a oběma našim vozům se povede lépe.

Jestli tomu tak bude a jestli budou i nadále kvalifikace rozhodovat o umístění pilotů v cíli závodu, se ukáže o víkendu v Bahrajnu. Kvalifikace je naplánovaná na sobotu 12. dubna od 18:00 SEČ. Samotný závod pak začne v neděli 13. dubna od 17:00 SEČ.

Formule 1 2025

Letošní sezona seriálu formule 1 začala 16. března Velkou cenou Austrálie a končí 7. prosince v Abú Zabí. Titul mezi jezdci obhajuje Nizozemec Max Verstappen z Red Bullu a mezi stájemi britský McLaren.

Související témata: