Hlavní obsah

Zachránil mě systém halo, řekl čínský pilot po děsivé nehodě v F1

4. 7. 2022 10:21

Čínský pilot formule 1 Čou Kuan-jü byl šťastný, že vyvázl z ošklivé nehody v nedělní Velké ceně Británie bez zranění, a už vyhlíží další závod v Rakousku na konci tohoto týdne. Jezdec stáje Alfa Romeo přečkal v dramatickém úvodu kolizi, po níž se jeho monopost obrátil podvozkem vzhůru, vyletěl z tratě, přeskočil bariéru z pneumatik a dopadl do ochranného pletiva. Po hromadné nehodě s ním skončil v péči lékařů také Alexander Albon z Williamsu. I ten vzkázal, že je zdravotně v pořádku.

Foto: Frank Augstein, ČTK/AP

Čou Kuan-jü a jeho monopost...Foto: Frank Augstein, ČTK/AP

Článek
Fotogalerie

"Byla to velká nehoda a jsem rád, že jsem v pořádku. Traťoví komisaři a lékařský tým byli na trati fantastičtí a rychle zareagovali. Musím také poděkovat (mezinárodní federaci) FIA a formuli 1 za všechnu práci, kterou odvedli a odvádějí pro zlepšení bezpečnosti našich vozů," uvedl na týmovém webu Čou Kuan-jü.

Čínský jezdec po startu doplatil na kontakt Pierra Gaslyho a George Russella, po němž právě Russell z Mercedesu do jeho vozu narazil a způsobil jeho převrácení. Do karambolu se postupně zapletli také Júki Cunoda, Esteban Ocon a Albon. Velká cena Británie byla na takřka hodinu přerušena.

Rodáka ze Šanghaje Čou Kuan-jü několik minut vyprošťovali z vozu záchranáři, jezdec byl po celou dobu při vědomí. Už během restartovaného závodu vedení Alfy Romeo ohlásilo, že je pilot v pořádku a bez zlomenin. "Zachránilo mě halo (systém na ochranu hlavy). Ukazuje to, že každý krok, který uděláme při vývoji našich vozů, má skutečné a cenné výsledky," konstatoval Čou Kuan-jü.

Zatímco Ocon s Cunodou pokračovali v závodě, v péči lékařů skončil také Albon. Jezdec Williamsu odletěl i na kontrolní vyšetření do nemocnice. Později ale také vzkázal, že je v pořádku. "Všechno dobré, všichni mazlíčci jsou ok," napsal Albon na twitter v narážce na namalovaná zvířátka na vlastní helmě. "Hlavní ale je, že v pořádku je Čou Kuan-jü. Díky celému zdravotnímu týmu a za všechny zprávy. Už se soustředím na Rakousko," dodal thajský závodník Williamsu.

Velká cena Rakouska ve Spielbergu je na programu o nadcházejícím víkendu.

Reklama

Sdílejte článek