Salač chtěl z Německa odvézt víc než pouhé tři body

Nejhorší letošní závod v mistrovství světa třídy Moto2 má za sebou Filip Salač, přesto se ani z německého Sachsenringu nevracel s prázdnou. Pátý muž průběžného pořadí šampionátu ale chtěl přece jen větší zisk, než jsou tři body za třinácté místo. Vítězství z minulého závodu zopakoval Španěl Pedro Acosta a celkově ztrácí už jen patnáct bodů na Itala Arbolina, který dojel hned za ním.

Filip Salač na archivním snímku

Salač po kvalifikačním pádu vyrážel až z páté řady roštu, navíc ho limitovala bolest potlučeného zápěstí. Přesto se mu povedlo hned po startu svou pozici o dvě příčky vylepšit. Jenže ještě během prvního kola klesl z jedenáctého znovu na původní třinácté místo.

V čele mezitím se držel 19letý Acosta z pole position, uháněl před lídrem šampionátu Arbolinem a Canetem, český jezdec za vedoucím triem brzy zaostával o sedm sekund.

V pátém kole se po jezdecké chybě ocitl na zemi Španěl ze třetí pozice, což na virtuální pódium posunulo Brita Dixona a Salač se pak z dvanáctého místa marně pokoušel dostat přes trojblok Španělů tvořený Arenasem, Aldeguerem a Garciou.

Vedoucí Acosta si mezitím vybudoval náskok téměř tří sekund, stupně vítězů měly zcela totožné obsazení jako před týdnem v Mugellu. Salač nebyl jezdecky ani výkonem motorky nastaven tak, aby někoho předjel, naopak s Belgičanem Baltusem sváděli ve druhé polovině závodu veliký boj o setinky, nakonec byl český jezdec o 108 tisícin vteřiny na cílové čáře pomalejší.

MotoGP ovládl Martín

Závod nejsilnější kubatury MotoGP vyhrál Jorge Martín a připsal si první triumf od srpna 2021. Španělský jezdec zvítězil před lídrem šampionátu Francescem Bagnaiou z Itálie a Francouzem Johannem Zarcem.

Martín vítězstvím navázal na sobotní triumf ze sprintu, ve kterém Bagnaia stejně jako dnes obsadil druhou příčku. Pětadvacetiletý Martín dnes vyhrál s náskokem 64 tisícin, Zarco už zaostal o sedm sekund.

Martín, který před měsícem ovládl sprint v Le Mans, se dočkal prvního úspěchu v hlavním závodě po dvou letech. Naposledy uspěl v srpnu 2021 ve Velké ceně Štýrska ve Spielbergu.

Jorge Martín a připsal si první vítězství v probíhající sezoně.

Průběžné pořadí šampionátu vede stále Bagnaia se ziskem 160 bodů. Martín na něj na druhé příčce ztrácí 16 bodů, třetí je Ital Marco Bezzecchi se 126 body.

Do závodu po pádu v ranní zahřívací části nenastoupil šestinásobný mistr světa MotoGP Marc Márquez. Pro třicetiletého španělského jezdce to byl už pátý pád na letošní Velké ceně Německa, při kterém si zlomil palec na levé ruce.

Márquez poprvé spadl v pátečním tréninku, kdy navíc srazil i Johanna Zarca a motorkou rozpůlil stroj francouzského jezdce. Poté Španěl upadl hned třikrát v sobotní kvalifikaci.

Velká cena Německa, závod mistrovství světa silničních motocyklů na Sachsenringu: